To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Kai jus nusišypsote, man kyla noras pasikviesti jus į...

- Kai jus nusišypsote, man kyla noras pasikviesti jus į svečius.
- Mielai ateisiu. Kur jūs gyvenate?
- Geriau į polikliniką. Aš - dantų gydytoja.

  • 80-iai proc. vyrų impotencijos atsiradimas paaiškinamas fiziologinėmis priežastimis ir signalizuoja apie rimtesnes ligas.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Ar žinojote, kad kosulys - tai gynybinė organizmo reakcija, padedanti pašalinti apmirusias epitelio ląsteles, dulkes, mikrobus ir kitus svetimkūnius iš kvėpavimo takų.

Atsargiai – maistas!

Sveiku gyvenimo būdu besirūpinantys šiuolaikiniai vartotojai stačia galva neria į sveiko maisto paieškas, neretai perlenkdami lazdą. Alergija, astma, migrena, virškinimo sutrikimai - šiais ir panašiais negalavimais prisidengdami aktyvistai ragina vengti maisto priedų, žymimų raide „E". Specialistų teiginiai šiuo klausimu - prieštaringi.

Vilniaus širdies chirurgijos centro gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė pataria rinktis maistą, kuriame būtų kuo mažiau „E" raide pažymėtų maisto priedų ar genetiškai modifikuotų organizmų (GMO). „Dalis maisto priedų yra cheminės kilmės, dirbtinai pagaminti - taisantys, gerinantys, apsaugantys produktą. Atliekami įvairūs tyrimai, kur skaičiuojama, koks kiekis yra nekenksmingas. Jau vien tokie tyrimai rodo, kad jie nėra nekalti. Jie daro įtaką sveikatai", - „15min" sakė J.Dobrovolskienė.
Tačiau Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai tikina - jei produktu prekiauti nedraudžiama, jo bijoti neverta. „Europos Sąjungoje ir Lietuvoje leidžiami vartoti maisto priedai yra saugūs. Prieš leidžiant naudoti naują maisto priedą, jo galimas poveikis sveikatai yra ištiriamas, atliekami tiek trumpalaikio, tiek ilgalaikio poveikio tyrimai. Nepastebėjus jokio poveikio, daroma išvada, kad tiriama medžiaga yra nekenksminga", - „15min" sakė VMVT Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vyr. gydytoja Irena Pečiulienė.

Informacija apie neva kenksmingus maisto produktus ar juose vartojamus priedus plinta greičiau nei gripas žiemą. Netrūksta ir „atmintinių", kuriose surašyti pavojingiausi „E". Vieną tokių galima atsisiųsti iš tinklalapio SveikasVaikas.lt. Prieš kelias dienas startavusioje svetainėje taip pat pateikiama informacija apie parduotuvių lentynose esančius maisto produktus, kurie gali būti kenksmingi žmonių sveikatai. Į šį sąrašą įtraukta dešimtys kasdienio vartojimo maisto produktų - sūriai, jogurtai, sūreliai, vaisvandeniai, padažai, margarinai, aliejai... Taip pat nurodoma, kurie produktai pagaminti be priedų ar naudojant nekenksmingus priedus.

Vienas projekto iniciatorių Linas Šivis teigia, kad spręsdami apie maisto kokybę jie remiasi produkto sudėtimi bei įvairių šalių taikomais ribojimais maisto priedams.

„Prancūzų filosofas J. La Mettrie yra pasakęs: „Esame tai, ką valgome". Todėl „Sveiko Vaiko" tikslas yra, kad mes taptume kuo sveikesni", - „15min" sakė L.Šivis.

Tačiau VMVT atstovė I.Pečiulienė teigė, kad svetainėje SveikasVaikas.lt pateikta informacija apie daugelį produktų neatitinka tikrovės. „Žmonės gąsdinami tuo, kad maisto produktuose naudojami įvairūs maisto priedai. Norime pabrėžti, kad į maisto produktus dedami tik nekenksmingi ir leidžiami vartoti maisto priedai. Jų kiekiai yra ribojami, atsižvelgiant į pavojų sveikatai", - pabrėžė I.Pečiulienė.

Tai, jog Lietuvoje galiojančios normos sutampa su visos Europos Sąjungos, L.Šivis atremia klausimu: „Kodėl tai, kas vienoje šalyje yra uždrausta, kitoje yra leidžiama?"

GMO - nauja sritis

Skrajutes, kuriose nurodoma, kurių maisto priedų derėtų vengti, platina ir Klaipėdos ekologinis klubas „Žvejonė". Be pavojingų priedų, žymimų raide „E", skrajutėje išvardinti ir genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) turintys maisto produktai - įvairūs saldumynai, margarinai, majonezai ir dešimtys augalinių aliejų.

„Ne visi priedai yra pavojingi. Todėl išleidome lankstinuką, jį patogu įsidėti į piniginę, o parduotuvėje prieš perkant pasitikrinti sudėtį. - sakė „Žvejonės" klubo projekto „Sveika karta" koordinatorius Giedrius Tumosa. - Kenksmingų „E" bei GMO nemažai yra jaunimo pamėgtame maiste. Taigi ne šiaip sau jaunimas turi problemų su skrandžiu."

G.Tumosa pastebėjo, jog pirkdami GMO turinčius maisto produktus žmonės savotiškai remia jų gamintojus. Paklaustas, ką patartų daryti, pašnekovas šyptelėjo: „Geriausias - močiutės maistas."

VMVT Maisto skyriaus vyr. specialistė Vida Jarošienė teigė, jog šiuo metu GMO produktų sąrašas yra atnaujinamas, jį bus galima rasti tarnybos tinklalapyje Vet.lt. „Mūsų pagrindinė užduotis yra, kad produktas būtų teisingai paženklintas. Ribojimų mes negalime taikyti - visoje ES galioja bendra teisė, kuria ir vadovaujamės. Vartotojas, kai renkasi, pats stebi, skaito ir turi nuspręsti, ar nori natūralaus produkto, ar jam visi „E" ir GMO nesvarbūs. - sakė V.Jarošienė. - GMO įstatymas įsigaliojo tik 2000 metais, produktų sąrašas nuolat kinta. Šiuo metu vėl jį atnaujiname."

„E" ir GMO grėsmės

Gydytoja dietologė J.Dobrovolskienė teigė, jog iš maisto priedų pavojingiausi yra konservantai - įvairūs dažikliai, saldikliai. „Pavyzdžiui, garsusis natrio glutamatas, arba E621, nėra toksiškas, tačiau jis sustiprina skonį. Vėliau skonio receptoriai jo ima reikalauti. Jo deda į kepsnius, mišraines. Arba nitritinė druska E250, dedama į keptas dešreles. Tai nėra draudžiama, bet dešreles šildant ar kepinant ant griliaus, susidaro kenksmingos medžiagos", - kalbėjo dietologė.

Taip pat ji patarė vengti ciklamato E952, kurio dedama į vaisvandenius. Apie GMO ji kalbėjo kiek atsargiau. „Nesu nei „už", nei „prieš". Ši sritis yra gana nauja, todėl nenoriu be reikalo gąsdinti, tačiau kol ji nėra pakankamai ištirta, patarčiau rinktis produktus be GMO", - sakė medikė.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

REKLAMINIS IRASAS - ISTRINTA

Ir kodėl gi dabar taip susirūpino visi tie kurie už tuos E ir kitokius priedus? Negi išsigando, kad žmonės tikrai pradės mąstyti ir pirkti maistą savo nuožiūra, be priedų, o ne pagal ką jiems parduoda masinės informacijos priemonės. Jei prekiaujama tai nereiškia, kad tai nėra nekenksminga. Juk maistas gali būti ir be visų tų priedų, ir kodėl aš turiu sau sukti galva kuris kenksmingas, kuris nelabai, o kuris labai, ir tai kai kiekvienas kalba iš savo varpinės kaip nori (vartotojas prieš, pardavėjas ir visi kiti susiję su pardavėjais už). Tiesiog perku maistą be priedų arba tą kuriame priedų minimaliai, ir man nereikia nešiotis atmintinių, kad žinočiau kas kenkia kas ne. Ką rekomenduoju daryti ir kitiems. Kas link sveikasvaikas.lt ir komentarų apie jį, noriu pastebėti, kad yra daug priedų kurie uždrausti ES, bet kažkodėl pas mus produktais turinčiais tų priedų - prekiaujama, taigi nereikia meluoti, kad tai kas uždrausta ES uždrausta ir pas mus. P. Pečiulienei manau reikėtų pasidomėti geriau apie priedus, ir nereikėtų teigti, kad visi yra nekenksmingi (negi jus maxima remia?). Yra kenksmingų ir tikrai nemažai, straipsnio pabaigoje p. Dobrovolskienė perspėja apie kenksmingus priedus, nors p. Pečiulienė tvirtina, kad tokių nėra. Iš tokių nuomonių nesutapimų tarp žmonių kurie dirba su maistu susidaro įspūdis, kad kažkurie meluoja. Kadangi jokių normalių įrodymų apie tų priedų kenksmingumo nebuvimo tyrimus viešai neskelbiama (o kuris vartotojas norės naršyti internete ar kur nors kitur valandų valandas, ieškoti tų tyrimų rezultatų vien tam, kad žinotų ką gali valgyti ir ko ne), tai vėl gi susidaro įspūdis, kad viskas ne taip jau nekalta, kaip teigia kai kurie žmonės paminėti šiame straipsnyje. Manau paskelbus tikruosius tyrimų rezultatus (jei tokie daromi ir jie yra), labai didelė dalis produktų būtų uždrausta, bet tai visiškai neapsimokėtų pardavėjams ir tų priedų gamintojams, todėl ir liekame nežinioje vartodami tai ką mums parduoda mažindami maisto savikainą naudodami priedus, vien tam, kad susikrautų daugiau pelno. Kodėl anksčiau priedų buvo mažiau ir jie nebuvo naudojami, ir niekas nesiskundė maisto kokybe, atvirkščiai kai kurie produktai prarado savo tikrąjį skonį dėl tų priedų. Pabandykite paragauti daržoves ir vaisius tose šalyse kur beveik nenaudojami priedai, jų skonis jums pasirodys naujas ir neįprastas, agurkai, pomidorai, morkos, apelsinai. Jie tokio skonio kokio nesam ragavę jau daugelį metų. Tai kas gero tuose prieduose? Gėris tik padidintame pelne jų gamintojams, jų naudotojams produktuose, ir tų produktų pardavėjams. Vartotojau susimąstyk, ar verta remti visą tai ir valgyti "plastmasinį" maistą, remiant globalistus ar gyventi sveikai ir stengtis kuo mažiau priklausyti nuo jų.

Šaunuolis Sebas

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai