To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Daktare, aš galvoju, kad esu katinas...

- Daktare, aš galvoju, kad esu katinas.
- Seniai tai tęsiasi?
- Hm... Nuo tada kai aš buvau kačiukas...

  • Nėštumo metu valgykite kepenis. Tačiau tai turi būti galvijo kepenys, pirktos iš patikimo ūkininko.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Apie 70 proc. visų krūties vėžio atvejų pirmiausia atranda pačios moterys arba jų partneriai.

Narkomanijai amžius – ne riba

2010 m. lapkričio 10 d. (Vilnius) Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (ENNSC), skelbdamas 2010 m. metinę ataskaitą, kartu visuomenei pristato specialią apžvalgą, kurioje paaiškina, kodėl narkotikų vartojimas nebėra vien tik „jaunimo problema".

Europos gyventojai sparčiai senėja. Iki 2050 m. maždaug ketvirtis Europos žmonių bus perkopę 65 metų amžiaus ribą. 2010 m. lapkričio 10 d. paskelbti ENNSC duomenys rodo, kad vis vyresni asmenys kreipiasi ir į gydymo įstaigas dėl priklausomybės nuo narkotikų vartojimo.

Problema gydymo įstaigoms

ENNSC informuoja, kad vyresni narkotikų vartotojai - didėjanti Europos gydymo įstaigų problema. Ypač amžiaus senėjimo tendencijos pastebimos Vakarų Europos šalyse, kuriose pirmos didelės ES heroino vartojimo „epidemijos" kilo praėjusio amžiaus 9-ąjį ir 10-ąjį dešimtmečiais.

ENNSC apžvalgoje „Vyresnių narkotikų vartotojų gydymas ir priežiūra" nagrinėjami 40-metį perkopusių ir priklausomybe nuo narkotikų vartojimo sergančių asmenų poreikiai, atkreipiamas dėmesys į jų „prastą gyvenimo kokybę" ir perspėjama, kad Europoje „specialių gydymo ir priežiūros programų, skirtų vyresniems narkotikų vartotojams, yra nedaug".

„Paprastai manoma, kad ketvirtąją dešimtį įpusėję žmonės baigia vartoti narkotikus, - teigia Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos direktorius Wolfgang Götz. - Tačiau Europos priklausomybės ligų gydymo centrų duomenys ne visada atitinka šį požiūrį. Įstaigos vis dažniau savo paslaugas turi pritaikyti senyvo amžiaus pacientų poreikiams, nes šių pacientų sveikatos būklė blogėja ne tik dėl ilgą laiką vartotų narkotikų - įtakos turi ir jų amžius. Šiuo metu dar nelabai suprantame, ką reiškia toks pokytis, bet jis akivaizdžiai kelia vis daugiau problemų tiek specialiems priklausomybės ligų gydymo centrams, tiek bendrųjų sveikatos ir socialinės priežiūros paslaugų tiekėjams".

Su kokiomis problemomis susiduria priklausomi asmenys?

Gydomi vyresnio amžiaus narkotikų vartotojai dažnai yra bedarbiai, patiriantys socialinę atskirtį ir jaučiantys lėtines fizines bei psichologines ilgalaikio narkotikų vartojimo pasekmes (pvz., kepenų ligas, perdozavimo žalą sveikatai, depresiją). Be to, daugelis jų turi su alkoholio vartojimu ir rūkymu susijusių problemų.

Kadangi vyresni narkotikų vartotojai sparčiau sensta, narkotikus vartojančiam 40-mečiui gali prireikti tokios pačios priežiūros kaip ir 20 m. vyresniam asmeniui - t.y. 60-mečiui. Dabar teikiamos gydymo paslaugos paprastai yra pritaikytos jaunesnių narkotikų vartotojų poreikiams ir jas teikiantys darbuotojai dar gali nežinoti vyresnių žmonių su narkotikais susijusių problemų arba natūraliai senstant atsirandančių pokyčių (pvz., mažėjantis judrumas, širdies bei kraujagyslių ligos ir pan.).

Vyresnių pacientų daugėja

Specializuotų priklausomybės ligų gydymo centrų duomenimis, šiuo metu vyresnio amžiaus narkotikų vartotojai sudaro nemažą jų pacientų dalį ir ši dalis daugelyje ES šalių didėja.

Europoje vidutiniškai maždaug 1 iš 5 žmonių (20 proc.), pradedančių gydytis dėl priklausomybės nuo narkotikų vartojimo, yra 40-metis arba vyresnis. Kai kuriose šalyse šis skaičius siekia beveik 30 proc. Šiuo metu tokių žmonių yra kur kas daugiau nei buvo prieš 10 metų, kai vyresni pacientai sudarė ne daugiau kaip 10 proc. visų priklausomybe nuo narkotikų sergančių pacientų.

Daugiausia vyresnių narkotikų vartotojų, kurie pradeda gydytis, yra Portugalijoje - 28 proc., o Ispanijoje jų sparčiausiai daugėja. Pakaitinio gydymo duomenys rodo, kad kai kuriose ES valstybėse daugiau kaip pusė pacientų yra vyresni nei 40 metų.

Vidurio ir Rytų Europos šalių gydymo įstaigose vyresni pacientai sudaro mažą dalį besigydančių dėl narkotikų vartojimo. „Kadangi narkotikų vartojimo „epidemija" čia prasidėjo vėliau (10-ojo dešimtmečio pabaigoje ar XXI a. pirmąjį dešimtmetį) vyresnio amžiaus pacientų dėl narkotikų vartojimo skaičius didės artimiausiais dešimtmečiais", - teigiama ataskaitoje.

Lietuvos duomenys

Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, 2009 m. Lietuvoje pirmą kartą dėl psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant narkotines ar psichotropines medžiagas, į sveikatos priežiūros įstaigas kreipėsi ir iš viso buvo registruoti 345 asmenys. Iš jų - 26 asmenys (7,5 proc.) buvo vyresni nei 40 metų. Vyriausiam pacientui buvo 64 metai.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai