To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Psichologas – žmogus, kuris dailiai...

Psichologas – žmogus, kuris dailiai merginai įėjus į kambarį, stebi visa kita.

  • Jei nėščioji jaučiasi gerai bei valgo sveiką ir visavertį maistą, jokių maisto papildų geriau nevartoti (išskyrus folio rūgštį). Maisto papildai, net ir skirti nėščiosioms, gali ...

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • 10 procentų visų Lietuvoje užregistruotų mirčių susiję su alkoholio vartojimu. Europos valstybėse šis rodiklis yra 6–9 procentai.

Ligoniai tampa sinoptikais

Keičiantis orams kamuojantys skausmai verčia sergančiuosius sąnarių ligomis ieškoti alternatyvių, netradicinių gydymosi būdų. Garsi šalies choreografė, „Auros" šokio teatro vadovė Birutė Letukaitė diagnozę, kad serga klubo sąnario artroze, sužinojo prieš 15 metų. „Ji man nenuskambėjo labai grėsmingai. Tikėjausi, kad ši daugiausia vyresnio amžiaus žmones kamuojanti nepagydoma liga nepuls manęs stipriai. Tada vaikščiojau, bėgiojau, tikėjausi, kad taip bus ilgai", - prisiminė choreografė.

Ji buvo pasiryžusi išbandyti visas natūraliosios medicinos priemones, kad tik nereikėtų operuotis.

Pirmiausia kreipėsi į alternatyviosios medicinos specialistą, kuris sudarė leistinų ir nepriimtinų maisto produktų sąrašą, rekomendavo gerti įvairių žolių arbatas.

„Pakeičiau savo mitybą. Bet kelionėse su teatru laikytis minėtų nurodymų buvo labai sunku ir jų atsisakiau. O gal tiesiog netikėjau, kad kitokia mityba, žolės gali atauginti sudėvėtą sąnarį", - svarstė choreografė.

Nepajutusi laukto pagerėjimo, B.Letukaitė alternatyviosios medicinos specialisto nurodymų nebesilaikė. Bene dešimt metų ji vartojo įvairius maisto papildus. Išbandė visus, kokie tik Lietuvoje pasirodydavo. Ar padėjo? Birutė pastebėjo, kad gal negalinti taip teigti - nežinia, kokia būtų buvusi jos savijauta, jei būtų papildų nevartojusi.

Savijauta prastėjo

„Daug metų balansavau tarp vilties ir nevilties. Skausmai manęs nekamuodavo. Kol galėdavau paeiti, tikėdavau: viskas bus gerai. Tačiau kai liga paūmėdavo, puldavau į neviltį: nieko nebus, teks operuoti", - pasakojo B.Letukaitė.

Birutės kairė koja buvo sutrumpėjusi 4 centimetrais, ji labai šlubavo - eina, eina, skausmas duoda kaip elektra, pastovi, tada vėl šlubuoja.

„Vaikščioti pasidarė kančia. Žengi kelis žingsnius, jauti - kojos neklauso, turi sustoti. Tiesą sakant, niekur ir neidavau, iš namų šiaip taip nupėdindavau iki gatvės, tada susistabdydavau mikroautobusą ir nuvažiuodavau iki teatro. Judėjau tik iš namų iki teatro ir atgal. Patogiai sėdėdama, miegodama jaučiausi gerai, skausmai nekamavo", - kalbėjo B.Letukaitė.

Liga žengia į priekį

Vis mažėjantį judrumą ir didėjančius skausmus ji kentė 13 metų. Operuotis apsisprendė gana greitai. Pasižiūrėjęs jos sąnarių rentgeno nuotraukas, netradicinės medicinos specialistas užtikrino, kad nėra kitos išeities - tik keisti sąnarį dirbtiniu.

Kolega aktorius Tomas Venclova papasakojo, kad jo žmoną vienoje sostinės ligoninių operavo gydytojas, tokią pačią operaciją atlikęs ir žymiajai balerinai Majai Pliseckajai.

„Jei tokia garsi balerina operavosi Vilniuje, kodėl aš turėčiau bijoti", - šmėstelėjo mintis jos galvoje. Per teatro gastroles Kanadoje B.Letukaitė sulaukė telefono skambučio - viena verslininkė pažadėjo jai nupirkti reikiamą sąnarį.

Mat tuo metu Kauno miesto kultūros specialistai suorganizavo akciją padėti Birutei įsigyti dirbtinį sąnarį.

Užrašyta į eilę klubo sąnario operacijai B.Letukaitė išsiaiškino, kad pagyvenusiems žmonėms dažniau dedami metaliniai protezai, o vidutinio amžiaus - keraminiai. Ligonis turi sulaukti eilės operuotis, kitaip už sąnario protezą jam tenka mokėti pačiam.

Po operacijos choreografė atsigavo greitai. Pradėjo vaikščioti su lazdelėmis, o po reabilitacijos jau ėjo be jų. Tačiau labai džiaugtis ji negalėjo, nes sisteminė liga žengė į kitus sąnarius - dešinio klubo, kelių.

Šokėjų liga

Birutė žino, kad jai teks operuoti ir kito klubo sąnarį. Jį jau maudžia naktimis. Prabunda, pasivarto, kad rastų padėtį, kurioje neskauda, tada vėl užmiega.

Nustatyta, kad artrozė pažeidė ir abu jos kelių sąnarius.

Susidėvėję sąnariai ir jų keitimas - dažna šokėjų bei choreografų, sportininkų bėda.

„Aš visą laiką rodžiau įvairius šuoliukus šokėjams. Treniravomės ant šaltų betoninių grindų. Tai peilis sąnariams. Jei kamuoja artrozė, taip dirbti jokiu būdu negalima. Sąnariams kenkia pernelyg dideli krūviai. Juos patiria ne tik šokėjai, sportininkai, bet ir žemdirbiai, daugybė kitų žmonių. Būtina žinoti, kaip reikia judėti ir sportuoti, kad sąnarių neperkrautume", - sakė B.Letukaitė.

Ji tebetiki, kad turėtų būti būdų, galinčių nuraminti artrozę, kad būtų išvengta sąnarių keitimo.

„Pasaulyje yra aprašyta tokių atvejų. Yra ir iš komos atsikėlusių žmonių. Tik aš nesutikau specialistų, kurie nurodytų alternatyvų gydymosi būdą, ištrauktų iš ligos, padėtų išvengti chirurgo peilio", - sakė B.Letukaitė.

Senjoros mankštinasi

Ji su senjorų grupe 2 kartus per savaitę mankštinasi teatre: atlieka įvairius stuburo ir sanarių tempimo pratimus, kurių išmoko sanatorijoje, juos paįvairindamos joga.

„Mankšta labai svarbus dalykas. Stuburą, natūralius ar dirbtinius sanarius laiko raumenys. Jeigu jie stiprūs, galima išvengti daugybės bėdų", - pastebi choreografė.

Ji labai žavisi kartu su ja besimankštinančiomis senjorėmis, kurios gyvena judriai ir prasmingai: mokosi Trečio amžiaus universitete, daug keliauja, mokosi užsienio kalbų.

„Paradoksas. Kai kurių 70-mečių sąnariai daug sveikesni negu mano. Niekada neskyriau savo sveikatai pakankamai dėmesio. „Aura" man buvo svarbesnė už sveikatą, šeimą, namų gerovę", - sakė B.Letukaitė.

Reumatoidinis artritas - dažniau

Aldonai M. reumatoidinis artritas buvo nustatytas prieš 8 metus - netikėtai sutino vienas rankos pirštas, jis pasidarė nelankstus. Po poros metų liga palietė ir kelio sąnarį.

Jau 5 metus Aldona geria prednizoloną. Kai jai išrašė šiuos stiprius hormoninius vaistus, ji išsigandusi paklausė gydytojo, ar negalėtų išsiversti be jų. Išgirdo atsakymą, kad tada negalės vaikščioti.

Prieš porą metų Santariškių klinikos specialistai jai pasiūlė išbandyti biologinę terapiją. Moteris suprato, kad taip gydydamasi negalėtų dirbti, tad atsisakė.

Dabar ją vis kamuoja klausimas: jeigu būtų pasiryžusi gydytis moderniau, gal nereikėtų dabar kęsti nepakenčiamų skausmų, gal galėtų išsiversti ir be prednizolono.

Specialisto komentaras

Algirdas Venalis, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reumatologijos centro direktorius

Yra net apie 200 rūšių sąnarių ligų, reumatoidinis artritas, sanarių artrozės - vienos dažniausių.

Ar įveikti sąnarių ligas gali padėti nuolat reklamuojami maisto papildai? Deja, patikimų įrodymų, kad jie pagerintų sergančių sąnarių ligomis gyvenimą, nėra. Tyrimų duomenys gana skirtingi. Žinau žmonių, kurie sąnarių ligas gydosi badavimu. Badavimas organizmui yra stresas, tada jis išskiria medžiagų, panašių į hormonines, kuriomis ir gydomos šios ligos, tad ligoniai gali jausti geriau.

Sąnarių ligų profilaktikai svarbu kontroliuoti kūno svorį, judėti, stengtis neperkrauti sąnarių. Fizinį darbą ar aktyvumą būtina derinti su poilsiu. Ūmaus uždegimo metu sąnariams būtina ramybė, o uždegimui rimstant vėl būtina daugiau judėti, mankštintis. Sąnarių ligų profilaktikai ir jų gydymui labai svarbu judėjimas ir plaukimas baseine.

Sąnarių keitimas - kraštutinis gydymo metodas. Skirtingose ligoninėse dedami skirtingų firmų sąnariai, visi jie atitinka ES standartus. Žmonės dažnai skundžiasi, kad norint pasikeisti sąnarius tenka laukti ilgose eilėse. Įvairiose šalies ligoninėse jos yra skirtingos. Apie tai pacientą turi informuoti gydantis gydytojas. Informaciją, kokiose gydymo įstaigose kiek reikia laukti protezavimo operacijos, galima rasti Valstybinės ligonių kasos internetiniame puslapyje.

 

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai