To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Gydytojas sako pacientui...

Gydytojas sako pacientui:
- Jus reikia nedelsiant operuoti.
- Ne. Nesutinku. Geriau jau aš mirsiu nei leisiuosi operuojamas...
- Tai kad vienas kitam nemaišo.

  • Jei nėščioji jaučiasi gerai bei valgo sveiką ir visavertį maistą, jokių maisto papildų geriau nevartoti (išskyrus folio rūgštį). Maisto papildai, net ir skirti nėščiosioms, gali ...

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Gyvenimo eigoje kas antram australui nustatoma kuri nors odos vėžio forma. Kasmet nuo šios ligos Australijoje miršta 1600 asmenų.

Rachitas

Rachitas, tai vaikų, dažniausiai iki 2 metų, liga, atsirandanti dėl vitamino D trūkumo. Rachito  ligos esmė - sutrikusi kalcio (Ca) ir fosforo (P) apykaita vaiko organizme. Dėl to pažeidžiamos įvairios organų sistemos (ypač kaulai), sutrinka vaiko imunitetas, vystymasis ir augimas.

Priežastys

Ca ir P apykaitą reguliuoja sudėtinga hormonų sistema. Svarbiausi hormonai, tai - kalcitriolis (vitaminas D), kalcitoninas ir parathormonas. Jie užtikrina reikiamą kalcio ir fosforo koncentraciją kraujyje, rezorbciją ir reabsorbciją žarnyne bei inkstuose, ir jų patekimą į kaulus.

Vitaminas D stimuliuoja Ca ir P patekimą į kraują, skatina kaulinio audinio vystymąsi ir mineralizaciją, sąlygodamas Ca patekimą į kaulą. Vitaminas D gaminasi odoje, veikiant ultravioletiniams spinduliams. Jo taip pat yra gyvulinės kilmės maiste.

Vitamino D apykaita gali sutrikti dėl įvairių priežasčių:

  • Trūkumas maiste arba padidėjęs poreikis (spartus augimas);
  • Sumažėjusi jo sintezė odoje (nebuvimas saulėje, gryname ore);
  • Sutrikusi jo rezorbcija žarnyne (žarnyno ligos);

Rachitą provokuoja įvairios ligos, alkoholis, nebuvimas gryname ore nėštumo metu, neracionali nėščiosios mityba. Dažniau rachitu serga neišnešioti, sergantys žarnyno, kepenų, inkstų ligomis kūdikiai. Taip pat kūdikiai, kurie nenešami į gryną orą, anksti pradėti maitinti dirbtiniais mišinukais (neadaptuotais), ir vaikai, gydomi kai kuriais vaistasi (rifampicinas, fenobarbitalis). Dažniau rachitu serga vaikai, kurie negauna vitamino D profilaktiškai.

Dėl minėtų priežasčių sumažėjus vitamino D koncentracijau kraujyje, kalcis išplaunamas iš kaulų, todėl jie minkštėja. Sutrinka raumenų, nervų sistemos veikla. Dėl fosforo apykaitos sutrikimo sutrinka homeostazė (vystosi acidozė) - dėl to trinka viso organizmo veikla.

Požymiai

Ligos pradžioje (pradinių reiškinių periodas trunka 2 - 3 savaites) pasireiškia nervų sistemos (neramumas, blogas miegas, padidėjęs prakaitavimas - dėl jo gali nusitrinti vaiko plaukai nuo pakaušio) ir raumenų sistemos sutrikimas (užkietėja viduriai, raumenys būna hipotoniški - atsipalaidavę). Kaulai šiuo periodu tik pradeda minkštėti - minkštėja momenėlių ir kaukolės kaulų kraštai.

Ligai tęsiantis, rachito požymiai stiprėja: raumenys vis labiau hipotoniški - išsipučia vaiko pilvas, nes visiškai susilpnėja preso tonusas, susilpnėja kvėpavimo raumenų tonusas - dėl to pasireiškia plaučių uždegimai. Širdis išsiplečia, plaka dažniau. Padidėja vaiko blužnis, kepenys. Vis labiau minkštėja kaulai: kaukolėje matomi minkštėjimo židiniai - kraniotabes, vaikui gulint, ji pakeičia savo formą, tampa plokščia ar kvadratinė. Sutrinka vaiko dantų vystymasis - jie auga netolygiai, deformuojasi sąkandis. Deformuojasi vaiko krūtinės ląsta ir stuburas, ilgieji kaulai. Kojos tampa X arba O formos, sustorėja ar deformuojasi pirštai, ant alkūnių ir blauzdų atsiranda „karoliukai".

Sveikstant, vidaus organų būklė po truputį atsistato, kaulai vėl sukaulėja, tačiau lieka deformuoti. Tačiau ligai progresuojant, vaikas gali mirti dėl įvairių infekcijų - ypač plaučių uždegimo ir viduriavimo.

Tyrimai

Liga įtariama įvertinus klinikinius požymius bei anamnezę (susirgimo istoriją). Kraujo tyrimuose kalcio kiekis ilgai būna normalus (Ca deportuojamas iš kaulų), tačiau sumažėja fosforo kiekis kraujyje. Padidėja fermento šarminės fosfatazės aktyvumas. Svarbiausias kraujo rodiklis - tai vitamino D koncentracijos sumažėjimas. Rentgenologiškai tiriami kaulai. Taip pat svarbūs ir kiti kraujo rodikliai - rūgščių balansas, geležies kiekis ir pan.

Gydymas

Suprantama, kad gydyti rachitą reikia vitaminu D. Gydymą paskirti turi gydytojas, nes perdozavus vitamino D ligos pradžioje, labai padidėja Ca koncentracija kraujyje ir pasireiškia spazmofilija. Kartu racionalizuojama vaiko mityba, skiriami masažai, buvimas gryname ore.

Svarbiausia - rachito profilaktika. Ją reikia pradėti dar nėštumo metu. Neščioji turi dažnai būti gryname ore, jos dietoje turi būti pakankamai mėsos, pieno produktų. Žiemos metu nėščiajai galima skirti 400 TV (tarptautinių vienetų) vitamino D per dieną. Jei moteris serga gretutinėmis ligomis, jai turi būti skiriama apie 1000 TV šio vitamino.

Profilaktika, gimus kūdikiui:

  • Maitinimas krūtimi bent 6 mėnesius. Žindyvė turi racionaliai maitintis, o kai kuriais atvejais papildomai vartoti vitaminą D.
  • Visiems kūdikiams nuo 3 sav. iki 18 mėnesių papildomai duoti 500 - 1000 TV vitamino D per dieną. Kai kuriais atvejais vartojamas ilgo veikimo vitaminas D, kuris duodamas kartą per pusę metų.
  • Neišnešiotiems kūdikiams vitaminą D reikia prdėti duoti nuo pirmos savaitės.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai