To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Okulistas - pacientui...

Okulistas - pacientui:
- Jums labai reikia akinių!
- Kaip jūs galite taip sakyti, net nepatikrinęs regėjimo?
- Aš tai supratau, kai jūs įėjote pro langą.

  • Naudokite dezodorantą vietoj antiperspiranto, nes pastarieji gali įtakoti krūties vėžio atsiradimą.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Empatija vaikams vystosi natūraliai. Skausmą matantys vaikai suvokia, kad skausmas persiduoda jiems patiems.

Ultravioletiniai spinduliai – didžiausias akių priešas

Saulės šviesa gyvybiškai reikalinga mūsų organizmui, tačiau per dideli jos kiekis kenkia sveikatai, ypač akims, kurios, skirtingai nei oda, negeba apsisaugoti nuo saulės skleidžiamų ultravioletinių spindulių. Kokius negalavimus sukelia saulės spinduliai ir kaip nuo jų apsisaugoti, kalbamės su Šiaulių apskrities ligoninės Akių ligų skyriaus vedėja Danute Merkelyte.

Pavojingiausia prie vandens telkinių

Vasara - poilsio ir pramogų metas, tad dažniausiai šiuo metų laiku džiaugiamės bei mėgaujamės saule. Gelbėdamiesi nuo alinančio karščio, skubame prie vandens telkinių, kur nesaikingai kūną lepiname kaitriais saulės spinduliais, dažnai nė nesusimąstydami apie jos skleidžiamų nematomų ultravioletinių spindulių žalą akims. Statistiškai dažniausiai akies tinklainė atšoka ilsintis prie jūros. Mėgstantys prie vandens telkinių nuo saulės spindulių prisidengti skėčiais, sukelia dar didesnį pavojų savo akims, nes skėtis "surenka" smėlio atspindžius, dar labiau padidindamas ultravioletinių spindulių srovę. Vanduo atspindi dar daugiau saulės spindulių, tad jų neigiamas poveikis akims yra gerokai stipresnis nei įprastai. Mokslininkai paskaičiavo, jog saulėtą dieną į akis patenka 10 kartų daugiau šviesos nei tuomet, kai yra debesų, todėl ilgai būnant saulėje ultravioletiniai spinduliai pažeidžia rageną, lęšiuką, tinklainę, t. y. tas akies sudėtines dalis, kurios nulemia regėjimą. Gydytoja sako, jog ragenos pažeidimų pasitaiko gana retai. Dažniau sulaukiama pacientų, kuriems pažeistas lęšiukas bei tinklainė. Šių pažeidimų kaltininkė - saulė.

Dažniausiai pasitaikanti akių liga - katarakta, išsivystanti dėl daugelio priežasčių, tačiau neretai šią ligą sąlygoja kenksmingas aplinkos poveikis. Pastebima, jog katarakta suserga vis jaunesni žmonės, tad reikėtų susimąstyti, jog tai, ką darome šiandien, nebūtinai tuojau, bet kada nors tikrai turės įtakos. "Katarakta dažniau pasitaiko tiems, kurie mėgsta pasilepinti saulėje, nenaudodami jokių akims skirtų apsaugos priemonių, - pasakoja gydytoja. - Ši liga nėra linkusi greitai progresuoti, todėl praeina keleri metai, kol akies lęšiukas iš skaidraus pasidaro matinis. Susidrumstus lęšiukui, šviesa sunkiai praeina iki tinklainės, imama skųstis neryškiu vaizdu, o ligai progresuojant ir visai nustojama matyti. Vienintelis šios ligos gydymo būdas - operacija, kurios metu pašalinamas susidrumstęs ir įdedamas skaidrus dirbtinis lęšiukas".

Į saulę žiūrėkite saugiai

Pažeisti tinklainę galite neapsaugotomis akimis žiūrėdami į saulę. Anot medikės, ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų, nusideginusių akis, ypač pagausėja po saulės užtemimo. Žiūrėjimas į saulę užtemimo metu pavojingumu akims niekuo nenusileidžia žiūrėjimui į šviečiančią saulę. Stebint saulę, nenaudojant jokių akims apsaugoti skirtų specialių priemonių, regėjimas pakenkiamas net pačiam smalsuoliui nejaučiant, kadangi akies tinklainė neturi skausmo receptorių. Regėjimo lauke staiga atsiradusi tamsi dėmė pablogina regėjimą bei trukdo orientuotis aplinkoje. Šiuo atveju pažeidžiamos tinklainės centrinės dalies ląstelės, kuriose, deja, gali įvykti negrįžtamų pokyčių. Kad taip nenutiktų, gydytoja pataria nedelsiant pagalbos kreiptis į medikus.

Saulės spinduliai dar pavojingesni būna tuomet, kai akys jau būna pažeistos kitų ligų. Gydytojos teigimu, ypač jautrios yra pagyvenusių žmonių akys. Senatvinę tinklainės degeneraciją saulė dar labiau suaktyvina, kartu pablogindama ir pačią ligos eigą. Po kataraktos operacijos akys tampa jautresnės ultravioletiniams spinduliams, nes nebėra lęšiuko - natūralaus apsauginio barjero nuo ultravioletinių spindulių. Būti saulėje nerekomenduojama sergant glaukoma bei kitomis akių ligomis. Gydytoja sako pastebėjusi, jog anksčiau vyresnio amžiaus žmonės vengdavo nešioti akinius nuo saulės, kuriuos dėvėti medikai rekomenduoja po akių operacijos, tačiau dabar požiūris į savo sveikatą, anot Akių ligų skyriaus vedėjos, sparčiai keičiasi.

Dirbtiniai šviesos šaltiniai taip pat pavojingi

Dauguma įsivaizduoja, kad akis nusideginti galima tik rūgštimi ar ugnimi, tačiau gydytoja sako, jog rimtai sužaloti akis gali ir suvirinimo aparatų skleidžiama šviesa, ypač tuomet, kai jais dirbantieji nenaudoja apsauginių akinių arba naudojami akiniai nėra kokybiški. Ne ką mažiau kenksmingos ultravioletinės lempos, lazeris, dienos šviesos lempos bei kiti dirbtiniai šviesos šaltiniai, skleidžiantys ultravioletinius spindulius. Ultravioletiniais spinduliais pažeistos akys labai parausta, skauda, tarytum dega, todėl žmogus negali atsimerkti, o bandydamas tai padaryti akyse pajunta stiprų skausmingą dūrimą.

Akiniai nuo saulės - ne tik mados reikalas

Kad apsaugotume akis nuo kenksmingo saulės spindulių poveikio, rekomenduojama nešioti akinius nuo saulės, kurie dabar net ištisus metus tapo neišvengiama mūsų kasdienybės dalimi. Saugoti akis reikia net ir tomis dienomis, kai saulės nematyti pro debesis, kadangi žemę pasiekiantys ultravioletiniai spinduliai atlieka juodą darbą mūsų akyse. Akinius nuo saulės, anot gydytojos, geriausia pirkti optikos salonuose, nes juose jie yra sertifikuoti, tad galėsite būti tikri, jog nusipirkote kokybišką prekę. Didesnis pavojus akims kyla tuomet, kai dėvimi nekokybiški akiniai, t. y. be apsauginės dangos. Juos užsidėjus, akis pritemdoma, vyzdys išsiplečia, tačiau žalingi spinduliai nėra sulaikomi, tad turi dar didesnę galimybę patekti į akį. Pirkdami akinius atkreipkite dėmesį į informacinį užrašą, esantį ant etiketės ar akinių kojelių, kuriame informuojama, kiek procentų ultravioletinių spindulių akiniai geba sulaikyti. Optikos salonuose parduodami akiniai dažniausiai 100 proc. apsaugo akis nuo UVB ir UVA spindulių. Trumparegiai ir toliaregiai gali pasirinkti regėjimą koreguojančią apsaugą nuo saulės. Akiniai nuo saulės su dioptrijomis yra puikus sprendimas, nes nereikia jaudintis, jog nusiėmę įprastus akinius su akiniais nuo saulės nieko nematysite. Be to, juos nesibaimindami galite nešioti visą dieną, nes akims jie nekenkia. Tiems, kurių regėjimas geras, svarbiausi akinių nuo saulės pasirinkimo kriterijai - patogumas ir kokybė.

Kalnuose spinduliai pavojingiausi

Akių saugojimas akiniais nuo saulės turėtų tapti kiekvieno natūraliu įpročiu. Ultravioletiniai spinduliai kenkia ne tik vasarą, bet ir žiemą, kai akina ir saulė, ir sniegas. Gydytoja sako, jog ypač svarbu nepamiršti pasirūpinti geros kokybės akiniais nuo saulės turėtų vykstantys slidinėti į kalnus, nes sniegas ultravioletinių spindulių neigiamą poveikį akims sustiprina net 90 proc., todėl akis nuo itin skvarbių spindulių būtina apsaugoti ne tik iš priekio, bet ir iš šonų. Gydytoja pataria nepamiršti ir galvos apdangalo, padedančio sumažinti ultravioletinių spindulių kenksmingumą.

Ar būtina pirkti brangius akinius?

Akinių nuo saulės pasiūla dabar yra išties didelė. Jų stilius bei tendencijos keičiasi taip pat greitai, kaip ir rūbų mados. Medikė sako, jog akinių kaina priklauso ne tik nuo medžiagų kokybės, dizaino, gamybos būdo, bet ir nuo prekinio ženklo. Tiems, kuriems aktuali mada, akiniai nuo saulės gali kainuoti kelis šimtus ar net tūkstančius litų. Pasibaigus sezonui, optikos salonuose išpardavimo metu galima nusipirkti kokybiškus akinius už 50-60 Lt. "Nukainojimo nereikia bijoti, - pataria gydytoja. - Dėl to akinių kokybė nė kiek nenukenčia - savo funkciją atlieka ir praeito ar užpraeito sezono akiniai nuo saulės".

Nepamirškite pasirūpinti mažųjų akimis

Ypač svarbu, kad akis nuo kenksmingų saulės spindulių saugotų vaikai, lauke praleidžiantys didesnę laiko dalį nei suaugusieji. Vaikų akių saugumu tėvai turėtų pasirūpinti nuo pat mažens. Vaikams taip paprastai akinių neuždėsi, tad mažieji karštą vasaros dieną turėtų dėvėti kepurę su snapeliu. Ji apsaugos akis, sulaikydama tiesioginius saulės spindulius. Akiniai nuo saulės, anot gydytojos, perkami tuomet, kai vaikas pats nori juos nešioti.

Ilgiau tarnaus, jei tinkamai prižiūrėsite

Neužmirškite valyti akinių. Kad akiniai ilgiau tarnautų, rekomenduojama juos laikyti specialiuose dėkluose ir jokiu būdu nevalyti jų vilnoniu audiniu ar megztinio kampu. Lengviausia ir taupiausia nuplauti akinius tekančiu drungnu vandeniu, truputį pamuilavus muilu, bei nušluostyti minkštu nepūkuotu audiniu. Geriausia būtų įsigyti akiniams valyti skirto skysčio ar specialių servetėlių, pagamintų iš audinio su mikroskaidulomis, itin gerai nuvalančiomis akinius. Smulkios skaidulos sugeria ant stiklo paviršiaus susikaupusius nešvarumus. Šią servetėlę galima skalbti daug kartų ne tik rankomis, bet ir skalbiamąja mašina.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai