To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Daktaras užeina į palatą, prieina prie vieno ligonio ir sako...

Daktaras užeina į palatą, prieina prie vieno ligonio ir sako:
- Taip... Mes jus pagaliau ištyrėme. Manau, kad gydysitės čia ne daugiau
kaip savaite.
- O daktare, kaip aš jums atsidėkosiu!!!
- Bijau, kad jūs mane neteisingai supratote...

  • Ar geriate pakankamai skysčių rodo bespalvis ir bekvapis šlapimas. Gerkite daugiau skysčių!

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Rūkorių kraujyje 10 proc. hemoglobino susijungęs su smalkėmis. Mirtinas skaičius yra 50 – 60 proc.

Gyvenimas be tabako ar plaučių vėžys?

Plaučių vėžys - viena labiausiai paplitusių ir didžiausią mirtingumą sukeliančių onkologinių ligų pasaulyje. Onkologams kelia nerimą ir kita itin opi problema - ši sunki liga sparčiai jaunėja. Maždaug 90 proc. ligos atvejų sukelia tabako rūkymas, tačiau nepaisant daugybės straipsnių, laidų ir kovos su rūkymu akcijų rūkančiųjų nemažėja, o visuomenės požiūris į tabaką nesikeičia. "Neretai net ir plaučių vėžys neįtikina rūkaliaus, kokia žalinga yra cigaretė", - stebisi Onkologijos klinikos Chemoterapijos skyriaus vedėja Nijolė Šatkauskienė.

Pagrindinė priežastis - rūkymas

Sergamumas plaučių vėžiu proporcingas tabako rūkymui, kuris kasmet nepaliaujamai didėja. Ši klastinga liga yra didžiausias žudikas pasaulyje. Nuo jos 1990 metais mirė apie 950 tūkst. žmonių. Onkologai prognozuoja, kad 2010 metais nuo plaučių vėžio mirs net trys milijonai žmonių. Anot gydytojos chemoterapeutės, devyni iš dešimties sergančiųjų plaučių vėžiu yra užkietėję rūkaliai. Tai patvirtina ir statistika: rūkaliai sudaro 80- proc. plaučių vėžio rizikos ir tik 20 proc. plaučių vėžio atvejų būna kitos kilmės. Šalyse, kuriose rūkymas paplitęs tradiciškai, mirtingumas nuo plaučių vėžio yra didesnis nei tose, kur rūkoma mažiau. Skaudu, jog rūkančius vyrus pralenkia rūkančios moterys, todėl moterų sergamumas plaučių vėžiu šiuo metu sparčiai auga. Vyrų sergamumas sunkiai įveikiama liga pasiekė remisiją.

Liga jaunėja

Nustatyta, kad nuo intensyvaus rūkymo pradžios iki to laiko, kol susergama plaučių vėžiu, vidutiniškai praeina 20-30 metų. "Prieš 30 metų plaučių vėžys buvo vyresnio amžiaus žmonių liga, tad labai retai pasitaikydavo, kad vėžiu sirgtų jaunuolis, - dalijasi patirtimi gydytoja. - Pastaruoju metu pastebime, jog ne tik plaučių vėžys, bet ir visos onkologinės ligos sparčiai jaunėja. Nebestebina, jog sulaukiame aštuoniolikmečių pacientų ir tai yra itin didelė problema, kadangi jaunesnio amžiaus pacientams kur kas greičiau progresuoja bei metastazuoja į kitus organus. Tai, žinoma, itin apsunkina ligos gydymo eigą."

Blogiausia, anot gydytojos, kad jaunimas delsia kreiptis pagalbos pas medikus. Ir kuo skubiau reikėtų pasirūpinti savimi, vos tik ėmėte atkosėti kraujo. Neretai atsikosėjimas krauju kurį laiką liaujasi. "Ši situacija yra ganėtinai apgaulinga, - perspėja medikė. Nevertėtų manyti, jog nieko tokio nenutiko. Būtina prisiminti, kad tik laiku diagnozuotas plaučių vėžys yra visiškai išgydoma liga. Kai liga toli pažengusi į priekį, medikai gali padėti kovoti ne su pačia liga, bet su kai kuriais jos simptomais, kad palengvintų sunkią jos eigą."

Susirgę nenumokime ranka

Plaučių vėžys prasideda ilgai veikiant tabako dūmuose esančioms medžiagoms - kancerogenams. Įkvėpti tabako dūmai sutrikdo normalų plaučių valymosi procesą. Kancerogeninės medžiagos nusėda ant bronchų gleivinės, dirgina ją, o ilgai veikdamos sveikas plaučių ląsteles pažeidžia jas ir šios galų gale tampa vėžinėmis. Deja, esant ankstyvoms ligos stadijoms dažniausiai nejaučiama jokių specifinių simptomų, o į pirmuosius bendrinius signalus retas kuris atkreipia dėmesį. "Patys plaučiai nėra skaudūs, todėl jeigu liga nėra pažeidusi pleurito, žmogaus nevargina skausmas bei dusulys, - sako chemoterapeutė. - Tačiau kai kurie rūkaliai, vos tik pajutę pirmuosius negalavimus, vis dėlto atsisako cigaretės, manydami, jog metus rūkyti viskas praeis, bet liga savaime niekur nedingsta. Palaipsniui stiprėjantis kosulys, oro trūkumas, dusulys, krūtinės ląstos skausmas, nuolatinis nuovargis, silpnumas bei kiti negalavimai atsiranda daug vėliau, t. y. progresuojant ligai. Pasijutęs visiškai blogai, žmogus ateina pas mus ieškoti pagalbos."

Plaučių vėžio simptomų intensyvumas priklauso nuo vėžio lokalizacijos ir išplitimo. Jeigu vėžys lokalizuojasi stambiuosiuose bronchuose, ligonį ima varginti kosulys. Ligai išplitus į tarpuplautį, ligonis skundžiasi užkimusiu balsu, sutrikusiu rijimu bei kitais jį varginančiais simptomais. Plaučių vėžys nėra infekcinė liga, tad užsikrėsti nuo sergančiojo neįmanoma.

Priverstinis rūkymas taip pat pavojingas

Anot medikės, rūkymo problemą komplikuoja ir tai, jog rūkantieji kenkia ne tik sau, bet ir aplinkiniams. Įrodyta, kad nuodingos tabako dūmuose esančios medžiagos vienodai veikia rūkančiuosius ir toje pačioje patalpoje esančius nerūkančiuosius, tad kvėpuojančių kitų prirūkytu oru asmenų rizika susirgti plaučių vėžiu nė kiek nemažesnė už tų, kurie rūko patys. Gydytoja tikina, jog apsigauna ir tie, kurie mano, jog rūkydami turinčias filtrą ar "lengvas" cigaretes nerizikuoja susirgti vėžiu. Tokiais atvejais žala organizmui nesumažėja, nes siekiant rūkymo sukeliamo efekto dūmai giliau įtraukiami į plaučius, rūkoma dažniau bei surūkoma daugiau cigarečių.

Pastebimas atsitiktinai

Dažniausiai plaučių vėžys aptinkamas atsitiktinai, atlikus krūtinės ląstos rentgeno tyrimą, kuris, anot medikės, yra pirminis, bet ne pagrindinis ligos nustatymo metodas, kadangi ne visada vėžys yra matomas rentgeno nuotraukoje. Kur kas tikslesnis tyrimas - kompiuterinė tomografija, padedanti nustatyti mažesnius auglius, t. y. tuos, kurių nepavyksta pamatyti rentgeno nuotraukose. Magnetinis rezonanso tyrimas ne tik patikimai parodo auglius, bet ir padidėjusius krūtinės ląstos limfmazgius šalia didžiųjų kraujagyslių. Medikė tvirtina, jog dabar nė viena vėžio diagnozė nepatvirtinama neatlikus bronchoskopijos, kurios metu iš kvėpavimo takų paimtas audinio gabaliukas itin kruopščiai tiriamas laboratorijoje. Gautasis tyrimo atsakymas sąlygoja gydymo taktikos pasirinkimą.

