To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Sakykit, kodėl jūs negeriate vaistų...

Pas gydytoją:
- Sakykit, kodėl jūs negeriate vaistų?
- Taigi jie šlykštūs.
- Tai jūs juos gerkite ir įsivaizduokite, kad tai konjakas.
- Na, ne. Jau geriau gersiu konjaką ir įsivaizduosiu, kad geriu vaistus.

 

 

  • Gausios mėnesinės - kai higieninį paketą reikia keisti dažniau nei kas 2 valandas. Tai priežastis kreiptis į ginekologą.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Airija 2004 m. kovo 29 d. tapo pirmąja valstybe Šiaurės pusrutulyje, kuri uždraudė rūkyti visose viešose uždarose erdvėse, įskaitant kavines, barus, biurus.

Įkyrieji spuogai: kaip juos įveikti?

Kaip manote, kas lemia skirtingų ligų bei sveikatos sutrikimų gydymo sėkmę? Kodėl vienus pacientus sekasi kur kas greičiau bei lengviau išgydyti, o kitų ligos nenoriai pasiduoda? Patyrinėjus šį fenomeną giliau, norėčiau pateikti dar įžvalgesnį klausimą: kas gydymo metu gali būti geriausias gydytojo sąjungininkas arba pikčiausias priešas? Tiesmukiškas atsakymas gali kai ką nustebinti: pats pacientas. Iš savo asmeninės bei profesinės patirties galiu patvirtinti, kad išties paciento kooperavimas, dalyvavimas gydymo procese, savistaba, teisingas medikamentų vartojimas bei sveikos gyvensenos adaptacija yra labai svarbu. Tad už gydymo sėkmę atsako ne tik gydytojai ar medicinos personalas, bet ir patys pacientai. Ilgalaikiams sveikatos sutrikimams gydyti būtina kantrybė, užsispyrimas ir nuoseklumas.

Vienas paprastų, bet kartu sunkiai įveikiamų bei nuolant pasikartojančių sutrikimų yra spuogai (acne). Ir ne todėl, kad juos sunku gydyti. Veikiau, atvirkščiai, šį sutrikimą įmanoma palengvinti keičiant gyvenimo būdą ir vartojant kelis paprastus vaistus. Tačiau, kaip jau turbūt atspėjote, šis sutrikimas itin dažnas tarp paauglių bei jaunų suaugusių asmenų. Ši pacientų amžiaus grupė nepasižymi kantrybe, užsispyrimu ir nuoseklumu.

Vakar teko dalyvauti kelių gydytojų pokalbyje. Jų profesinė ironija mane nustebino ir prajuokino. Plaučių ligų specialistas tikino, jog jį džiugina rūkančiųjų „pasiekimai" bei vis didėjantis jų sergamumas plaučių vėžiu ir chronine obstrukcine plaučių liga (COPD). „Man tai yra geriausias darbo garantas", - sakė jis. Odos ligų specialistas taip pat nesiskundė darbo trūkumu. ,,Žinai, man taip pat ieškoti toli nereikia. Turiu pakankamai spuoguotų paauglių", - kalbėjo jis. Ironiška, bet tiesa. Šio pokalbio potekstė buvo ne tik dažnas sergamumas šiomis ligomis, bet ir pacientų kooperacijos bei nuoseklumo gydant stoka.

Acne, arba lotyniškai acne vulgaris, yra viena labiausiai paplitusių odos ligų. Šia liga serga apie 17 milijonų amerikiečių. Iki 85 proc. 12-25 metų amžiaus žmonių serga lengvesne ar sunkesne jos forma. Šios ligos požymiai - odos bėrimas, odos porų užsikimšimas, balti ar juodi kamedonai, mažos skysčių pripildytos pūslelės. Oda dažniausiai pažeidžiama veido, kaklo, pečių, viršutinės nugaros bei krūtinės dalies srityse. Odoje gausu prakaito bei riebalinių liaukų. Jose gaminamas riebalinis sekretas yra natūralus odos lubrikantas. Riebalinės liaukos išsidėsto šalia plauko maišelių. Kartu su jais atsiveria odoje maža angelė, vadinama pora. Kamedonai formuojasi užsikimšus riebalinių odos liaukų latakams. Jie sudaryti iš riebalinio sekreto, negyvų odos ląstelių bei bakterijų. Išsivysčius riebalinių liaukų uždegimui, išryškėja vietinis paraudimas ir odos pakilimas („spuogas"). Giliau odoje riebalinio maišelio sienelės vis plonėja ir silpnėja, kol jis sprogsta, išskirdamas riebalinį sekretą, bakterijas bei baltuosius kraujo kūnelius. Jei šis uždegiminis procesas vystosi giliau odoje, pastebimi pūsliniai dariniai, cistos ar kieti mazgeliai. Šie dariniai labiau linkę randėti. Taip pat svarbu atsiminti, kad acne vystymęsi svarbią rolę vaidina Propionibacterium acnes, natūraliai odoje gyvenanti bakterija (todėl gydyti aktyvią uždegiminę acne yra vartojami antibiotikai).

Acne vystymuisi bei intensyvumui svarbūs šie rizikos faktoriai:

 

  • Amžius. Dažniausia serga 12-25 metų pacientai. Tai susiję su brendimo metu padidėjusia androgeninių hormonų produkcija (gaminama daugiau riebalinio sekreto. Jis būna tirštesnis).
  • Lytis. Berniukai serga šia liga dažniau ir sunkesne forma (vėlgi, tai susiję su brendimo metu padidėjusiu androgenų kiekiu).
  • Hormoniniai sutrikimai bei natūrali hormonų koncentracijos kaita (pvz., policistinis kiaušidžių sindromas. Be to, acne paaštrėja prieš menstruacinį periodą, nėštumo metu ir t.t.).
  • Paveldimumas (šeimoje dažnai pastebimas paveldimumas).
  • Dieta. Nors nėra nustatyta, kad kai kurie maistiniai produktai sukeltų acne, bet pastebėta, kad kava, šokoladas, riešutai, nesaikingas alkoholio vartojimas gali paaštrinti acne.
  • Vaistai. Acne gali išryškėti kaip pašalinis poveikis, sukeltas šių vaistų: antidepresantai, steroidiniai ir anaboliniai hormoniniai preparatai, kontraceptikai.
  • Asmeninė higiena. Teisingiau, jos stoka gali suaktyvinti acne.
  • Kosmetika. Riebalų pagrindu pagaminta veido kosmetika ar plaukų lakai užkemša odos poras ir gali paaštrinti acne.
  • Stresas (kai kurie streso hormonai yra steroidiniai).
  • Aplinka. Darbas ar sportas karštoje aplinkoje, padidėjęs prakaitavimas, aplinkos tarša riebalais, aliejais gali paaštrinti acne.

 

Šiuo atveju svarbu ne tik gydymo trukmė bei efektyvumas, bet ir ligos aktyvumo sekimas. Tad nuolat sekant pacientą, itin svarbi ligos dinamika, periodiška nuodugni odos apžiūra, ieškant gilesnių bei rimtesnių odos darinių (cistų, randų ir t.t.).

Gydant acne svarbūs šie principai:

 

  • sumažinti riebalinių liaukų produkciją, pašalinti besilupančias negyvas odos ląsteles, kovoti su acne sukeliančiomis odos bakterijomis, kontroliuoti acne uždegiminį komponentą. Acne gydymo intensyvumas bei vartojamų vaistų skaičius tiesiogiai priklauso nuo ligos stadijos - lengva, vidutinė ar sunki. Gydyti acne vartojami šie vaistai ir procedūros:
  • Naujų kamedonų formavimąsi stabdo antiuždegiminiai, odos riebalingumą mažinantys ir negyvų odos ląstelių apykaitą veikiantys vaistai: benzoilo peroksidas, sieros preparatai, salicilinės rūgšties bei vitamino A preparatai (retinoinės rūgšties dariniai). Labai svarbu atsiminti, kad tretinoinės rūgšties dariniai gali sukelti vaisiaus apsigimimus. Nėštumas yra draudžiamas vartojant šiuos preparatus.
  • Bakterijas (Propionibacterium acnes) naikinantys antimikrobiniai kremai bei veido pieneliai („Klindamicinas", „Eritromicinas"). Šie preparatai taip pat naudojami pridedant benzoilo peroksidą („Benzaclin", „Duac", „Benzamycin"). Gydant vidutinės ar sunkios stadijos acne, galima vartoti antibiotikus („Doksaciklina", „Tetramicina", „Eritromicina", „Minociklina").
  • Gydyti hormoninius sutrikimus gali būti naudojami estrogeniniai preparatai ar kontraceptikai.
  • Svarbu įspėti pacientus apie galimus vaistų pašalinius poveikius, priminti jiems apie kostikosteroidų bei anabolinių steroidų žalą.
  • Kamedonų ekstrakcija /pašalinimas turėtų būti atliekamas specialiu įrankiu. Dėl to sumažėja kamedonų pasikartojimo rizika bei mažiau randėja oda.
  • Dermabrazija ar chemodermabrazija - odos atjauninimo procedūros - atliekamos vadovaujantis pagrindiniais principais: pašalinti viršutinį negyvų ląstelių sluoksnį bei atjauninti odą. Sumažėjus negyvų ląstelių skaičiui, mažiau porų užsikemša ir acne tampa nebe tokia aktyvi.
  • Kostikosteroidų injekcijos naudojamos gydyti sunkios stadijos acne. Kostikosteroidų dozė sušvirkščiama į itin aktyvius, paburkusius acne elementus, tokiu būdu sumažinant uždegimą.
  • Kolageno injekcijos išlygina acne randus.
  • Dažnai plaukite galvą, naudokite tinkamą šampūno tipą.
  • Venkite kosmetikos, kurios pagrindas yra riebalinės kilmės. Rinkitės vandens pagrindo ar „non-comedogenic" kosmetiką.
  • Venkite liesti veido odą rankomis ar pirštais, jokiu būdu patys nespauskite ir nenaikinkite kamedonų.
  • Plaukite savo veidą ir odą švelniais, nedžiovinančiais muilais („Dove", „Neutrogena", „Basics"), ypač po fizinės mankštos ir vakare.
  • Nusiplaukite visą kosmetiką prieš naktį. Leiskite veido odai kvėpuoti ir atsigauti per naktį.
  • Jei acne yra vidutinė ar intensyvi, reguliariai lankykitės pas gydytoją.

 

Nepamirškite, kad acne yra ilgalaikis odos sutrikimas, bėgant laikui palengvėjantis ir praeinantis. Tad nenuleiskite rankų, būkite nuoseklūs, kantrūs ir ištikimi sau. Netruksite išvysti rezulatų. Sutikite su manimi, jog nieko nebus maloniau, kaip žiūrėti į savo atjaunėjusią, skaistesnę ir sveikesnę odą veidrodyje.

 

Paprastieji spuogai, kitaip.

 

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Kiek kaip bepriziureciau oda ji visada spuoguota arba aplink nosi skruostus juodi inkstirai. Ka reikia daryti kaip juos sumazinti>? isbandzius daug preparatu, tiek cheminiu tiek naturaliu. Gal yra visai koks paprastas budas, kuris net gali nepagalvoti kad padeda?

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai