To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Tuoj papasakosiu anekdotą apie...

Tuoj papasakosiu anekdotą apie sklerozę! Jei tik prisiminsiu...

  • Jei sunkiai tuštinatės, ar dažnai būna užkietėję viduriai, gerkite daug skysčių ir valgykite skaidulinio maisto (vaisių, daržovių, rupių duonos produktų).

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Švedijoje beveik 100 proc. moterų gimdo su profesionaliu gydytoju, Nigerijoje gydytojo sulaukia tik 33 proc. gimdyvių.

Energiniai gėrimai – pavojus tapti priklausomam

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro psichologė R. Vaitkienė atkreipia dėmesį, jog šiais laikais mūsų visuomenėje yra madinga būti bėgančiu, lekiančiu, skubančiu. Vienu metu dirbame begales darbų, nes taip reikia, to iš mūsų tikimasi ir reikalaujama.

Norint atlaikyti tokį beprotišką tempą reikia rasti būdų kaip pasigaminti papildomą energiją. Gamintojai nesnaudžia ir siūlo paprastą ir greitą būdą - išgerti energinio gėrimo. Visgi psichologė įspėja, jog energinių gėrimų poveikis žmogaus organizmui nėra ištirtas.

Energinis gėrimas - gaivusis nealkoholinis, tonizuojantis organizmą gėrimas. Jis atsirado maždaug prieš 10 metų, tačiau apie pasekmes ir žalą organizmui, vartojant šiuos gėrimus, dar tik pradedama kalbėti. Pagrindinį poveikį sukelia kofeinas ir taurinas, papildomai veikia ženšenis ir kampuotosios pupenės. Kai kuriuose energetiniuose gėrimuose yra dedamos tokios medžiagos kaip kakava ir guarana, kurios padidina kofeino kiekį, nurodytą ant pakuotės. Viename guaranos grame yra nuo 40 iki 80 mg kofeino. Deja, iki šiol dar nėra išsamiai ištirtas energinio gėrimo poveikis žmogaus organizmui.

Naujausi tyrimai rodo, kad kai kuriuose energetiniuose gėrimuose yra toks kofeino kiekis, kuris gali būti kenksmingi vaikams, jeigu bus dažnai vartojami. Vaikams, turintiems tokių sveikatos sutrikimų kaip diabetas, nuotaikų sutrikimai, inkstų ar kepenų ligos, vartojant energetinius gėrimus gali atsirasti skirtingos reakcijos: smarkus širdies plakimas, širdies smūgis, širdies sustojimas ar net mirtis.

Energetinių gėrimų gamintojai gindamiesi teigia, kad vienoje energetinio gėrimo skardinėje yra dvigubai mažiau kofeino nei viename puodelyje kavos. Tačiau Tarptautinio maisto produktų informacijos tarybos fondo (International Food Information Council Foundation) duomenimis vienoje 250 ml energetinio gėrimo skardinėje galima rasti nuo 50 iki 160 mg kofeino. Tuo tarpu viename 235 ml kavos puodelyje yra 100 mg kofeino.

Vaikams kofeinas gali sukelti dėmesio sunkumų, miego sutrikimų bei pakelti kraujo spaudimą. Iki šiol dar nėra aišku, kaip kofeinas ir kitos energinių gėrimų sudedamosios dalys sąveikauja su antidepresantais bei vaistais, kuriuos vartoja vaikai, sergantys dėmesio sutrikimais ir hiperaktyvumu. Įdomus faktas, jog 2007 metais JAV buvo užregistruoti 5448 kofeino perdozavimo atvejai, iš kurių 46% buvo jaunesni nei 19 metų.

Nekontroliuojamas šių produktų prieinamumas, maža kaina ir sparčiai auganti paklausa energinius gėrimus įvilko į įvairius mitus, kad tai tinka aktyviai sportuojantiems, tai gali pakeisti kavos puodelį ar net vitaminus. Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro psichologė R. Vaitkienė atsako į dažniausiai užduodamus klausimus apie energinius gėrimus.

Ar energiniai gėrimai tinka aktyviai sportuojantiems, kaip teigia gamintojai?

NE, nes sportuojančių žmonių arterinis kraujospūdis po treniruočių ir taip būna padidėjęs, tad papildomas jo stimuliavimas vartojant energinius gėrimus yra žalingas. Be to, kofeinas išstumia iš organizmo jam reikalingą kalcį ir geležį.

Sportuodamas žmogus netenka daug skysčių, o geriant energinį gėrimą per treniruotę ar po jos neatkuriami prakaituojant prarasti skysčiai, nes kofeinas išsiskiria šlapimo varomuoju poveikiu.

Su skysčiais netenkama magnio ir kitų mikroelementų, kurių ypač reikia normaliai širdies funkcijai, todėl yra pavojus, kad gali sutrikti širdies ritmas.

Ar gali išsivystyti priklausomybė vartojant energinius gėrimus?

TAIP. Energiniai gėrimai alina organizmą.

Jie ne suteikia energijos iš šalies, bet naudoja vidinius mūsų organizmo išteklius, kurių vėliau ima trūkti. Tada jaučiamės išsekę ir vėl atsiranda poreikis pasipildyti energijos - taip gali atsirasti priklausomybė nuo energinio gėrimo.

Ar energinio gėrimo poveikis toks pat kaip kavos?

Specialistai teigia, kad kavos arba arbatos poveikis trunka 1-2 valandas, o energinių gėrimų - 3-4 valandas, tačiau tik per 3-5 valandas iš organizmo pašalinama tik pusė juose esančio kofeino.

Ar energinis gėrimas papildo žmogaus organizmą vitaminais?

Dažniausiai energiniuose gėrimuose būna B grupės vitaminų, būtinų nervų sistemos veiklai, tačiau nenustatyta, kad didelės B grupės vitaminų dozės pagerintų žmogaus protinius gebėjimus ar padidintų darbingumą. Didelės B grupės vitaminų dozės gali sukelti: širdies ritmo sutrikimus, alergiją, rankų ir kojų drebulį.

Atsižvelgiant į tai, kitų šalių patirtis ir priimti įstatymai, kaip kontroliuoti šių gėrimų vartojimą, leidžia sumažinti arba išvengti skaudžių pasekmių - Jungtinėse Amerikos Valstijose vaikams iki 18 metų neparduodami energetiniai gėrimai, Prancūzijoje, Danijoje ir Norvegijoje jais prekiaujama tik vaistinėse. Norisi tikėtis, kad artimiausiu metu ir Lietuvoje šešiametis negalės laisvai nusipirkti šio „stebuklingo" gėrimo nei prekybos centruose, nei spaudos kioskuose.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai