To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Ligonis su išmušta akimi ateina pas daktarą...

Ligonis su išmušta akimi ateina pas daktarą:
- Gydytojau, man akį išmušė!
- Na tai kas? Juk turite atsarginę!

  • Moterims, vyresnėms nei 35 metai, rekomenduojama reguliariai tikrintis dėl gimdos kaklelio vėžio. Šią sunkią ligą galima lengvai išgydyti, nustačius pradinėse stadijose.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Benamiui didesnė tikimybė mirti nuo hipotermijos (sušalimo) nesant dideliems šalčiams, o lyjant ir pučiant vėjui.

Tuberkuliozė greičiau įveikia silpną organizmą

Tuberkuliozė - labiausiai paplitusi lėtinė liga. Susirgti šia liga gali ir bankininkas, ir bedarbis, tik išgydyti sunkiausia tuos, kurie atsainiai į ligą žiūri. "Jeigu žmogus galvoja apie save, rūpinasi savimi, jis tikrai pasveiks", - tvirtina Šiaulių apskrities tuberkuliozės ir plaučių ligų ligoninėje dirbančios medikės.

Pasigendama dėmesio savo sveikatai

Anot Šiaulių apskrities tuberkuliozės ir plaučių ligų ligoninės direktorės Vitos Globytės, plaučių ligų itin daugėja dėl didėjančio aplinkos užterštumo. Bene labiausiai paplitusios kvėpavimo takų ligos - astma bei lėtinė obstrukcinė plaučių liga. Tuberkulioze sergančiųjų mažėja, tačiau medikė apgailestauja, jog dažnas žmogus vis dar atsainiai rūpinasi savo sveikata.

"Vis dažniau sulaukiame ligonių su itin ryškiais pakitimais plaučiuose, - dalijasi pastebėjimais direktorė. - Kai liga būna sparčiai pažengusi, mes nebespėjame suteikti tokios pagalbos, kurios efektyvumas prilygtų ankstyvos ligos stadijos gydymui."

Medikė primena, jog nereiktų pamiršti, kad tuberkuliozė - klastinga liga, todėl siekiant išvengti skaudžių šios ligos sukeliamų pasekmių itin svarbu kaskart pasitikrinti savo sveikatą profilaktiškai, tačiau neretai žmogus, pajutęs pirmuosius sveikatos sutrikimus, linkęs delsti manydamas, jog pablogėjimas netrukus praeis. Jaunesnieji kaltę dėl pašlijusios sveikatos suverčia savo neįveikiamam polinkiui rūkyti, vyresni žmonės dangstosi oro permainomis, neišvengiamai didėjančia metų našta ar virusinių ligų pasekme. Ir vieni, ir kiti, anot direktorės, nė nepagalvoja, jog galbūt užsikrėtė tuberkulioze.

"Jeigu kiekvienas aktyviai domėtųsi tuberkuliozei būdingais simptomais ir laiku pasirūpintų savo sveikata, tai išvengtų netikėtų, kartais net skaudžių ligos pasekmių, - tvirtina direktorė. - Dažniau profilaktiškai ateiti pasitikrinti, ar nėra užsikrėtę tuberkulioze, turėtų labiau pažeidžiami asmenys: rūkantys, tie, kurių nenormuotas darbo krūvis, sergantys cukriniu diabetu ir kt. Deja, dabar nerastume žmogaus, kuris gyventų nepatirdamas jokių kenksmingų faktorių, ypač streso, tad periodiškai pasitikrinti savo sveikatą turėtume visi."

Liga "vaikšto" tarp mūsų

Gydytoja pulmonologė Neringa Karkliuvienė tvirtina, jog nuo tuberkuliozės neapsaugotas nė vienas žmogus, nes liga plinta oro lašeliniu būdu. Užsikrėsti galima įvairiose vietose, tačiau suserga ne kiekvienas užkrato įkvėpęs žmogus - dažniausiai liga pasireiškia susilpnėjus organizmo imuninei sistemai. Nors ir nebeliko visuotinės profilaktikos bei dispanserizavimo, tuberkuliozės ligoninės medikai kaskart vis tikrina įvairias rizikos grupes.

Pastaruoju metu pastebėta, jog vis dažniau dėl tuberkuliozės kreipiasi iš užsienio grįžę ten dirbantys žmonės. "Atėjo jaunas vyriškis, anksčiau turėjęs savo automobilių remontu užsiimančią įmonę. Žlugus verslui vyriškis planavo išvykti padirbėti į užsienį, bet prieš išvažiuodamas nusprendė pasitikrinti savo sveikatą, - pasakoja pulmonologė. - Rimtų nusiskundimų, anot jo, neturėjęs, tačiau retkarčiais nei iš šio, nei iš to vis pakosėdavęs. Buvo atlikti reikiami tyrimai, kurie padėjo nustatyti ganėtinai didelių pakitimų plaučiuose".

Medikė prisimena neseną atvejį, kurio pabaiga - daug skaudesnė, nei minėto įvykio. Vyriškis, nors ir jausdamas itin ryškius ligos simptomus, išvyko padirbėti į Angliją, tačiau po poros savaičių, itin pablogėjus savijautai, suskubo namo. Oro uoste laukę namiškiai kuo skubiau jį perdavė į medikų rankas, deja, šie padėti jau niekuo nebegalėjo. "Paciento būklė buvo išties kritinė, - sako gydytoja, - stebėtina, kaip tokia sunkia tuberkuliozės forma sergantis žmogus atlaikė kelionę lėktuvu."

Direktorė pastebi, jog žmonės nejaučia atsakomybės ne tik dėl savo, bet ir dėl kitų sveikatos. Juk sergantis žmogus kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas paskleidžia lašelius su tuberkuliozės mikobakterijomis, kuriomis užsikrėtimo galimybė daug didesnė, kai su ligoniu bendraujama uždaroje erdvėje.

Laimingi būsime tik būdami sveiki

Nejau už galimybę užsidirbti lietuviai pasiryžę paaukoti net savo sveikatą? Iš tiesų, anot direktorės, svečioje šalyje tam sudarytos visos sąlygos, tad jeigu nori - dirbk ir persidirbk.

"Išvažiuoja jauni, kupini energijos žmonės, pasiryžę per kuo trumpesnį laiką užsidirbti kuo daugiau pinigų. Žmogaus organizmo atsparumą tuberkuliozės bakterijai silpnina daugelis veiksnių, pavyzdžiui, prasta asmens bei aplinkos higiena. Deja, gyvenimo sąlygos ten tikrai nėra pačios geriausios bei tinkamiausios sveikatai, apie kurią tuokart niekas nė nepagalvoja, - sako direktorė. - Viename kambaryje gyvena keli žmonės. Žinoma, ne ką geriau, kai viename bute gyvena kelios šeimos, tarp kurių atsiradus sergančiam tuberkulioze ligoniui uždaroje erdvėje nereikia daug laiko, kad šia oro lašeline infekcija užsikrėstų kiti asmenys. Didžiausia rizika užsikrėsti tuberkulioze tyko nusilpusio imuniteto žmonių. Ar galime kalbėti apie stiprų imunitetą, kai žmonės dirba 12-14 val. per parą pamiršdami, jog reikia ne tik užsidirbti, bet ir laiku pasirūpinti savo sveikata. Vadinasi, reikia mokėti apie save pagalvoti, kad būtume ne tik sveiki, bet ir laimingi".

Vaikai "sugeria" suaugusiųjų ligas

Ypač jautrūs šiai infekcinei ligai yra vaikai, kadangi jų imuninė sistema dar nėra susiformavusi. Medikės prisimena atvejį, kai ilgai ieškojo siūlo galo, kad galėtų išsiaiškinti, kur mažasis jų pacientas užsikrėtė tuberkulioze, kadangi niekas iš jo aplinkinių nesirgo klastingąja liga. Galų gale pavyko išsiaiškinti, jog vaikas retkarčiais važiuoja į Akmenę aplankyti ten gyvenančio senelio, kuris, vėliau paaiškėjo, ir buvo užkrato platintojas.

"Pagrindiniai tuberkuliozės platintojai yra suaugusieji, todėl jų sergamumas šia liga daro tiesioginę įtaką vaikų sergamumui, - sako direktorė. - Mes galime tik pasidžiaugti, kad jau keletą metų nėra vaikų, sergančių lokaliomis tuberkuliozės formomis. Tai išties didelis mūsų pačių įdirbis. Žinoma, neapsieita be atitinkamų Vyriausybės nutarimų, specialių programų bei pačios visuomenės pagalbos."

Tėvai turi jausti atsakomybę už vaiko sveikatą

Dispanserinio skyriaus vedėja Rita Šopienė tvirtina, jog šeimos sveikata svarbi bet kurio amžiaus vaikui. Dažnai nutinka taip, jog visuomenė nesupranta ir nesisaugoja šios ligos, o daugelis net nežino, kad tuberkuliozė pavojinga ne tik sergančiajam, bet ir aplinkiniams. Pirminė tuberkuliozės profilaktika - skiepai, kurie sukurti tik vaikams, todėl neapsaugo suaugusių asmenų. Medikė R. Šopienė džiaugiasi, jog vakcinacijos nuo tuberkuliozės apimtis Šiaulių apskrityje yra ganėtinai didelė - siekia 99 proc. Deja, ar skiepyti mažylį, dabar nusprendžia tėvai.

"Blogiausia tai, jog atsiranda tėvų, atsisakančių skiepyti savo vaikus nuo tuberkuliozės, - nuogąstauja vedėja. - Toks nuosprendis yra labai rizikingas, juk niekas nežino, su kuo ateityje mūsų vaikai bendraus. Vakcina neapsaugo nuo užsikrėtimo, tačiau tai itin patikima priemonė nuo mirtinos tuberkuliozės formos."

Kviečia mokytis ir mokyti kitus

Sergant tuberkulioze, svarbu laikytis gydytojų nurodymų ir vartoti vaistus. Vaistams jautri tuberkuliozė gali būti išgydoma per pusmetį, o vaistams atspariai tuberkuliozei gydyti reikalingas išplėstinis gydymas, trunkantis dvejus ar net daugiau metų. Deja, neretai pasitaiko, jog pagerėjus savijautai ligoniai savavališkai nutraukia gydymą. Tokiam ligonio apsisprendimui neprieštarauja ir patys namiškiai, mat kurį laiką sąžiningai gėręs vaistus jų artimasis vizualiai atrodo kur kas geriau, tačiau nebaigta gydyti liga atsinaujina sunkesnės formos, išsivysto atsparumas vaistams. Kad taip nenutiktų, ligoninėje yra įsteigtas pacientų mokymo kabinetas, kuriame dirbanti bendrosios praktikos slaugytoja Andželina Škerbienė siekia pacientams išaiškinti, kodėl būtina kruopščiai vykdyti visus gydytojų nurodymus, privalu slaugytojų akivaizdoje gerti vaistus, kaip apsaugoti namiškius bei aplinkinius, kad šie neužsikrėstų, ir kaip gyventi, kad aplinkiniams atvira tuberkuliozės forma būtų kuo mažiau pavojinga.

"Kiekvienas, kuris turi klausimų, susijusių su šia liga, tačiau neranda į juos atsakymų, gali apsilankyti ligoninės tinklalapyje, - pataria slaugytoja Andželina. - Tik žinodami atsakymus, galėsite geriau pažinti savo ligą, apsaugoti nuo jos savo artimuosius, svarbiausia - žinosite ką daryti, kad kuo greičiau pasveiktumėte."

Sirgti nėra gėda

"Susirgus tuberkulioze, stengiamės profilaktiškai patikrini kuo didesnį ligonio pažįstamų ratą. Deja, dažnai žmonės nesiryžta viešinti savo ligos, baimindamiesi nenuspėjamos bendradarbių reakcijos, - pasakoja dispanserinio skyriaus vedėja. - Žinoma, jog tuberkulioze susirgę asmenys sukelia nerimą jų draugams, namiškiams bei bendradarbiams. Pasaulis margas, tad žmonių reakcija, sužinojus apie bendradarbio ligą, būna įvairi: vieni kategoriškai atsisako pasitikrinti savo sveikatą, kiti, anaiptol, būna itin dėl to susirūpinę, todėl nedelsdami ateina pas mus."

Medikės vieningai pritaria, jog tuberkuliozė yra tokia pat liga kaip ir visos kitos, tad ja sergantis žmogus neturi jausti kaltės ar gėdos jausmo. "Žmonės turėtų suprasti, jog svarbiausia laiku įtarti šią ligą, nes laiku diagnozuota tuberkuliozė yra visiškai išgydoma", - tvirtina dispanserinio skyriaus vedėja R. Šopienė.

Anot direktorės, sergant tuberkulioze ne visada būtina gulėti ligoninėje, galima gydytis ir namuose, tereikia kasdien atvykti į ligoninę, išgerti tą dieną gydytojo paskirtą vaistų dozę. Kelionei autobusu medikai duoda reikiamą kiekį bilietų higieninių arba maisto paketų. Svarbiausia, jog ligoniui už gydymą nereikia primokėti nė cento. "Turime visus šiuo metu pasaulyje vartojamus vaistus tuberkuliozei gydyti, kurių finansavimą padengiame specialiomis programomis", - tvirtina direktorė.

Bakterijos "limpa" prie visų

Anot direktorės, kad "pasigautume" bacilą, nebūtina būti išskirtinoje vietoje - visi kvėpuojame tuo pačiu oru, tad užkratą galime įkvėpti būdami bet kur, tereikia mūsų organizmui nuo įtemptų darbų tapti labiau pažeidžiamam. "Džiaugiuosi, jog visuomenės elitas nesigėdi prisipažinti sergantis vėžiu ar kokia nors kita liga. Manau, kad ateis laikas, kai išdrįsime viešai prabilti ir apie tuberkuliozę, kadaise buvusią intelektualų ligą, kuria sirgo daug įžymių žmonių, - sako direktorė. - Tuberkulioze serga visi, o ne atskira visuomenės dalis. Tie, kurie tvarkingai vykdo visus medikų nurodymus, pasveiksta ir apie juos niekas nekalba. Dažniau minimi griežto gydymo režimo nesilaikantys asmenys, tad manoma, jog tuberkuliozė - asocialių žmonių liga."

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai