To prevent automated spam submissions leave this field empty.

- Kiekvieną naktį aš vaikštau per miegus...

- Kiekvieną naktį aš vaikštau per miegus.
- Ar buvai pas gydytoją?
- Ne, aš nueinu tik iki artimiausių kaimynų.

  • Naujagimį bent iki 6 - 12 mėnesių maitinkite krūtimi. Taip jis gaus reikalingiausias medžiagas vystymuisi bei augs sveikas ir protingas.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Naujausiais epidemiologiniais tyrimais įrody­ta, jog socialinė fobija pasireiškia 13,3 proc. įvairaus amžiaus žmonių. Tai trečiasis pagal pa­plitimą psichikos sutrikimas, po ...

Inkstai nyksta tyliai

Nieko neskauda, jokių ligos požymių ir staiga - baisi diagnozė: inkstų nepakankamumas. Dar labiau gąsdina tai, kad ši liga neišgydoma.

Atlieka valytojo funkciją

Neveikiant inkstams nuodingosios medžiagos, susidariusios vykstant medžiagų apykaitai, nebepasišalina iš kraujo. Taip gali būti apnuodytas visas organizmas ir žmogus mirtų, jei ne šiuolaikinė medicina. Ji suteikia galimybę išvalyti kraują, jį dializuojant, sulaukti donoro inksto, jį implantuoti.

Kovo 11-ąją daugiau kaip šimtas šalių mini Pasaulinę inkstų dieną. Ją sugalvojo Tarptautinės inkstų fondo federacijos įkūrėjas Joel Kopple. Pirmą kartą ši mintis jam kilo 2003 m., priėjus kelias išvadas. Pirmoji yra ta, kad lėtinės inkstų ligos yra globali visuomenės sveikatos problema, kuriai skiriama per mažai dėmesio. Antroji išvada - šias ligas galima diagnozuoti atlikus paprastus ir nebrangius tyrimus, tačiau jie ignoruojami.

"Nors šios ligos ankstyvojoje stadijoje gali būti išgydytos, pritaikius efektyvius gydymo metodus, daugelis ligonių negauna tinkamos sveikatos priežiūros", - tokia trečioji J.Kopple išvada.

Ieškoma naujų preparatų

Šiemet minint Pasaulinę inkstų dieną ypatingas dėmesys skiriamas diabetinei nefropatijai - ligai, kai inkstų nepakankamumą sukelia 2-ojo tipo cukrinis diabetas. Jis nustatomas kas trečiam ketvirtam ligoniui, sergančiam inkstų nepakankamumu.

"Patikros programos bendrojoje populiacijoje ar rizikos grupėse teikia mažai naudos. Reikia tirti sveikatą žmonių, kuriems gresia inkstų nepakankamumas. Tai sergantieji cukriniu diabetu, arterine hipertenzija ir tie, kurių tėvai ar seneliai sirgo inkstų ligomis. Laimei, yra įrodymų, kad sergant lėtinėmis inkstų ligomis ar diabetu anksti pradėtas taikyti gydymas gali atitolinti komplikacijas. Šiuo metu atliekami klinikiniai bandymai su naujais preparatais, galinčiais sumažinti inkstų pažeidimą", - problemą ir jos sprendimo būdus pristatė Kauno medicinos universiteto Nefrologijos klinikos vadovas profesorius Vytautas Kuzminskis.

Pasaulis labai susirūpinęs

Veiksmai, kuriuos reikia atlikti, yra aiškūs: tai 2-ojo tipo cukrinio diabeto prevencija, ligonių patikra, siekiant diagnozuoti diabeto sukeltas inkstų ligas ankstyvosiose stadijose, pacientų mokymas apie inkstų pažeidimą, įrodymais pagrįstų efektyvių gydymo metodų taikymas.

"Šeimos gydytojams tenka svarbiausias uždavinys - jie turi įtarti ligą ir atlikti pradinius tyrimus", - akcentuoja profesorius V.Kuzminskis.

Nuo šių metų pradžios šeimos gydytojams pagaliau suteikta teisė skirti pacientams itin svarbius serumo kreatinino, kalio tyrimus, kurie padeda nustatyti inkstų ligas. Anksčiau šiuos tyrimus galėdavo skirti tik nefrologai.

Tarptautinė nefrologų draugija sukūrė elektroninę programą KHDC (lėtinės inkstų ligos, hipertenzijos, diabeto, kardiovaskulinių ligų diagnostika ir gydymas besivystančiose šalyse), kaip visuotiną diagnostikos taktikos ir duomenų vertinimo programos modelį. Pagal jį ištirti 42 tūkst. asmenų 25-ose besivystančiose šalyse. Tyrimų duomenys išsaugoti ir išanalizuoti inkstų ligų duomenų centre ir vyriausiosios valdybos komitete Merio Negri institute Italijoje. Ši programa gali būti pritaikyta bet kurios šalies individualiems poreikiams ir ištekliams.

Kai inkstai nebeveikia

Galutinis inkstų nepakankamumas diabetu sergančiam ligoniui išsivysto, kai inkstai savo funkciją atlieka tik 10-15 proc. Dažniausiai tai įvyksta per 5-7 metus nuo baltymo atsiradimo šlapime. Nustojus veikti inkstams taikomos hemodializės ar peritoninės dializės.

Ištyrus ligonį ir nustačius, kad jam galima atlikti transplantaciją, ligonis įtraukiamas į laukiančiųjų sąrašą. Po transplantacijos, kad organizmas neatmestų persodinto inksto, gydyti skiriami imunosupresantai.

Galima persodinti kasą ir inkstą vienu metu, tačiau tik sergantiesiems 1-ojo tipo diabetu.

Kas yra diabetas

Cukrinis diabetas skirstomas į 2 tipus. 1-ojo tipo diabetas, kitaip dar vadinamas nuo insulino priklausomu, dažniausiai pasireiškia vaikystėje. Sergant šia liga insuliną gaminančios ląstelės suardomos, todėl visą likusį gyvenimą būtina leistis hormoną - insuliną.

2-ojo tipo cukrinis diabetas, nuo insulino nepriklausomas, yra dažnesnė liga, kuria susergama sulaukus 40 metų ir daugiau. Kasa gamina pakankamą kiekį insulino, tačiau jis yra neveiksmingas. Gydyti dažniausiai yra vartojami geriamieji vaistai, tačiau ligai progresuojant gydytojas gali paskirti ir leidžiamą insuliną.

Diabetinės inkstų ligos požymiai

Ankstyviausias diabetinės inkstų ligos požymis yra padidėjęs baltymo kiekis šlapime. Vėlesnėse ligos stadijose gali varginti dažnas šlapinimasis naktį, kojų patinimas, mėšlungis, kūno svorio, arterinio kraujospūdžio padidėjimas, pykinimas, vėmimas, silpnumas, mažakraujystė, odos niežulys.

Inkstai gerai funkcionuos, jei

  • arterinis kraujospūdis normalus (130/80mmHg)
  • gerai kontroliuojamas diabetas - cukraus kiekis kraujyje artimas normai,
  • gydomos šlapimo takų infekcijos,
  • vengiama vaistų, galinčių pažeisti inkstus, pavyzdžiui, skausmo malšinamųjų ar gentamicino.

Statistika

Lietuvoje per paskutinį dešimtmetį beveik 6 kartus padaugėjo dializuojamų ligonių. Dabar jų yra apie 1,4 tūkst. Net apie 40 proc. pradedamų dializuoti ligonių nežinojo, kad sirgo lėtine inkstų liga, kuri negydoma sukėlė inkstų nepakankamumą.Vidutiniškai kas dešimto planetos gyventojo inkstai turi ligos požymių. Dėl to, kad dauguma inkstų ligų nesukelia jokių jutimų sergančiajam, tikras ligonių skaičius nėra žinomas. Ligonių, kuriems išsivystė galutinis inkstų nepakankamumas ir kuriems taikoma pakeičiamoji inkstų terapija (hemodializė, peritoninė dializė, transplantacija), skaičius pasaulyje yra didesnis nei 1,5 mln.

Inkstai ir jų transplantacija

Pagrindinė inkstų paskirtis - pašalinti toksinus ir vandens perteklių iš kraujo. Kiekvieną dieną mūsų inkstai perfiltruoja ir išvalo apie 200 l kraujo. Inkstai padeda kontroliuoti kraujospūdį, raudonųjų kraujo kūnelių gamybą ir išlaiko mūsų kaulus sveikus. Vasario 18 d. sukako 40 metų nuo pirmosios Lietuvoje atliktos inksto persodinimo operacijos. Gegužės 5 d. sukaks 10 metų, kai pirmoji inkstų transplantacija atlikta Kauno klinikose. Pirmojoje inkstų transplantacijoje dalyvavęs medikas prisimena, kad donorui nustačius smegenų mirtį ir imant inkstus transplantacijai, mirusiojo širdis dar plakė. Medikai sulaukė kaltinimų, nors jokio teisinio pagrindo tam nebuvo. Transplantologus palaikė kolegų amerikiečių perduota žinia, kad jie eina teisingu keliu. Per 40 metų Lietuvoje atlikta apie 2 tūkst. vien inksto persodinimo operacijų.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai