To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Tuoj papasakosiu anekdotą apie...

Tuoj papasakosiu anekdotą apie sklerozę! Jei tik prisiminsiu...

  • Vartokite kuo įvairesnius ir skirtingų spalvų vaisius ir daržoves.  Geriausia juos valgyti šviežius, tačiau jei nėra galimybių, tinka ir virti, troškinti, šaldyti (tik ne sūdyti ar ...

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Vieno kiaušinio trynyje yra pusė cholesterolio dienos normos.

Ar apsaugo sveikatą lytinis švietimas?

Dažnai jaunimas, kuris tampa seksualiai aktyvus, neturi tikslios informacijos apie reprodukcinę sveikatą. Šios informacijos stygius didina neplanuotų nėštumų galimybę bei riziką užsikrėsti lytiniu būdu plintančiomis ligomis. Seksualinės sveikatos švietimas gali būti viena iš priemonių apsaugant jaunus žmones nuo šių problemų, gerinant jų būsimą reprodukcinę sveikatą. Atlikti tyrimai parodė, kad lytinis švietimas gali padėti atidėti pirmus lytinius santykius paugliams, kurie nėra dar lytiškai aktyvūs. Lytiškai aktyviems paaugliams, įskaitant tuos kurie yra vedę, lytinis švietimas gali paskatinti teisingai ir nuosekliai vartoti kontraceptines priemones.

Baimė, kad lytinio švietimo programos paskatins seksualinį aktyvumą, yra nepagrįsta. Tyrimai parodė, kad efektyviausios lytinio švietimo programos yra tos, kurios įtraukia daugiau informacijos apie reprodukcinę sveikatą. Tokios programos taip pat padeda jaunimui pagerinti bendravimo įgudžius, išsiaiškinti sau gyvenimo vertybes ir galbūt pakeisti savo rizikingą elgseną. "Informacija apie reprodukcinę sveikatą yra svarbi jaunimui lygiai taip pat kaip ir informacija bendrai apie sveikatos apsaugą", sako Dr. Cynthia Waszak, paauglių sveikatos ekspertas." Lytinio švietimo programos gali būti vienintelė vieta, kur jauni žmonės gali rasti informacija apie reprodukcinę sveikatą".

Informacijos ir supratimo apie kontracepciją neturėjimas padidina lytiniu būdu plintančių ligų ir neplanuoto neštumo riziką tarp paauglių. Jamaikoje atlikti tyrimai, vadovaujami Vakarų Indijos Universiteto, ir moterų studijų projektas parodė, kad tik viena paauglių grupė turėjo teisingą informaciją apie reprodukcinės sveikatos problemas. Tyrimas apžvelgė apie 500 studentų nuo 11-14 metų, kai mokykloje buvo pradėta šeimos gyvenimo švietimo programa, skirta pirmojo nėštumo atidėjimui. Tos grupės studentai svarstė didelės rizikos buvimą, anksti pradedant lytinį gyvenimą. Nors 52proc.proc. merginų ir 77proc. vaikinų žinojo, kad prezervatyvas apsaugo nuo lytiniu būdu plintančių ligų, tik 4proc. merginų ir 10 proc. vaikinų žinojo, kad kontracepcija labiausiai mėgstama vartoti per moterų menstruacijų ciklą, 27proc. merginų ir 32proc. procentai vaikinų žinojo apie galimybę pastoti per pirmuosius lytinius santykius. Apytiksliai 15proc. merginų ir vaikinų galvoja, kad oralinė kontracepcija apsaugo nuo lytiniu būdu plintančių ligų. Studentai bus dar apklausti 2 kartus, užbaigiant šeimyninio gyvenimo švietimo kursą ir po 1- nerių metų, norint sužinoti kaip ši programa paveikė jaunimo žinias ir elgseną.

Atlikti tyrimai tarp jaunų žmonių kitose regionuose, parodė panašų nuoseklios informacijos trūkumą. Indijoje iš 100 merginų, kurios atėjo į ligoninę daryti abortą, 80proc. nežinojo, kad po lytinių santykių gali pastoti ar susirgti lytiniu būdu plintančia liga ir 90proc. nežinojo nieko apie kontraceptines priemones. Tyrimai tarp Rusijos paauglių parodė, kad tarp 370 aukštųjų mokyklų studentų, tik 25 proc. merginų ir 35 proc. vaikinų žino, kad prezervatyvas naudojamas tik 1 kartą, 38 proc. studentų buvo įsitikinę, kad prezervatyvai gali būti plaunami ir vartojami kelis kartus. Čilėje, kur buvo apklaustos 948 viešosios mokyklos 57proc. vaikinų ir 59 proc. merginų sakė, kad prezervatyvas gali būti naudojamas ir 2- rą kartą, 67proc. moksleivių nežinojo nieko apie vaisingą ir nevaisingą moterų ciklą.

Informacijos stygius gali būti vienintelė priežastis, kodėl paaugliai nenaudoja šeimos planavimo priemonių. Pietų Amerikoje tik 43 proc. ištekėjusių moterų nuo 15 iki 19 metų vartoja kontracepciją. Tarp netekėjų ir lytiškai aktyvių moterų tik 29 proc. naudoja kontraceptines priemones. Vakarinėje Afrikos dalyje tik 5proc. paauglių naudoja šeimos planavimo metodus, kai tuo tarpu seksualiai aktyvių paauglių yra 34proc.. Pietų Azijoje 36proc. vedusio jaunimo naudoja kontracepciją, palyginus su 28 proc. nevedusių paauglių.

Įvertinti, kaip lytinio švietimo programos veikia paauglių žinias ir elgseną yra problematiška. Programos skiriasi savo turiniu, yra sunkios. Asmeninė užduodamų klausimų prigimtis taip pat gali priversti jaunus žmones nenoriai sakyti tiesą. Tyrimai parodė, kad negalima atskirti lytinio švietimo programos nuo kitų informacijos šaltinių, tokių, kaip žiniasklaida ar tėvai. Tyrimai, kurie buvo padaryti tarp jaunų paauglių tiek besivystančiose, tiek industralizuotose šalyse parodė, kad nuoseklios lytinio švietimo programos gali pakelti reprodukcinės sveikatos žinias ir pagerinti kontraceptinių metodų naudojimą prieš nėštumą ir lytiniu keliu plintančias ligas.

Tyrimai Banjule, Gambijoje, parodė, kad žinių apie kontracepciją žymiai daugiau turėjo tie studentai, kurie dalyvavo šeimos gyvenimo švietimo programoje, negu tie, kurie nedalyvavo. Žymiai daugiau merginų, kurios dalyvavo programoje, naudojo kontracepcines priemones per pirmus lytinius santykius. Tanzanijoje lytinio švietimo programa 13-15 metų amžiaus jauniems žmonėms parodė, kad išaugo žinios apie AIDS ir sumažėjo studentų skaičius, kurie planavo turėti lytinius santykius artimiausiu metu. JAV buvo apklausta 8450 moterų nuo 15-44 metų. Moterys, kurios gavo taisyklingas instrukcijas apie kontracepciją, prieš savo pirmuosius lytinius santykius, ir toliau sėkmingai vartoja šiuos metodus. Tuo tarpu moterys, kurios gavo informaciją apie kontracepciją tais pačiais metais, kai pradėjo pirmuosius lytinius santykius, kontraceptinius metodus naudoja mažiau.

Kitas tyrimas buvo atliktas, apklausiant 1800 vyrų nuo 15 iki 19 m. JAV. Jis parodė, kad tie, kurie turėjo reikalingą informaciją apie AIDS ir šeimos planavimą, turėjo žymiai mažiau partnerių ir beveik nuolat naudojo prezervatyvus.

Pasaulinė sveikatos organizacija pastaruoju metu išspausdino apžvalgą 1050 -ties moksleivių straipsnių apie lytinio švietimo programas. Tyrimai parodė, kad netiesa, jog lytinis švietimas paskatina lytinį aktyvumą. Visų programų tyrimai buvo apibendrinti ir tai parodė, kad beveik visos grupės, išskyrus tos, kurios pasisakė už lytinių santykių atidėjimą, efektyviai vartoja kontracepciją.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai