To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Psichiatras praneša pacientei, kad kasdieniniame gyvenime jos...

Psichiatras praneša pacientei, kad kasdieniniame gyvenime jos didybės manija neturėtų reikštis.
- O, daktare, kaip aš jums dėkinga! – sušunka pacientė. – kelių molijonų čekį jums išrašyti?

  • Jei kosite, gerkite daug vandens. Vanduo – pats geriausias mukolitikas (vaistas, skystinantis gleives ir lengvinantis atsikosėjimą).

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Kasmet gimsta 130 mln. vaikų. PSO duomenimis, apie 8 mln. miršta vaikystėje. Apie 8 tūkstančius miršta kasdien dėl nepakankamos mitybos ar nekokybiško maisto.

Geriausias vaistas – abstinencija

Itin dažna kepenų cirozės priežastis - lėtinė intoksikacija alkoholiu. Nors apie alkoholio žalą nemažai kalbama, retas kuris prieš pakeldamas stikliuką susimąsto apie galimas skaudžias pasekmes kepenims. "Žmonės, kurie nesirūpina savo unikalia filtrų sistema - kepenimis, keliauja tiesiai į mirtį", - sako Šiaulių ligoninės Gastroenterologijos skyriaus vedėjas Valdemaras Svalbonas.

Ištisa laboratorija

Ne veltui kadaise kepenys buvo laikomos pagrindiniu organu. Tai ne tik stambiausia virškinimo liauka, bet ir didžiausias vidaus organas, nuo kurio priklauso daugelio organų funkcionavimas, užimantis beveik visą ertmę po dešiniuoju šonkaulio lanku.
"Pirminė kepenų funkcija - filtruoti viską, ką suvalgome, išgeriame, kuo kvėpuojame ir kas patenka ant odos, - pasakoja gydytojas. - Kepenys dalyvauja medžiagų apykaitoje, gamina ir išskiria tulžį - žalsvai gelsvos spalvos skystį, kuris padeda įsisavinti ir virškinti maistą bei palengvina riebalų virškinimą. Taip pat gamina baltymus, reikalingus ląstelėms augti. Kepenyse gaminamas vitaminas A ir tarsi saugykloje kaupiami D, K, PP, B grupės vitaminai, geležis, angliavandeniai bei gliukozė, kurią vėliau atpalaiduoja, kai organizmui prireikia energijos įvairioms funkcijoms atlikti. Kepenys reguliuoja cirkuliuojančio kraujo kiekį, dalyvauja hormonų apykaitos procese, atlieka apsauginę funkciją. Deja, mes neretai nesaugome šio unikalaus organo, gelbstinčio mūsų organizmą nuo begalės teršalų, kenksmingų sveikatai."

Vaistai ne tik gydo

Kuo toliau, tuo labiau žmonės linkę bet kokį negalavimą malšinti vaistais, teisindamiesi, jog nebūtina kentėti nei skausmo, nei diskomforto, tarsi pamiršdami, kad bet kokia cheminė medžiaga, pakliuvusi į organizmą, yra didžiulis papildomas krūvis kepenims, kurios ir taip, anot mediko, nuolatos sunkiai dirba. Dažniausiai kepenis pažeidžia antibiotikai, psichotropiniai preparatai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Pavojingi ir ilgai vartojami vaistai nuo tuberkuliozės, grybelio, kontraceptiniai preparatai, sukeliantys tulžies sąstovį kepenyse, todėl vartojant kontraceptines priemones kaskart vertėtų atlikti kepenų tyrimus. Šiuo metu priskaičiuojama apie 1000 vaistų, kurie gali pažeisti kepenis, todėl jeigu nėra rimtų priežasčių, profilaktiškai vartoti preparatų nerekomenduojama. Ypač visų mėgiamo paracetamolio, gebančio tiesiogiai pažeisti kepenis net ir visiškai sveikiems žmonėms, išgėrus vienkartinę daugiau nei 7,5 g dozę. Gydytojas perspėja, jog vaistus reikia vartoti tik pagal gydytojo rekomendacijas, kuris žino ir gali numatyti šalutinį vaisto poveikį ir, žinoma, laiku užkirsti kelią nepageidaujamiems padariniams.

Moterys suserga greičiau

Daugelis vartoja alkoholį, nors ir žino jo kenksmingą poveikį. Apsinuodijimas alkoholiu yra didelis stresas organizmui. Be priklausomybės, alkoholis sukelia apie 60 skirtingų ligų bei sutrikimų, pažeisdamas daugelį organizmo audinių bei organų, tačiau bene labiausiai pakenkdamas kepenims.

Alkoholio kiekis, galintis pakenkti kepenims, kiekvienam skirtingas. Tyrimais nustatyta, kad sveikam žmogui, kasdien 10 dienų vartojančiam po 150 gryno alkoholio, padidėja riebalinės kepenų infiltracijos atsiradimo tikimybė. Vartojant alkoholį kasdien aštuonerius metus po 160 g išsivysto kepenų cirozė.

Pastaraisiais dešimtmečiais pastebėta, kad moterys ėmė vartoti daugiau alkoholio. Pacienčių nuo alkoholio pažeistomis kepenimis netrūksta ir Šiaulių ligoninės Gastroenterologiniame skyriuje. "Netekusios darbo moterys ima išgėrinėti ir po truputį tampa alkoholikėmis. Sulaukiame ne tik kaimiečių, kurias vargina kepenų uždegimo simptomai - miestietės moterys taip pat neatsilieka", - apgailestauja medikas. Moterys, anot mediko, alkoholiui dukart jautresnės nei vyrai, todėl joms greičiau išsivysto kepenų cirozė. Priežastis - hormonų bei fermentų sistemos ypatumai.

Fermentų moterų kepenyse ir kraujyje yra gerokai mažiau, todėl alkoholis jų organizme skaidomas lėčiau. Sistemingai vartojant alkoholį, subrendusiems vyrams psichologinė priklausomybė gali atsirasti per 1-2 metus, fizinė - per 10-20 metų. Pavojingiausias laikotarpis, kai lengviausiai priprantama prie alkoholio, - 20-30 metų.

Alkoholis - universaliausias žmogaus nuodas

Alkoholis žmogaus kūnui nėra svetima medžiaga - būtiną jo kiekį geba pasigaminti pats organizmas. Alkoholio molekulės yra labai smulkios, tad prasiskverbia pro skrandžio sieneles ir su krauju nukeliauja į daug kraujo turinčius organus, pvz., smegenis, todėl nuo išgėrimo iki apsvaigimo užtenka praeiti vos vienai minutei. Patekusį į kraują alkoholį ima skaidyti tam tikri fermentai, kurių daugiausia yra kepenyse. Tik visiškai suskaidytas alkoholis pašalinamas iš organizmo. Iš pradžių kepenys sugeba nukenksminti alkoholį, tačiau juo ilgiau piktnaudžiaujant, kepenų funkcija sutrinka - ląstelės žūva, kepenyse ima nepaliaujamai daugėti jungiamojo bei riebalinio audinio, sutrinka riebalų, angliavandenių ir baltymų sintezė. Nuolatinis alkoholio vartojimas mažina kepenų svorį - palaipsniui jos sumenksta iki trečdalio pradinio savo svorio, todėl tampa grublėtos.

Sutrikus kepenims, organizme atsiranda pokyčių, kuriuos galima nustatyti laboratoriniais tyrimais. Dauguma pacientų piktnaudžiavimą alkoholiu slepia, tad diagnozę nustatyti gali būti sunkoka. Liga aptinkama tiriant kepenų fermentus. Kepenų biopsija, kurios metu paimamas mažas kepenų mėginys tyrimui mikroskopu, yra pats tiksliausias tyrimas alkoholinei kepenų ligai bei jos laipsniui nustatyti.

Liga žmogų sunaikina labai greitai

Alkoholinė kepenų cirozė skirstoma į tris stadijas. Pirmieji alkoholinės kepenų ligos simptomai yra nespecifiški, tad nebūtinai parodo kepenų pažeidimo sunkumą. Dalis pacientų gali jausti silpnumą, nuovargį, apetito stoką, pykinimą, sunkumą po dešiniuoju šonkaulių lanku. Tiesa, skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku - daugelio ligų simptomas. Gali vargin tiraumenų bei sąnarių skausmai, apetito stoka, odos niežėjimas. Kepenų pažeidimas vystosi palaipsniui - jos pasidaro standžios, sukietėja.
"Suriebėjusios kepenys - tai pirmas žingsnis kepenų cirozės link, tačiau kartu tai būklė, kuri išnyksta, nustojus vartoti alkoholį", - sako medikas. Ligonio veidas parausta, patinsta, paakiai paburksta, nes organizme kaupiasi skysčiai. Blogiausia, anot mediko, jog žmonės į simptomus nekreipia jokio dėmesio ir dauguma sergančiųjų toliau kilnoja stikliuką. Taip sudaromos itin palankios sąlygos ligai žengti pirmyn, todėl netrukus išsivysto alkoholinis hepatitas. Atsiranda silpnumas, sparčiai krenta svoris, pagelsta oda, pykina, padidėja pilvo apimtis, patinsta veidas, parausta plaštakos, pakinta charakterio bruožai - žmogus tampa agresyvus, greitai supyksta. Steatozės ir hepatito sukelti pokyčiai kepenyse yra grįžtami, žinoma, jei tik žmogus visam laikui atsisako alkoholio.

"Neretai skyriuje gydomi ligoniai nustoja vartoti alkoholį, tačiau pasijutę sveikesni vėl grįžta prie savo senų įpročių, - sako gydytojas. - Tapus priklausomam nuo alkoholio, atsisakyti šios priklausomybės nėra paprasta. Tačiau kepenys yra unikalios tuo, kad jas dar galima išvalyti ir visiškai arba iš dalies atnaujinti jų gebėjimą valyti kraują."

Kepenų cirozė yra paskutinė ir nebepagydoma alkoholinės kepenų ligos stadija, kuri negrįžtamai paveikia kepenų funkcijas, sutrumpindama gyvenimo trukmę, kadangi išlikusios kepenų dalies nebepakanka normalioms kepenų funkcijoms palaikyti. Gyvybiškai svarbus organas liaujasi buvęs valymo įrenginiu ir tampa beverčiu jungiamojo audinio gniutulu - vietoje suirusių kepenų ląstelių vystosi jungiamasis audinys, kepenys surandėja, o atsinaujinusios kepenų ląstelės išsidėsto labai netvarkingai. Šie pokyčiai sutrikdo kepenų kraujotaką bei jų funkciją. Organizme pablogėja įvairiausių medžiagų sintezė bei skaidymas. Labiausiai alkoholis pakenkia nervų sistemai - kiekvienas pasigėrimas negrįžtamai pražudo dešimtis tūkstančių smegenų ląstelių, būtent dėl šios priežasties alkoholikai ir degraduoja. Pablogėja atmintis, sutrinka miegas, ima varginti galvos skausmai, nusilpsta raumenys, skauda kojas, neretai ištinka alkoholinės psichozės. Kaupiasi skystis pilvo ertmėje, kraujuojama iš virškinamojo trakto. Žmogus gali žūti dėl vidinio kraujavimo, smegenų komos ar ryškaus kepenų funkcijos nepakankamumo. Kepenų cirozė nėra vien alkoholiu piktnaudžiaujančių žmonių liga - trečdaliu atvejų ją lemia virusinis hepatitas bei kitos rečiau pasitaikančios kepenų ligos.

Gydymas neefektyvus, jei girtaujama toliau

"Lengviau yra išvengti kepenų ligų, nei jas gydyti", - tvirtina medikas. Sėkmingas kepenų cirozės gydymas labai priklauso nuo ankstyvos diagnostikos ir laiku pradėto gydymo. Deja, anksti diagnozuoti šią ligą nėra lengva. Visavertė mityba, vartojant pakankamai baltymų, vitaminų ir mikroelementų, taip pat turi didelę reikšmę gydymo rezultatams, tačiau efektyviausias sergančiųjų alkoholine kepenų liga gydymo būdas yra abstinencija. Gydytojas sako, jog net ir esant paskutinei ligos stadijai labai naudinga nustoti gerti, juolab kad kitų stebuklingų vaistų nuo šios ligos išrasta kol kas nėra. Išsivysčius kepenų cirozei, medikamentinis gydymas dažniausiai yra neveiksmingas, tad vienintelė išeitis - kepenų persodinimo operacija. Tai ne tik itin sudėtinga ir gyvybei pavojinga operacija. Didžiausia problema ta, jog dėl donorų stokos didžioji dalis pacientų taip ir nesulaukia jiems gyvybiškai būtinos kepenų persodinimo operacijos, o sukurti dirbtines kepenis, kurios gebėtų atlikti tiek daug funkcijų, deja, kol kas dar nepavyksta.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai