To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Gydytojas klausia pacientę...

Gydytojas klausia pacientę:
- Ar jūs kasdien prausiatės dvi minutes po šaltu dušu, kaip esu nurodęs?
- Deja, man tai atima per daug laiko...
- Kodėl? Aš gi jums sakiau stovėti po šaltu dušu ne ilgiau kaip dvi minutes.
Taip, bet praeina visa valanda, kol aš pasiryžtu atsukti šaltą vandenį.
    

  • Planuodamos nėštumą pradėkite gerti folio rūgštį. Ją reikia gerti kelis mėnesius prieš nėštumą ir nėštumo metu – bent tris mėnesius.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Vyrų krūtys sudarytos iš daug mažesnio kiekio riebalinio audinio nei moterų krūtys, tačiau jų struktūra panaši, todėl taip pat gali būti pažeidžiamos krūties vėžio.

Muziejuje - mirties pamokos

"Mortui vivus docent" - mirusieji moko gyvuosius. Jų dėka Šiaulių ligoninės patologinės anatomijos skyriaus muziejuje ne tik medikai, bet ir nieko bendra su medicina neturintys žmonės gali pamatyti, kaip atrodo žalingų įpročių paveikti organai, ir palyginti juos su sveikais. "Šis muziejus ypač reikalingas tiems, kurie mėgaujasi sveikatai žalingais malonumais, nesusismąstydami apie skaudžias pasekmes", - sako šio skyriaus vedėja Vilija Niunevienė.

Susidomėjimas muziejumi vis didėja

Anot Patologinės anatomijos skyriaus vedėjos Vilijos Niunevienės, didžiausiame Lietuvos patologinės anatomijos muziejuje lankytojų netrūksta. Nuolatiniai lankytojai - vyresniųjų klasių moksleiviai, studendai, medicinos kolegijos auklėtiniai. Mažiau muziejaus makropreparatais domisi ir nieko bendra su medicina neturintys žmonės: įvairios draugijos, klubai, pavieniai asmenys ir net užsieniečiai. Muziejaus lankymas - nemokamas, tačiau dėl ekskursijos reikia susitarti iš anksto, nes kasdien čia priimama tik viena lankytojų grupė. "Per metus sulaukiame 90 lankytojų grupių, t. y. pusantro tūkstančio lankytojų", - lankytojų sąrašus varto medikė.

Pravartu pažinti anatomiją

Dabartinėje muziejaus ekspozicijoje demonstruojami įvairių patologiškai pakitusių organų pjūviai, leidžiantys suvokti ligos padarinius. Visą šį kruopštų darbą atliko pirmasis Šiaulių krašto patologinės anatomijos specialistas Osvaldas Lapienis. "Negaliu konkrečiai įvardyti, kas paskatino nusipelniusį patologą išsaugoti kruopščiai paruoštus makropreparatus, tačiau ši jo idėja padeda gydytojams bei diagnostikos specialistams susipažinti su ryškiausių ligų eiga, organų pokyčiais bei jų atpažinimo galimybėmis", - tvirtina Patologinės anatomijos skyriaus vedėja.

Šiuo metu muziejuje yra per 500 eksponatų, sugrupuotų pagal organų sistemas, tačiau dėl vietos stokos ne visi jie eksponuojami, nors, anot patologės, sukaupta viskas, ką gali pamatyti žmogaus akis. Kai kuriems eksponatams daugiau nei 50 metų. "Tai operacijos bei autopsijos metu pašalinti organai, kuriems pakenkė įvairios ligos ar silpnybės žalingiems įpročiams. Eksponatai surinkti iš utilizuoti skirtos operacinės medžiagos ir patalpinti į 10 proc. formalino skystį, gebantį konservuoti audinius ir neleidžiantį jiems suvysti", - pasakoja gydytoja.

O. Lapienis, dėstydamas medicinos mokykloje, į savo paties įkurtą muziejų atsivesdavo studentų. Vėliau jo sukaupti makropreparatai imti naudoti ir visuomenei šviesti. Muziejaus tikslas - propaguoti sveiką gyvenimo būdą. Anot patologės, apsilankymas muziejuje - itin veiksminga prevencinė priemonė jaunimui. Medikė sako ne kartą girdėjusi, jog po ekskursijos šiame muziejuje ne vienas jaunuolis metė rūkyti, atsisakė alkoholio.

"Kuo jaunesnis žmogus susimąstys apie savo sveikatą, tuo mažiau žalos padarys savo organizmui. Į muziejų įleidžiame tik vyresniųjų klasių moksleivius, kadangi patirtis parodė, jog besimokantiems žemesnėse nei 9 kl. moksleiviams, nors ir būdavo smalsu, eksponatais tapę organai sukeldavo šleikštulį ar net alpulį, - tvirtina medikė.

Akistata su tariamų malonumų pasekmėmis

Gydytoja sako pastebėjusi, jog lankytojai ilgiau stoviniuoja prie dvigubai daugiau nei įprasta sveikam žmogui sveriančios alkoholiko širdies. Tai 49-erių metų gausiai alkoholį vartojusio vyriškio širdis, kuri, neigiamai veikiama alkoholio, ilgainiui tapo apvali bei neįprastai didelė.

"Kuo didesnė širdis, tuo daugiau jai reikia kraujo bei sunkiau pavyksta aprūpinti pačią save deguonimi bei maisto medžiagomis. Besaikis alkoholio vartojimas sukelia itin sunkią ligą - alkoholinę kardiomiopatiją", - sako gydytoja.

Muziejuje galima pamatyti alkoholio paveiktas kepenis. Veikiamos alkoholio kepenys ilgainiui ima didėti, vėlesnėse ligos stadijose organas ima trauktis. Sveikų kepenų paviršius yra lygus. Nuo alkoholio žuvusių kepenų ląstelėse formuojasi randai, padalijantys kepenų audinį į tam tikro dydžio mazgus. Kraujagyslės, patekusios į fibrozinį audinį, yra užspaudžiamos, todėl kraujas, nebeįstengdamas pratekėti pro kepenis, ima ieškoti kitų kelių. Smulkiosios kraujagyslės nepajėgia atlaikyti pro jas tekančio didelio kraujo kiekio, todėl išsiplečia ir plyšta. Prasideda vidinis kraujavimas.

Dažniausiai kraujuojama į virškinamąjį traktą.

Retas kuris nepasidomi juodais dėl rūkymo subliuškusiais plaučiais. Rūkant siaurėja bei storėja bronchų sienelės. Ilgainiui bronchų sienelės praranda elastingumą, todėl pro jas kaskart vis blogiau praeina oras. Alveolėse, pačiame mažiausiame struktūriniame plaučių vienete, sutrinka dujų apykaita, todėl sumažėja kvėpuojamasis plaučių paviršius. Suirusiose alveolių vietose plautis ima randėti. Palaipsniui vystosi plaučių fibrozė - patologinė būklė, kuriai būdingas jungiamojo audinio kaupimasis plaučiuose. Gydytoja apgailestauja, kad ne visą neigiamą tabako poveikį įmanoma parodyti. Gal tuomet užkietėjusiems rūkaliams, nerandantiems valios mesti rūkyti, tačiau norintiems atsisakyti šio žalingo įpročio, užtektų tik praverti Patologinės anatomijos muziejaus duris?

Muziejuje eksponuojama aterosklerozės pažeista koja ne vienam lankytojui kelia šleikštulį. Rūkymas sukelia kraujagyslių sukalkėjimą, todėl prasideda kylanti kojos gangrena. Anot patologės, žmonės pasibaisi rūkymo sukeltais padariniais pamatę, kaip atrodo vienas ar kitas organas, paveiktas ligos, klausia, per kiek laiko nustojus rūkyti išnyksta organų pažeidimai, vadinasi, daugelis jų, lankydamiesi muziejuje, rimtai susimąsto.

Nemažą eksponatų dalį sudaro navikai. Muziejaus lankytojai turi galimybę pamatyti, kaip atrodo ne tik patys navikai, bet ir jų metastazės kituose organuose. Daugeliui susidomėjimą kelia įspūdingo dydžio iš šonkaulio išsivystęs navikas, peraugęs plaučius ir suardęs visą jų struktūrą. Keliuose stikliniuose induose eksponuojama dalis žmogaus kojos, kurią pažeidė piktybiniai odos navikai, augdami ne tik suardę aplinkinius audinius, bet ir peraugę kaulą.

"Vėžinės ligos kasmet "jaunėja". Liūdniausia tai, kad neretai vėžys nustatomas atsitiktinai, aiškinantis kitus negalavimus", - sako patologė.

Apsigimimus sąlygoja ne tik genetinis polinkis paveldėti ligas, virusinės infekcinės ligos nėštumo metu, bet ir žalingi įpročiai: rūkymas, alkoholis, narkotikai bei kitos toksinės medžiagos, kurių nesibodi vartoti besilaukianti moteris. Anot medikės, apsigimusių vaikų eksponatai jaudina lankytojus, ilgai jų širdyse palikdami stiprius išgyvenimus bei suteikdami vietos rimtiems pamąstymams prieš griebiantis cigaretės ar alkoholio.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai