To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Terapeutas klausia savo pacientės...

Terapeutas klausia savo pacientės:
- Ar jūs kasdien prausiatės dvi minutes po šaltu dušu, kaip esu nurodęs?
- Deja, man tai atima per daug laiko...
- Kodėl? Aš gi jums sakiau stovėti po šaltu dušu ne ilgiau kaip dvi minutes.
- Taip, bet praeina visa valanda, kol aš pasiryžtu atsukti šaltą vandenį.

  • Per dieną suvalgykite apie 400 gramų daržovių ir vaisių (išskyrus bulves). Jie padės  išvengti nutukimo, sumažins vėžio riziką, cholesterolio kiekį kraujyje, aprūpins organizmą ...

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Vėžio gydymo efektyvumas yra tiesiogiai proporcingas valstybės investicijoms.

Kokia nanotechnologijų įtaka sveikatai?

Drabužiai, kurie nesilamdo arba nesitepa, negendantys maisto produktai, tobulai pasiskirstančios kosmetikos priemonės ir kiti efektai, kurie gaunami panaudojant nanotechnologijas, jau nekelia nuostabos.

Kaip rašoma Vilniaus visuomenės sveikatos centro pranešime, gali būti, kad nanotechnologijos produktus naudojame apie tai net nežinodami. Kokią įtaką mūsų sveikatai turi šios inovacijos ir tobulėjančios technologijos?

Kaip ir daugelis mokslo naujovių, nanotechnologijos turi teigiamą ir neigiamą pusę. Teigiama pusė - technologijų progresas ir tokių išskirtinių savybių gavimas, kurios padaro mūsų buityje naudojamas medžiagas atsparesnes ir ilgaamžiškesnes.

Maisto gamyboje, jo pakavime naudojamos nanotechnologijos leidžia patobulinti skonio ypatybes, atsparumą bakterijoms ir temperatūrų svyravimui, leidžia ilgiau išsaugoti maistą nesugedusį. Kosmetikos priemonių gamintojai jas naudoja taip pat siekdami gaminio vartojimo laiko pailginimo, jo savybių, pasiskirstymo patobulinimo, odos atsparumo įvairiems faktoriams padidinimo ir daugelio kitų, kuriuos net sunku įsivaizduoti. Tekstilės pramonėje naudojant nanotechnologijas galima gauti išskirtinių savybių drabužius ir kitus plačiai pritaikomus audinius. Tačiau kai šios technologijos taikomos minėtiems gaminiams, turintiems tiesioginį sąlytį su žmogaus organizmu, verta susimąstyti, ar tai neturi įtakos mūsų sveikatai. Mažas šių dalelių dydis ir gebėjimas prasiskverbti gali nulemti ne tik teigiamas, bet ir neigiamas nanodalelių savybes bei veikimą.

Kaip rašoma Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyr. specialistės Viktorijos Belousovaitės parengtame pranešime, gali būti, kad šios lengvai prasiskverbiančios dalelės patenka į mūsų organizmą, gali kauptis jame ir būti toksiškos. Tačiau atsakymų į šiuos klausimus nėra, nes šių medžiagų poveikis sveikatai mažai nagrinėtas. Produktus turime ir plačiai vartojame, o mokslas ir žinios apie juos nespėja žengti kartu su tobulėjančiomis technologijomis.

Preliminarių mokslinių tyrimų duomenys rodo, kad daugelis nanodalelių tipų gali būti toksiški žmogaus audiniams ir ląstelėms, sukelti oksidacinį stresą, uždegiminių citokinų sintezę, DNR mutacijas ir net ląstelių žūtį. Šios dalelės gali prasiskverbti pro ląstelių sieneles, organų audinius ir yra labai aktyvios.

Nerimą kelia tai, kad kiekvienas iš mūsų galime gauti šių nanomedžiagų dozę apie tai nežinodami. Nėra jokių ženklinimo reikalavimų gaminiams pagamintiems nanotechnologijų pagalba. Taip pat nėra jokios institucijos pasaulyje, kuri reguliuotų nanodalelių naudojimą. JAV institucijos ignoruoja šį galimą neigiamą nanodalelių poveikį, Europos Sąjunga ėmėsi veiksmų, kad būtų galima geriau įvertinti nanodalelių, naudojamų kosmetikos, asmens priežiūros gaminių, maisto gamyboje, keliamą riziką.

Iki šiol nėra specifinių nanotechnologijų panaudojimą reglamentuojančių teisės aktų ir saugumo reikalavimų. Rengiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai dėl maisto produktų ir kosmetikos gaminių, turėtų užtikrinti Europos vartotojų saugumą. Siūloma numatyti specifines maisto ir kosmetikos gaminių, kurių gamyboje naudojamos nanotechnologijos, tikrinimo procedūras, nanomedžiagų turinčių gaminių vertinimą, o nustačius galimą žalą sveikatai, tokių gaminių draudimą, informacijos visuomenei teikimo procedūras. Taip pat siūloma gaminių etiketėje nurodyti, kad „pagaminta pasitelkiant nanotechnologijas" arba nurodant gaminių sudėtį, prie medžiagų pavadinimų pridėti žodelį „nano".

Jeigu reglamentai bus priimti, dauguma jų nuostatų įsigalios tik po kelerių metų, o kol kas, Europos šalių vartotojai skatinami patys rūpintis ir domėtis naudojamais produktais ir jų gamybos technologijomis. Lietuvoje neįprastai skamba pasiūlymas susisiekti su gamintojais, kurių produkciją naudojame ir paklausti ar gamyboje taikomos nanotechnologijos. Taip pat siūloma informuoti gamintojus, kad jų produkcija nebus perkama, kol nanotechnologijos nebus pašalintos.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai