To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Studentas medikas - bibliotekininkei...

Studentas medikas - bibliotekininkei:
- Ar neturite naujausio anatomijos vadovėlio?
- Negi jūs manote, kad žmogaus skelete atsirado naujų kaulų?

  • Naujagimį bent iki 6 - 12 mėnesių maitinkite krūtimi. Taip jis gaus reikalingiausias medžiagas vystymuisi bei augs sveikas ir protingas.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Smegenys sudaro tik 3 proc. žmogaus kūno masės, tačiau jos sunaudoja šeštadalį visos kūno energijos.

Gyvenimas su ŽIV

Žmogaus imunodeficito virusu - ŽIV - užsikrėtęs žmogus ilgai gali gerai jaustis, tačiau virusas nuolat dauginasi, pažeisdamas kraujo kūnelius. Leukocitų kiekis kraujyje lėtai mažėja, ir po kelerių metų, nusilpus imuninei sistemai, infekuotam asmeniui pasireiškia AIDS simptomai. Kaip neužsikrėsti ŽIV, o užsikrėtus laiku pradėti gydytis ir neužkrėsti kitų, pasakoja Šiaulių virusologinės laboratorijos medicinos biologė Vida Safonovienė.

Epidemiją reikia pažaboti

Specialistė sako, jog galime pasidžiaugti, kad esame mažo ŽIV paplitimo šalis. Dabar mūsų šalyje ŽIV infekuoti yra 1465 asmenys: 1227 vyrai ir 238 moterys. Šiaulių apskrityje gyvena 82 ŽIV infekuoti asmenys. Lietuvoje AIDS diagnozuota 213 asmenų, Šiaulių apskrityje užregistruota 11 AIDS sergančiųjų. Kaimyninėje Estijoje ŽIV nešiotojų yra daugiau nei 6000, Latvijoje - per 3000. Net 457 tūkstančiai ŽIV infekuotų žmonių gyvena Rusijoje. Pernai šioje šalyje užregistruoti 40,7 tūkstančio naujų ŽIV atvejų. Anot medikės, šie skaičiai rodo, jog ŽIV plinta sparčiai, tad sunerimti reikėtų visiems.

Didžiausią nerimą kelia narkomanai, platinantys ŽIV. Dauguma jų nė nesigydo, o tie, kurie gydosi, neįstengia laikytis režimo bei užmiršta laiku išgerti gydytojo paskirtus vaistus. Be to, narkomanai ŽIV sparčiai platina ir lytinių santykių metu. Medikė sako, jog šiuo metu ypač jaučiama narkomanų partnerių, kurie narkotikų nevartoja, užsikrėtusių ŽIV, didėjimo tendencija. "Žmonės turėtų vengti atsitiktinių lytinių santykių, - perspėja gydytoja, - o nenorintiems jų atsisakyti vertėtų pagalvoti apie apsaugos priemones lytinių santykių metu."

Užsikrėtusiajam ŽIV geriau tai žinoti

Žmonės vengia tikrintis, bijodami sužinoti baisią tiesą. Tai, anot gydytojos, visiškai suprantama, nes žmogui sunku susitaikyti su tuo, ko nebegali pakeisti. Dauguma išdrįsusiųjų ateiti atlikti kraujo tyrimą pirmą kartą taip ir nebegrįžta sužinoti lemtingo atsakymo. "Žmogus dingsta, nes jo širdelėj kirba negera nuojauta, - tikina medikė. - Mes žinome, kad ateis laikas ir jis vėl pas mus pasirodys, tačiau pražiopsojus ir laiku neužfiksavus momento, kai gydymas yra būtinas, liga sparčiai progresuoja. Tad nusprendęs delsti žmogus kenkia tik pats sau. Naudojant vaistus galima sustabdyti ligos progresavimą ir išlikti darbingam ne vieną dešimtmetį. Užsikrėtus ŽIV ir nesigydant, AIDS išsivysto maždaug po devynerių metų."

Bijo būti atstumti

Anot medikės, nėra paprasta pranešti žmogui, jog jis infekuotas ŽIV. "Tai labai sunkus momentas ne tik jam, bet ir mums", - sako gydytoja. Pasakiusios tyrimų rezultatus, virusologinės laboratorijos specialistės ŽIV nešiotojui pasiūlo pasikonsultuoti su ŽIV infekuotuosius gydančiu gydytoju. Deja, gydytoja nepamena nė vieno atvejo, kad infekuotasis būtų iškart priėmęs pasiūlymą: "Visi lyg susitarę kartoja tą pačią frazę: "Ateisime vėliau." Tik tas "vėliau" kartais tęsiasi labai ilgai ir neretai negrįžtamai pakenkia žmogaus sveikatai.

Situacija išties sudėtinga, nes veikia ne tik infekuotąjį, bet ir jo artmiausius žmones, tad žmogus išgyvena, kaip šią žinią reikės pranešti namiškiams. Prireikia nemažai laiko, kol žmogus suranda savyje jėgų tai pasakyti. "Merginos neišsigąsta infekuotų ŽIV vyrukų. Meilė įveikia visas kliūtis, todėl jeigu ji tikra, nereikia bijoti, jog būsi atstumtas, - tikina gydytoja. - Žinoma, žinia, kad žmogus, su kuriuo dalijatės savo kasdienybe, yra infekuotas, yra be galo skaudi, tačiau nereikia skubėti priimti lemtingų sprendimų. Leiskite jausmams nurimti, ir laikas viską surikiuos į savo vietas. Medicina dabar labai pažengusi į priekį, medicininių technologijų dėka galima įsodinti sveiką spermą moteriai į gimdą, tad galėsite nesibaimindami laukti šeimos padidėjimo netgi tuomet, kai jūsų mylimas žmogus infekuotas ŽIV."

Per 17 darbo metų medikei teko patirti ir itin skaudžių akimirkų. Gydytoja mena, kaip tyrimo atlikti atskubėjęs vyriškis atsakymo laukė virpėdamas iš nekantrumo - tiek svarbu jam buvo kuo greičiau sužinoti kraujo tyrimo rezultatus. Išgirdęs, jog tyrimas neigiamas, žmogus išsitraukė iš kišenės virvę ir prisipažino, kad jeigu būtų išgirdęs teigiamą atsakymą, tai nė nedvejodamas virvę ant kaklo būtų užsinėręs. Teigiamas pirminis AIDS testas dar nereiškia, kad pacientas yra užsikrėtęs ŽIV, todėl testas pakartojamas.

Anot medikės, šiuolaikinė laboratorinė įranga, kuria atliekamas AIDS testas, niekuo nesiskiria nuo Vilniuje esančios įrangos, tačiau teigiamas testo patvirtinimas atliekamas tik Lietuvos AIDS centre, kadangi tam reikalingi patvirtinimo reagentai, kurie yra itin brangūs, tad juos turėti kiekvienoje virusologinėje laboratorijoje būtų didelė prabanga.
Esame baimių įkaitai

Itin giliai įsišakniję stereotipai lemia visuomenės požiūrį į infekuotuosius ŽIV. Dauguma įsitikinę, jog tai negarbinga liga, dėl kurios kaltas tik pats ligonis bei jo gyvenimo būdas, todėl išgirdus, jog vyras infekuotas ŽIV, iškart kyla įtarimas, kad jis miega su vyrais arba vartoja narkotikų. "Pasakytum kam nors, kad sergi vėžiu, visi tave suprastų ir užjaustų, - tvirtina medikė, - bet pabandyk žmonėms pasakyti, jog esi infekuotas ŽIV, tuoj pat būsi pasmerktas ir paliktas nuošalėje. Visuomenė dar nėra subrendusi priimti ŽIV sergantį žmogų, tačiau lyginant žmonių požiūrį, koks buvo prieš 20 metų ir koks - dabar, jaučiamas nemažas poslinkis."

Nors dabartiniu metu informacijos apie ŽIV užsikrėtimo būdus tikrai netrūksta, žinia apie šią ligą daugeliui kelia baimę. Virusologinės laboratorijos specialistės nebijo laukiantiesiems pasiūlyti kavos ar arbatos puodelio. Galbūt todėl infekuotieji ŽIV jas pamalonina gėlėmis švenčių proga ar užsuka pasidalyti savo rūpesčiais. "Matote, esame gyvos ir sveikos, - juokiasi gydytoja, - nes užsikrėsti geriant kavą iš to paties puodelio neįmanoma. ŽIV neplinta oro lašeliniu būdu, per maistą ir vandenį, tad čiaudint, kosint ar bučiuojantis ŽIV neužsikrėsi. Taip pat neužsikrėsite ir buitinių kontaktų metu, todėl galite drąsiai gyventi tame pačiame bute su ŽIV infekuotu žmogumi bei naudotis tuo pačiu tualetu, vonia ar valgymo įrankiais."

Nenori būti pažinti

"Mieste dažnai tenka sutikti ŽIV infekuotų žmonių, tačiau iš elgsenos suprantu, kad jie nenori būti matomi, todėl niekada nepuolu su jais sveikintis, - pasakoja medikė. - Toks jų elgesys - sąmoningai pasirinktas savisaugos būdas. Žmonės vengia turėti papildomų problemų, todėl stengiasi apsaugoti save visais įmanomais būdais. Vos tik pravėrus virusologinės laboratorijos duris situacija pasikeičia - jie tampa malonūs ir kalbūs. Bendraudama su ŽIV užsikrėtusiaisiais pastebėjau, kad dauguma jų yra itin jautrūs bei nuoširdūs žmonės. Galbūt viruso dėka žmonės pradeda kitaip žiūrėti į gyvenimą."

Į virusologinę laboratoriją pasitikrinti dėl ŽIV užsuka ir jaunų lytiškai itin aktyvių merginų. Anot gydytojos, gvildenant jų problemas, tenka ne tik pasidžiaugti, bet ir motiniškai pasibarti, nes neretai visi pamokymai taip ir lieka neišgirsti.
Tikimasi sulaukti modernesnio gydymo

Gydytoja sako, jog pasitikrinti dėl ŽIV galima anonimiškai, tačiau norint gydytis reikalingi tikslūs asmens duomenys. "Tiems, kurie tikrai nori vartoti vaistus, dėl to nekyla jokių problemų, - tvirtina gydytoja. - Žmonės pasitiki mumis ir žino, kad informacija apie juos yra saugoma."

Vieno ŽIV užsikrėtusio paciento gydymas antiretrovirusiniais valstybės kompensuojamais vaistais kainuoja apie 30 tūkstančių litų per metus. Anot gydytojos, kol kas vakcinos, padedančios apsisaugoti nuo ŽIV, nepavyko išrasti. Šiuo metu atliekamos studijos su gyvūnėliais, siekiant sukurti vaistus, kuriuos tereikėtų naudoti kartą per du mėnesius. "Tai būtų didelis laimėjimas, kurio dėka žmogus nesijaustų priklausomas nuo vaistų, - sako gydytoja. - Šiuo metu antiretrovirusiniai vaistai geriami po 3-4 tabletes 2-3 kartus per dieną."

Siekiant sumažinti ŽIV viruso plitimą ir suvienyti ŽIV infekuotus žmones, ŽIV nešiotojai susibūrė į pozityviųjų grupę. Pagrindinis susibūrusiųjų į šią grupę tikslas - teikti psichologinę pagalbą likimo draugams, nes tik infekuotasis "su stažu", - patyręs daugybę išgyvenimų - gali padėti įveikti iškilusias problemas. Asmeninė jų patirtis leidžia greičiau pasiekti naujai užsikrėtusiųjų ŽIV širdis. "Norintys bendrauti turi visas tam reikiamas sąlygas, - sako gydytoja. - Čia nerasite nė vieno narkomano, grupėje lankosi tvarkingi, turintys šeimas infekuoti ŽIV žmonės."

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai