Naujausi straipsniai
Daktaras sako...Daktaras sako:
Vaistų paieška
|
Kovokite su vaiko nutukimu kaip šeima
2012, Kovas 22 - 12:19
Pastangos išvengti vaikų nutukimo ir diabeto yra gero vaikų auklėjimo dalis. Šiame straipsnyje rasite patarimų, kaip padėti viršsvorio turinčiam vaikui, ir ką daryti, kad numestas svoris negrįžtų. Vaikų nutukimas ir toliau išlieka svarbia problema ne tik Jungtinėse Valstijose, bet ir Europos šalyse. Kadangi nutukimas glaudžiai susijęs su tokiomis ligomis, kaip diabetas ir širdies ligos, auginant vaikus tampa itin svarbu juos išmokyti palaikyti sveiką kūno svorį, tam, kad ateityje būtų išvengta problemų. Ypač efektyvu į šios problemos sprendimą ar jos prevenciją įtraukti visą šeimą. Dietologė Elisa Zied, registruota dietologė Misisipės valstijoje, knygos „Mityba jūsų pirštų galiukuose" autorė ir Amerikos dietologų asociacijos spaudos atstovė, pateikia tokius patarimus, padėsiančius jūsų vaikui išlaikyti sveiką svorį, ar jį pasiekti:
Šaldytuve ar maisto sandėliuke visada turėtų būti sveiko maisto. Turėkite podėlyje mažų indelių su obuolių tyre, rupių miltų dribsnių, riešutų, džiovintų vaisių ir mažai riebalų ir cukraus turinčių javainių batonėlių, pataria Zied. Taip pat padėkite sveiką maistą matomoje ir lengvai pasiekiamoje vietoje, o nesveiką, pvz. sausainius, laikykite ant aukštesnės lentynos. „Pasirūpinkite, jog šių skanumynų aplink būtų pakankamai, tam, jog vaikai nesijaustų skriaudžiami, tačiau vistiek laikykite juos ne bet kur, o lentynoje ar spintelėje", sako Zied. Visiškas saldumynų uždraudimas tik paskatintų vaikus eiti pas draugus ir prisikimšti ten.
Stenkitės pavalgyti sveikus pusryčius ir pietus kartu su savo vaikais, bei paverskite tai įpročiu. „Teikite valgymo ritualui pirmenybę", pataria Zied. „Paprastai tėvai nemato, ką jų vaikas valgo priešpiečiams, tačiau jie gali puikiai kontroliuoti, kuo šie maitinasi per pusryčius ir pietus." Šeimos valgymas kartu, be sveiko maitinimosi, turi ir kitų pliusų. „Tyrimai parodė, jog vaikai, vakarais dažniau valgantys kartu su savo tėvais, rečiau pradeda vartoti narkotikus ir mažiau rūko", sako Zied. Dar vienas puikus pasiūlymas - įveskite šeimoje taisyklę, jog valgyti galima tik virtuvėje arba valgomajame. Pasak Zied, valgymas prieš televizorių ar kompiuterį priverčia mus kimšti nesusimąstant.
„Į maitinimąsi ir kūno įvaizdį žvelkite pozityviai", pataria Zeid. „Dėmesį sutelkite ties sveikata ir fitnesu, o ne svoriu. Papasakokite vaikams apie sveiko maisto jiems teikiamą naudą. Paprašykite jūsų paklausti, pvz., „Kokia man nauda iš to, jog gersiu pieną?". Paaiškinkite, jog pienas aprūpina mus kalciu, kuris padeda augti kaulams, ir dėl to mes augame dideli ir stiprūs. Atitinkamai paaiškinkite, jog obuoliuose ir rupiuose miltuose esama skaidulų, dėl kurių neužkietėja viduriai ir galime nesunkiai tuštintis nuėję į tualetą. „Sąvokos „sveikata" vaikai dar nesupranta, bet jiems įdomu tai, kokią naudą jie iš visko gauna", sako Zied. „Susiekite informaciją su jų gyvenimu. Vyresniems vaikams ir paaugliams, kuriems labiau rūpi jų oda, pasakykite, jog daug vandens turinčios daržovės ir vaisiai pagerins jų išvaizdą."
Vietoje to, kad leistumėte šeimos nariams įsidėti maisto patiems, aptarnaukite juos. Tokiu būdu galėsite įdėti į lėkštę mažesnę porciją, o jei neužteks, bus galima pakartoti. „Jei jūsų vaikai liesi, nekimškite jiems maisto per prievartą", perspėja Zied. „Jei jų augimas normalus - leiskite patiems nuspręsti, kada išalksta. Būna, jog vaikams pasitaiko valgymo protrūkių." Taip pat svarbu gerbti jų skonį ir norus. „Jei vaikas kažko tikrai nenori, nedarykite iš to problemos", siūlo Zied.
Įsisavinkite sveikesnius maisto ruošimo būdus, kaip kepimas orkaitėje ar ant grotelių, ir pamirškite virimą aliejuje. Ir būkite atsargūs su prieskoniais bei padažais. Atsakingai naudokite įvairius padažus, užpilus, sviestą. Nepaskandinkite padaže pačių salotų. Jei valgote ne namie, pasidalinkite porcijas. Likusią dienos dalį stenkitės riboti druską, riebalus ir kalorijas, atsižvelgdami į tai, ką valgėte (ar valgysite) restorane.
Mankšta - svarbi svorio metimo ir nutukimo prevencijos dalis. Paskatinkite savo vaikus užsiimti fizine veikla; taip pat pasirūpinkite, jog ir jus vaikai matytų besimankštinančius. Būtų dar geriau, jei eitumėte kartu pasivaikščioti ar užsiimtumėte kita sportine veikla. Svarbiausia rasti tokią veiklą, kuri patiktų visai šeimai. Važinėkite dviračiu ar vaikščiokite, žaiskite boulingą, slidinėkite, čiuožkite pačiūžomis. Jei užsiimsite šia veikla kartu, bus ne tik smagiau, bet ir bus lengviau palaikyti sveiką svorį. Kai norėdami numesti svorio ar užkirsti kelią vaikų nutukimui dirbate kaip šeima, naudos iš to gauna visi.
|
Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.
Komentarai
Skelbti naują komentarą