Gydymą lemia vėžio histologija

"Plaučių vėžys nėra vienalytis, - pasakoja gydytoja. - Smulkialąstelinis plaučių vėžys pasižymi trumpu sergančiojo išgyvenamumu ir aukštu mirtingumu. Ligai būdinga slapta eiga bei pomėgis metastazuoti į kepenis, kaulų čiulpus, smegenis bei kitus organus. Ši vėžio forma nuo pat pirmos stadijos gydoma sisteminiu būdu, tačiau pagrindinis gydymo metodas yra chemoterapija, kurios metu dažniausiai taikomas kelių navikinių vaistų derinys. Jeigu po chemoterapijos dar būna kokių nors pakitimų, taikomas spindulinis arba chirurginis gydymas. Nesmulkialąstelinis plaučių vėžys apima plokščialąstelinę karcinomą, adenokarcinomą bei stambialąstelinę karcinomą. Šios plaučių vėžio grupės ligos eiga šiek tiek lėtesnė, tad ir metastazavimas į kitus organus nėra toks spartus." Medikė džiaugiasi, jog gydant plaučių vėžį mūsų šalyje naudojami tokie pat medikamentai kaip ir kitose pasaulio šalyse. Spindulinės terapijos bei chemoterapijos gydymo metodai taip pat niekuo nesiskiria nuo užsienyje onkologinėse klinikose taikomų šios rūšies metodų. Vienintelė problema - Šiauliuose nėra specialisto, atliekančio plaučių vėžio operacijas, todėl esant chirurginio gydymo būtinybei ligoniai siunčiami gydytis į Vilnių.

Žalingo įpročio vergų nemažėja

Rūkalių gretas noriai papildo paaugliai. Cigaretė berniukams yra vienas iš vyriškumo simbolių. O mergaitėms? Medikė tvirtina, jog paaugliai neretai pradeda rūkyti dažniausiai nė nesuprasdami žalingo tabako dūmų poveikio sveikatai. "Matyt, mažai apie rūkymo žalą kalbama mokyklose. Būtina šnekėtis su jaunimu ir aiškinti, kad rūkymo pasekmės išryškės tik po kelių dešimčių metų, - sako gydytoja. - Esu ne kartą pastebėjusi, jog jaunuolių kompanijoje dažniau rūko merginos, o ne vaikinai. Jeigu būsimos mamos negalvoja, kokiame organizme turės augti jos vaikelis, tai turėtų pagalvoti apie savo sveikatą, nes moters organizmas yra itin jautrus, todėl nuo rūkymo nukenčia labiau nei vyrų. Rūkymas itin skatina odos senėjimo procesą, tad prieš pradėdami rūkyti pirmiausia turėtumėte pamąstyti, kaip atrodysite po 10-15 rūkymo metų."

Meskite rūkyti, užuot apgaudinėję save

Rūkaliai turi daug išradingų atsakymų į klausimus apie visapusiškai žalingą įprotį - rūkymą. Žmonės rūko ir apgaudinėja save. "Ai, tai nekenksminga, nes aš neįtraukiu dūmų į plaučius", - dažniausias rūkalių pasiteisinimas, kurį medikė sutriuškina pasiūlydama išgerti stiklinę nuodų, nes tai, anot jos, tiek pat nekenksminga, kiek kasdien mėgautis kupinu pakeliu cigarečių. Priklausomybė nuo nikotino dažnai būna labai stipri, tad bandymai mesti neretai baigiasi nesėkme. Sunkiausia priklausomybės nuo nikotino atsisakyti garbaus amžiaus žmonėms, pirmąkart į rankas cigaretę paėmusiems 15 metų ar net dar anksčiau. Tačiau neverta nusiminti, reikia vis bandyti, nes metimas rūkyti kol kas tėra vienintelė veiksminga plaučių vėžio profilaktikos priemonė - juk veiksmingų cheminių priemonių, leidžiančių sumažinti tikimybę susirgti plaučių vėžiu ar jo išvengti, vis dar nerasta.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai