To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Kalbasi du seni gydytojai...

Kalbasi du seni gydytojai:
- Aš turėjau ligonį, kuris pagal visas prognozes turėjo mirti jau prieš dešimt metų, o jis vis dar gyvas.
- Taigi, būna ir taip. Tai dar kartą įrodo, kad, jei ligonis tikrai nori gyventi, medicina bejėgė.

  • Planuodamos nėštumą pradėkite gerti folio rūgštį. Ją reikia gerti kelis mėnesius prieš nėštumą ir nėštumo metu – bent tris mėnesius.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Kasmet daugiau nei 40 000 moterų miršta nuo krūties vėžio, iš jų daugiau nei 500 Lietuvoje.

Dovana būsimiems medikams – žmogaus kūnas

Anot profesoriaus, žiūrėdamas vien į paveikslėlius geru gydytoju netapsi. Tačiau baiminamasi, kad netrukus studentai gali baigti universitetą žmogaus kūno sandarą išstudijavę tik knygose ir specialiuose muliažuose. Medicinos universitetas dovanojamų mirusiųjų palaikų sulaukia vis rečiau.

Jokių asmeniškumų

Žmones paaukoti savo palaikus dažniausiai sustabdo tradicijos, kad kūnas iš karto po mirties turi būti palaidotas, ir baimė, jog KMU studenčiokai gali aptarinėti tavo nuogą kūną, jį vertinti, gal net tyčiotis. Tačiau apsilankę KMU prozektoriume nieko panašaus neišvydome. Tiesa, joje buvo tyrinėjama atskirų žmogaus kūno dalių anatomija.

Studentai su jomis elgėsi kaip ir su kitomis mokymosi priemonėmis. Jie neleido laiko veltui fantazuodami, kokio žmogaus plaučiai ar širdis tai galėtų būti, ką jis gero ar nepadoraus gyvenime galėjo būti padaręs, ką mėgo pusryčiams, su kuo miegojo. "Nesidomime tuo. Tai per daug asmeniška, trukdytų susikaupti", - tikino studentai, nepakeldami akių nuo knygų.

Paaukoti kūnai reikalingi ne tik jiems, būsimiesiems medikams, bet ir gydytojams. Pavyzdžiui, specialistas, prieš imdamasis pirmosios sąnario keitimo operacijos, dešimtis jų išbando su palaikais.

Balzamuotas atjaunėja

"Žmogui apsisprendžiant, palikti ar ne medicinos mokslui savo palaikus, svarbu, kas, kur ir kaip bus daroma su jais", - aiškino D.H.Pauža, mus vedžiodamas po atnaujintas instituto patalpas. Mokslininkai įsikūrė jaukiuose neseniai suremontuotuose kabinetuose su stoglangiais, unikalia vėdinimo sistema, dėl kurios oras patalpose kas valandą pasikeičia.

Tokios pat darbo sąlygos yra ir studijų salėse, kuriose studentai tyrinėdami žmogaus palaikus mokosi anatomijos, tik nėra stoglangių. Tarp paskaitų ir praktikos užsiėmimų kūnai ir jų dalys laikomi šaldytuvuose, kuriuos atverti turi teisę tik keli asmenys visame institute.

Kas laukia paaukotų žmogaus palaikų? Jie iš pradžių pakliūva į moderniai įrengtą balzamavimo laboratoriją ant specialaus stalo, kainuojančio daugiau nei 40 tūkst. litų. Kūnas per visą balzamavimo procesą niekur nenešiojamas. Jis nuplaunamas, nuskutami plaukai, išplaunami vidaus organai, specialia technika iš organizmo pašalinamas kraujas ir imamasi cheminio audinių fiksavimo: įšvirkščiama specialios medžiagos, sustabdančios audinių irimą.

"Žmogaus kūnas tampa baltas baltutėlis, išsilygina visos jo odos raukšlelės, senas kūnas tarytum atjaunėja", - pasakojo D.H.Pauža.

Vėliau palaikai perkeliami į specialią kiuvetę, kurioje dvi tris dienas vyksta odos konservacija specialiame etilo alkoholio tirpale, ir pusmečiui paliekami ramybėje šaldytuve, kur temperatūra siekia apie -15 laipsnių Celsijaus. Tokios procedūros laukia visų medicinai paaukotų palaikų.

Sutiko kol kas tik keletas

Anksčiau moksliniams tyrinėjimams, medicinos studentams mokyti ir gydytojų praktiniam mokymuisi naudoti vienišų žmonių palaikai, kurių palaidojimu rūpinosi tik valstybė. Po tam tikro laiko palaikus universitetas kremuodavo.

Pernai kovą įsigaliojo Žmonių palaikų laidojimo įstatymas, kuris suteikė galimybę pačiam žmogui ar jo artimiesiems, o ne valstybei priimti sprendimą ne iš karto atgulti į žemę.

Per beveik metus D.H.Pauža sulaukė apie 10 skambinančių ir besidominčių galimybe po mirties pasitarnauti medicinos mokslui. Tačiau vos keletas jų tam pasiryžo ir užpildė Paskutinės valios pareiškimą.

Užsienyje savo palaikus universitetų reikmėms dažniausiai palieka išsilavinę ar neturintys artimųjų žmonės, taip užsitikrinantys, kad po mirties jais bus deramai pasirūpinta, kad bus palaidoti garbingoje vietoje, kad bus, kas prižiūrės kapus, uždegs ant jų žvakutę.

Kauno anatomai jau senokai rūpinasi, kad savivaldybė miesto kapinėse universitetui skirtų garbingą vietą mokslui panaudotiems palaikams laidoti. "Labai gaila, kad reikalai užstrigo dėl miesto ir rajono valdžios pastangų steigiant naujas kapines visiems gyventojams", - sakė D.H.Pauža.

Janina Tutkuvienė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros vedėja:

Mus slegia tos pačios problemos kaip ir kauniečius - universitetui trūksta kūnų. Šiuo metu turime tik vienus balzamuotus palaikus, tačiau kol nepraėjo tam tikras laikas, jų naudoti studentams mokyti negalime. Tiesa, turime 10-12 prašymų kūną po mirties panaudoti medicinos tikslais. Pora žmonių šią valią yra išreiškę savo testamente.

Jei KMU užtenka pateikti formą, kurioje išreikštas apsisprendimas dovanoti savo palaikus, mes su apsisprendusiu žmogumi vykstame pas notarą, kad šis patvirtintų jo prašymą.

Ričardas Banys, KMU kapelionas:

Žmogaus sutikimas paaukoti savo palaikus kitų labui yra labai kilnus poelgis. Kūnas yra brangiausias materialus dalykas, kurį po savęs paliekame. Bažnyčia skatina mokslininkus su palaikais elgtis labai pagarbiai. Lankiausi Anatomijos institute, ten tikrai labai humaniška aplinka. Tačiau savo palaikų aukojimas medicinai Lietuvoje dar naujiena. Tai sudėtingas ir jautrus dalykas, todėl žmogui neramu, kas ir kaip bus daroma su jo kūnu po mirties.

Palydėti į paskutinę kelionę mokslui pasitarnavusių palaikų dar neteko. Tačiau planuojame, kad tai bus daroma labai iškilmingai, pagarbiai, su religinėmis apeigomis.

Paskutinės valios pareiškimas

Paskutinės valios pareiškimo formą galima rasti internete KMU svetainėje kmu.lt Vieną užpildytą jos egzempliorių reikia atsiųsti KMU Anatomijos institutui (A.Mickevičiaus g. 9, Kaunas LT 44307), antrą pasilikti sau, o kitas išdalyti artimiesiems.

Paskutinės valios pareiškimas yra konfidencialus.

Apie pakeistą gyvenamąją vietą reikėtų pranešti KMU Anatomijos institutui paštu ar telefonu.

Palaikų aukojimą galima bet kada atšaukti apie tai informuojant institutą.

Jei asmuo iki mirties nebuvo išreiškęs savo valios ir nebuvo pareiškęs draudimo naudoti savo kūną ar atskiras jo dalis mokymo tikslais, sutikimą naudoti mirusiojo kūną ar jo dalis gali duoti veiksnūs mirusiojo asmens sutuoktinis, pilnamečiai vaikai (įvaikiai), tėvai (įtėviai).

Po mirties

Apie žmogaus, sutikusio paaukoti savo palaikus, mirtį institutą turėtų informuoti jo artimieji.

Sutartis negalios ir skambinti nereikia, jei mirtis bus nenatūrali ir jei ji ištiks už Lietuvos Respublikos ribų.

Visais kitais atvejais palaikų pervežimu pasirūpins institutas.

Palaikai institute bus laikomi iki trejų metų. Tiek laiko kūnas saugomas dėl palaikų balzamavimo ypatybių ir žmogaus kūno anatomijos studijų trukmės.

Vėliau palaikai bus kremuojami arba pageidaujant laidojami nekremuoti.

Laidojama turėtų būti Kauno miesto kapinių sklype, kuriame KMU ir prižiūrės žmonių palaikus, panaudotus moksliniams tyrimams ir studijoms arba Paskutinės valios pareiškime nurodytoje vietoje. Bendrame memoriale bus iškalamos paaukojusiųjų savo kūnus vardai ir pavardės.

Artimieji, įvardyti Paskutinės valios pareiškime, bus pakviesti į laidojimo apeigas ir laidotuves, kuriose dalyvaus ir universiteto kapelionas.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai