To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Anoreksikų palata. Antrame aukšte seselė siurbia grindis...

Anoreksikų palata. Antrame aukšte seselė siurbia grindis. Iš pirmo aukšto pasigirsta balsas:
- Išjunkit siurblį, Juozą prie lubų prisiurbėt!

  • Maitinant kūdikį krūtimi, nuo 6 mėn. pradėkite primaitinti virtomis daržovėmis, košytėmis, o nuo 8 mėn. duokite virtos pertrintos mėsos. Mėsa padės išvengti mažakraujystės.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Rūkančiųjų mirtingumas nuo kepenų cirozės komplikacijų yra 5 kartus didesnis nei niekada nerūkusiųjų.

Į soliariumą – tik sulaukus pilnametystės

Nors gydytojai vis primena apie žalingą soliariumų poveikį, tačiau jaunimas įspėjimus ignoruoja ir neretai netgi vasarą paplūdimį iškeičia į soliariumą. Paraginti susirūpinusių užsienio organizacijų, Lietuvos medikai pagaliau ėmėsi ryžtingų žingsnių.

Susirūpino paauglių sveikata

Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba (VVSPT) prie Sveikatos apsaugos ministerijos parengė higienos normos „Soliariumai. Įrengimas ir eksploatavimas" projektą, kuris šių metų birželio 29 dieną buvo patvirtintas sveikatos apsaugos ministro įsakymu.

Naujojoje higienos normoje sugriežtinti reikalavimai soliariumų paslaugų teikėjams ir pirmą kartą Lietuvoje nustatyta, nuo kokio amžiaus leidžiama lankytis soliariume. Šie reikalavimai įsigalios nuo spalio 1 dienos, kad paslaugų teikėjai turėtų laiko pasiruošti.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, soliariumo lempų spinduliuojamų ultravioletinių spindulių poveikis vaikystėje ir tuomet patirti odos nudegimai didina riziką susirgti odos vėžiu ateityje.

Pasak VVSPT Saugos kontrolės skyriaus vedėjos Jurgitos Suraučienės, vaikai ir paaugliai jautresni žalingam saulės spindulių poveikiui. Tad tikėtina, kad pradėję anksčiau degintis, per savo gyvenimą jie gaus didesnę ultravioletinės spinduliuotės dozę.

"Be to, jie negali tinkamai įvertinti savo sveikatos būklės ir gali nežinoti, jog soliariumas ir, tarkim, vartojami vaistai, yra nesuderinami dalykai", - sakė J.Suraučienė.

Būtent dėl šios priežasties PSO bei Europos odos vėžio prevencijos bendrijos siūlymu sugriežtintas soliariumų paslaugų reglamentavimas Lietuvoje.

Taigi nuo šio rudens soliariumų darbuotojai turės teisę pareikalauti iš savo lankytojų asmens dokumentų. Iškilus abejonėms dėl amžiaus ir negavus asmens dokumento, darbuotojai privalės atsisakyti teikti paslaugą.

Nauja tvarka - paslapčiomis

Bendrovės "Saulės studijos" direktorius Ričardas Suslavičius teigė, kad reikalavimas dėl amžių patvirtinančio dokumento nėra visiškai naujas. Darbuotojai ir iki šiol esą stengėsi neaptarnauti nesulaukusių pilnametystės lankytojų, o iškilus abejonėms, prašė dokumento.

"Taip elgiasi dauguma soliariumų tinklų. Degintis nepilnamečiams gal leidžia tik maži soliariumai, branginantys kiekvieną klientą", - sakė direktorius.

Jis neslėpė, jog dėl sunkmečio soliariumai ir taip prarado labai daug klientų - apie 30 proc. Vasarą jų gretos dar labiau praretėja.

R.Suslavičiaus manymu, soliariumuose lankosi prisižiūrintys ir labiau savo įvaizdžiu besirūpinantys žmonės. Daugumos jų amžius nuo 20 iki 35 metų.

Klientės sukelia skandalą

Soliariumų-studijų "Sachara" vadovė Jelena Fasij tvirtino, kad pagal būsimus reikalavimus jie dirba jau dabar. Nuo naujųjų metų kaitintis leidžiama tik turintiems suaugusiojo sutikimą nepilnamečiams.

Imtis tokių priemonių privertė kylantys nesusipratimai su tėvais. Paauglės kitiems pirkiniams arba pietums skirtus pinigus išleisdavo soliariume.

J.Fasij neslėpė, kad klientės ne visada linkusios klausyti soliariumų darbuotojų patarimų. Kai kurios lankytojos užsispiria soliarume pabūti ilgiau arba renkasi stipresnį, nei patariama jos odos tipui. Arba, nepaklausius patarimo, klientė soliariume kaitinasi ilgiau nei derėtų, o vėliau dėl nudegusios odos sukelia skandalą.

Apie kylančias konfliktines situacijas pasakojo ir kitų soliariumų darbuotojos. Vieno iš jų administratorė Iveta teigė, jog iš pažiūros nustatyti paauglių amžių ne visada paprasta - dažnai jie atrodo vyresni. Tikrasis amžius išaiškėja tik atėjus tėvams.

Soliariumo-studijos "Sachara" administratorė Alina Krasnaja prisiminė atvejį, kai kartu su keturiolikmete apsilankiusi mama teiravosi apie galimybę dukrai pasideginti.

"Pasitaiko, kad akivaizdžiai per jauną merginą atsisakau aptarnauti. Bet tada ji nueina į kitą soliarumą", - sakė A.Krasnaja.

Kenkia saiko praradimas

Visuomenės sveikatos specialistai primena, jog didžiausią žalą sveikatai padaro ne pats deginimasis soliariume, o pernelyg dažnas mėgavimasis dirbtinės saulės spinduliais.

Dažnesnis nei kartą per savaitę apsilankymas soliariume laikomas itin neatsargiu ir neatsakingu elgesiu.

Įsigaliojus naujajai higienos normai, kad klientas žinotų savo apsilankymų kiekį per metus, jam prašant bus išduodamos soliariumų paslaugų teikimo kortelės. Jose bus fiksuojami deginimosi kartai, trukmė, data, soliariumų įrangos gamintojo rekomenduojama deginimosi trukmė bei kita informacija.

Be šios kortelės, kiekvienas soliariumo lankytojas gaus ir informacinį lapelį, kuriame pateiktos naudojimosi soliariumu taisyklės bei patikima informacija apie odos tipą, nesaikingą deginimąsi ir pan.

Kaip sakė J.Suraučienė, soliariumai nuolat tikrinami, tačiau reikalavimus savo saugumui užtikrinti turėtų ir patys lankytojai.

Pažeidimai - pusėje įstaigų

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Šlepetienė pasakojo, kad dalyje soliariumų tikrinant buvo nustatytas ne vienas higienos normos pažeidimas. Pirmą kartą apsilankiusiems klientams nebuvo išduodamos paslaugų teikimo kortelės, kuriose būtų galima pažymėti švitinimo trukmę ir seansų skaičių, dalis soliariumų neturėjo įrangos techninių pasų ir eksploatavimo instrukcijų lietuvių kalba.

Soliariumų darbuotojai taip pat dirbo profilaktiškai nepasitikrinę sveikatos, nebuvo išklausę higienos įgūdžių ir pirmos medicinos pagalbos mokymo kursų.

Už nustatytus pažeidimus 12 įmonių atsakingiems darbuotojams skirtos piniginės baudos.

Pernai ir šiemet Klaipėdos visuomenės sveikatos centras skundų dėl soliariumuose teikiamų paslaugų negavo.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai