Naujausi straipsniai
Ar Ištekėjusi...- Ištekėjusi?
Vaistų paieška
|
Užmigti, nubusti, išsimiegoti!
2011, Liepa 25 - 08:24
Miego paslapties žmonija nesugebėjo atskleisti iki šiol. Kai kurie mūsų miega 8-10 valandų per parą, kiti gali lengvai nemiegoti kelias paras iš eilės. Visus žmones vienija tik įprotis visas savo problemas ir nesėkmes nurašyti problemoms dėl miego. Miego ir mūsų savijautos ryšys nėra be pagrindo. Žmogus be miego tampa dirglus ir nestabilus, suprastėja jo atmintis, nebelieka ryžto greitai priimti sprendimus, viską aplinkui jis vertina neadekvačiai. Tačiau dėl miego stygiaus kenčia ne tik nervų sistema, bet visas organizmas. Sutrinka hormonų pusiausvyra, apsauginė antioksidantų sistema. Be miego žmogus greičiau sensta. O pastaraisiais metais mokslininkai neišsimiegojimą ėmė sieti dar ir su nutukimu, cukriniu diabetu, impotencija, nevaisingumu ir netgi vėžiu. Tačiau bene skaudžiausiai nevisavertis miegas kenkia jau sergantiesiems kokiomis nors ligomis. Vyturys? Pelėda? Meška! Yra toks anekdotas apie dvi drauges, vienai kurių staiga parūpsta paklausti antrosios, kas yra jos vyras - vyturys ar pelėda. „Lokys, - atsako šioji. - Anksti gulasi, vėlai keliasi ir vis tiek nuolat neišsimiegojęs!" Jei tikėtume kai kuriais specialistais, mes negalime būti pelėdomis dėl savo prigimties - mūsų jutiminiai organai, būtini naktiniam gyvenimo būdui, neišsivystę. Todėl pagrindinis paros aktyvumo reguliuotojas žmogui visada buvo saulė. Esą visos kalbos apie pelėdišką gyvenimo būdą yra ne kas kita, kaip blogo įpročio ilgai vartytis lovoje pateisinimas. Teisūs tie specialistai ar ne, taip ir neišsiaiškinta. Tačiau nustatyta, kad giliausias ir naudingiausias miegas būna nuo pusiaunakčio iki 4 valandos ryto. Būtent tuo metu organizmas papildo savo energijos atsargas, aktyviai gamina hormonus. Bet tai jokiu būdu nereiškia, kad eiti miegoti būtina vidurnaktį, kad užgriebtume naudingiausią naktinio poilsio dalį. Tyrinėtojai vienbalsiai aiškina, jog geriausias laikas virsti į patalą - 22 valanda. Tik tokiu atveju mes suspėsime gana giliai įmigti, kad iki ryto visiškai atgautume jėgas. Taisyklingai užmigti Pagal statistiką, daugiau nei 40 proc. suaugusiųjų kenčia dėl nemigos. Miego sutrikimai dar labiau kamuoja pagyvenusius žmones.
Ant kurio šono - irgi svarbu Tibeto budistai mano, kad ant nugaros miega dievai, ant pilvo - laukiniai žvėrys, o ant kairiojo šono miega žemiškųjų malonumų mėgėjai. Taigi idealia poza laikomas gulėjimas ant dešiniojo šono, nes tuomet miegas būna negilus, budrus. Esą tik taip miegantieji nesapnuoja košmarų. Tačiau ant kurio šono sveikiausia miegoti būtent jums, klausimas be atsakymo. Greičiausiai organizmas pats pasirenka tinkamiausią padėtį, todėl pernelyg uolūs bandymai laikytis „taisyklingos" miegojimo pozos gali įvaryti ir tikrą nemigą. Vis dėlto yra tam tikrų apribojimų, su kuriais derėtų skaitytis:
Kaip pasiklosi... Įsigydami čiužinį turėkite omenyje: labai svarbu, kad atsigulus ant jo ant šono, čiužinys įdubtų tiek, kad stuburo linija taptų visiškai horizontali. O tai įmanoma tik tuo atveju, jeigu čiužinio minkštumas atitinka jūsų svorį. Taigi pagrindinė taisyklė - kuo daugiau sveriate, tuo kietesnis čiužinys turėtų būti. Bet atminkite: su amžiumi čiužiniai, ant kurių miegate, turėtų minkštėti. Pavyzdžiui, vaikams sveikiausia miegoti ant lygaus stangraus paviršiaus - kad taisyklingai susiformuotų stuburo išlinkis. Pagyvenusiems žmonėms ir taip dažnai sutrinka kraujotaka minkštuosiuose audiniuose, tad jeigu jie dar ir miega ant kieto čiužinio, gali prasidėti įvairių kūno dalių tirpimai. Prie šviesos ar be šviesos? Jeigu esate pratę miegoti prie naktinės šviesos, jūsų organizmas pagamina mažesnį melatonino kiekį, tad jo apsauga susilpnėja, o ląstelių mutavimo ir piktybinių navikų susiformavimo rizika padidėja. Mokėti nubusti Kai kurie mokslininkai sako, kad geriausias būdas nubusti - pagal savo organizmo vidinį žadintuvą, kurį „nusistatykite" iš vakaro. Manoma, kad kiekvienas mes turime tam tikrą laiką, kai nubusti iš miego mums yra lengviausia. Paprastai tai kelių valandų intervalas tarp 5 ir 7 valandos ryto - greičiausiai dėl to, kad ankstyvas rytas sutampa su hormonų išsiskyrimo organizme piku bei energiniu pakylėjimu. Paeksperimentuokite ir būtinai rasite savąjį nubudimo laiką. Tačiau pravėrę akis neskubėkite šokti iš lovos: kelias minutes dar pagulėkite, pasiražykite, giliai pakvėpuokite, kad iš tiesų nubustų visos kūno dalys - rankos, kojos, veidas. Į hipotoniją, vegetacinę kraujagyslių distoniją linkusiems žmonėms išvis nerekomenduojama staiga šokti iš lovos - prieš tai būtina šiek tiek pasėdėti.
|
Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.
Komentarai
Skelbti naują komentarą