To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Gydytojas klausia...

Gydytojas klausia pacientą:
- Alkoholį vartojate?
- Tik per didžiuosius įvykius.
- O kokie tai įvykiai?
- Kai turiu ką išgerti!

  • Gausios mėnesinės - kai higieninį paketą reikia keisti dažniau nei kas 2 valandas. Tai priežastis kreiptis į ginekologą.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Su alkoholiu siejama 4000 mirčių per metus ir pagal pasekmes visuomenės sveikatai jis užima antrą vietą po tabako.

Pavargusioms akims būtina pagalba

Regėjimas - vienas svarbiausių pojūčių. Tačiau niekas taip nepavargsta, kaip akys. Jas nuolat vargina skaitymas, vairavimas, darbas kompiuteriu, televizoriaus žiūrėjimas. Kad akys būtų sveikos, o regėjimas - puikus, pradėti tuo rūpintis reikia dar prieš sulaukiant nepageidaujamų pasekmių. Svarbiausi dalykai - tinkama kasdienė akių higiena ir elementariausių taisyklių laikymasis. O pavasaris yra būtent tas metas, kai akims reikalingas ypatingas dėmesys.

Pakinta ašarų sudėtis

Paraudusios ir ašarojančios akys, svetimkūnio jausmas, perštėjimas ir niežulys - pirmieji akių nuovargio simptomai. Nuovargio priežasčių būna labai įvairių, ir jų atsiradimo mechanizmai labai skirtingi. Dažnai akių nuovargis skirstomas pagal tai, kokiame amžiuje jis atsiranda, nes vaikystėje akių nuovargis būna vienos kilmės, o vyresniame amžiuje - kitos. Aišku, pagalba akims ir gydymas taip pat skiriasi.

Vyresniems žmonėms akių nuovargis atsiranda dažniausiai dėl to, kad akys džiūsta. Mirksint akies paviršiuje visada turi būti stabili ašarų plėvelė, sudaryta iš atitinkamo santykio gleivių, vandens, druskų ir riebalų. Jeigu tas santykis pasikeičia, ašarų plėvelė pasidaro nestabili, ir akis džiūsta.

Žmonėms dažnai atrodo keista, kaip akys gali džiūti, jeigu jos ašaroja. Tačiau, net jei susikaupia ašaros, jos rieda per skruostus, akys vis tiek gali džiūti.

Sausų akių sindromas išsivysto tuomet, kai akys dėl ašarų plėvelės sutrikimo nepakankamai drėkinamos. Ašaros atlieka daug funkcijų - drėkina akis, saugo jas nuo dirginimo, infekcijų, išplauna iš akies smulkius svetimkūnius ir medžiagų apykaitos produktus, aprūpina rageną deguonimi ir taip ją maitina, išlygina ragenos paviršiaus netolygumus, o tai svarbu geram regėjimui. Kai akys ašarų gamina nepakankamai ar pakinta jų sudėtis, akis išsausėja, tampa nemaitinama, neapsaugota nuo žalingų išorės veiksnių.

Pablogėja liaukų funkcija

Dėl ko sutrinka ašarų plėvelės pusiausvyra? Priežastys - įvairios. Viena iš jų - amžius. 75 proc. vyresnių nei 65 metų žmonių galima diagnozuoti sausų akių sindromą, nes ilgainiui pablogėja ašarų liaukų funkcijos. Turi įtakos ir hormonų pokyčiai - nėštumo, menopauzės metu gali sumažėti ašarų gamyba.

Netinkamos aplinkos sąlygos - dulkės, dūmai, lakai, dažai, kosmetinės priemonės ardo ašarų plėvelę, o centrinis šildymas, kondicionieriai, ventiliatoriai, vėjas, saulė, šaltis pagreitina ašarų plėvelės garavimą.

Žalinga ir padidėjusi akių įtampa - ilgalaikis skaitymas ar televizoriaus žiūrėjimas, darbas prie kompiuterio, vairavimas retina mirksėjimą, ir ašarų plėvelė laiku neatsinaujina. Su sausų akių sindromu siejamos įvairios reumatinės, endokrinologinės, hematologinės, autoimuninės, sisteminės, alerginės ir akių ligos, operacijos ar vartojami akių lašai, nešiojami kontaktiniai lęšiai.

Trūksta svarbaus vitamino

Akių nuovargis dar gali atsirasti ir dėl to, kad nenešiojami akiniai. Kai žmogus mato prastai, bet įsivaizduoja, kad jam to užtenka, ir nenešioja akinių, jis vis labiau vargina savo akis. Metams bėgant, akys vis silpsta, tada jų nuovargis ir galvos skausmas gali pasireikšti vien dėl to, kad žmogus vengia akinių arba nešioja nepritaikytus.

Kartais bijoma nešioti akinius, nes manoma, kad, vieną kartą juos užsidėjus, toliau reikės vis stipresnių. Tačiau reikia atsiminti, kad akys silpsta ne nuo akinių. Nenešiojant jų akys nesitreniruos, tik labiau pavargs.

Dar vienas be galo svarbus dalykas ne tik akių, bet ir bendrai sveikatai - tinkama mityba. Norint turėti sveikas akis, reikia gauti pakankamai vitamino A. Jis organizme gaminasi iš beta karotino, jo gausu morkose. Būtina žinoti: kad ir kiek daug morkų bus suvalgoma, tai neduos jokios naudos, jei jos nebus sumaišytos su aliejumi, grietine ar majonezu - vitaminų organizmas paprasčiausiai nepasisavins.

Akims labai naudingos ir paprikos, šaltalankių uogos, kopūstai, moliūgai, abrikosai. Tačiau augaluose esančių vitaminų gaunama mažiausiai tada, kai jų labiausiai reikia, - pavasarį. Todėl šiuo metų laiku patartina vartoti žuvų taukus. Be to, vitamino A yra gyvulinės kilmės produktuose - svieste, kiaušinių tryniuose, kepenyse, pieno produktuose.

Padeda ašarų pakaitalas

Tikrasis akių nuovargio gydymas - tai priežasties, sukėlusios akių nuovargį, šalinimas. Kadangi akių nuovargio priežastys yra be galo įvairios, ir gydymas būna labai skirtingas. Pavyzdžiui, jei yra akių uždegimas - reikia gydyti uždegimą, jei nuovargis atsiranda dėl darbo kompiuteriu - reikia tvarkyti darbo ir poilsio režimą.

Tačiau ne visada priežastį įmanoma pašalinti arba tai užtrunka ilgai. Todėl esant sausoms akims galima naudoti „greitąją pagalbą" - ašarų pakaitalus. Jų cheminė sudėtis beveik tokia pat kaip tikrų ašarų, todėl jie nesutrikdo regėjimo.

Dirbtinės ašaros drėkina, praplauna, sutepa ir pamaitina akis, pakeičia trūkstamus natūralių ašarų elementus, todėl pranyksta sudirginimas, sausumas, perštėjimas. Lengvesniais atvejais vartojami skysti dirbtinių ašarų lašai, sunkesniais - galima vartoti želes ar tepalus, jie ilgiau lieka akyse.

Atpalaiduojami raumenys

Padidėjusi akių įtampa - ilgalaikis darbas kompiuteriu ar televizoriaus žiūrėjimas, skaitymas, vairavimas - retina mirksėjimą. Normalus mirksėjimas yra apie 22 kartai per minutę, o dirbant kompiuteriu mirksima mažiau nei 10 kartų per minutę.

Mirksint atsinaujina ašarų plėvelė, ir akis drėkinama. Rečiau mirksint, akis drėkinama nepakankamai, išsausėja ir pasidaro sudirginta.

Kad akys nepavargtų, dirbant kompiuteriu patariama kas valandą padaryti pertraukėles. Jų metu galima pasivaikščioti ar užsiimti bet kokia veikla, kuri nevargina akių. Per poilsio valandėles patartina atlikti specialius pratimus akims - jie padės akių raumenims greičiau atsipalaiduoti. Plačiai atsimerkite ir nukreipkite žvilgsnį į tolį.

Užsimerkite, šiek tiek pabūkite, vėl pažiūrėkite į tolį. Kartokite 4-5 kartus. Nepasukdami galvos nukreipkite žvilgsnį į dešinę, paskui - į kairę, į viršų ir į apačią. Iškelkite smilių tiesiai sau prieš nosį ir nukreipkite žvilgsnį į jį. Tada nukreipkite žvilgsnį į tolį. Vėl nukreipkite žvilgsnį į pirštą, patraukite pirštą į kairę, paskui - į dešinę, visą laiką sekite akimis. Nepasukdami galvos užsimerkite ir pasukite akis lyg žiūrėtumėte į dešinę, tada - į kairę ir tiesiai. Pakelkite akis į viršų, nuleiskite žemyn ir pažiūrėkite tiesiai. Nukreipkite žvilgsnį į nosies galiuką, paskui - į tolį.

Kompresai šalina nuovargį

Pirmoji pagalba pavargusioms akims - ką tik užplikytos juodosios arbatos kompresai.

Pamirkykite keletą kartų perlenktos švarios marlės gabalėlius šiltoje arbatoje ir uždėkite ant pavargusių akių. Ramiai pagulėkite, nuolat pakeisdami atvėsusius kompresus šiltesniais. Jei akys pavargo nuo ilgo darbo kompiuteriu, padės šalto pieno kompresai, kuriuos pasidaryti taip pat paprasta, kaip ir arbatos.

Akių nuovargį šalina ramunėlių kompresai. Kuo šaltesnis kompresas, tuo akių nuovargis greičiau praeina. Nuovargį taip pat mažina kiaušinio kompresas. Kietai išvirkite kiaušinį, perpjaukite jį pusiau, išimkite dar karštą trynį, o baltymo puses tuščia ertme uždėkite ant akių.

Akių nuovargį ir uždegimą gydo ąžuolo žievių nuoviras. Šaukštelį susmulkintos ąžuolo žievės užpilkite stikline šalto vandens, pavirinkite 3 minutes ant silpnos ugnies, nukoškite ir atskieskite stikline virinto vandens. Kompresus dėkite kelis kartus per dieną. Akis stiprinkite dilgėlių salotomis. Pasirinkite jaunų dilgėlių, nuplaukite, užpilkite verdančiu vandeniu ir palaikykite porą minučių, vandenį nupilkite. Dilgėles smulkiai supjaustykite, sumaišykite su svogūnų laiškais, įdėkite grietinės. Kasdien suvalgykite po 100 g tokių salotų.

Akims žalingas ir ilgalaikis darbas prie kompiuterio.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Labai gerai padeda laiukai visokie akims sudirgusioms, (man geri Ocutein sensitiv), kelis kartus per diena ilasini reikia.

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai