To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Gydytojau, padėkite man...

- Gydytojau, padėkite man - aš į ausį įsikišau 10 centų monetą.
- Ar seniai?
- Prieš du metus.
- O kodėl kreipėtės tik dabar?
- Iki šiol pinigų nereikėjo...

  • Vartokite kuo įvairesnius ir skirtingų spalvų vaisius ir daržoves.  Geriausia juos valgyti šviežius, tačiau jei nėra galimybių, tinka ir virti, troškinti, šaldyti (tik ne sūdyti ar ...

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Žmogaus plaukai auga greičiau naktį nei dieną, ir greičiau šiltu oru negu šaltu. Greičiausiai auga 16-24 metų moterų plaukai.

Nutukimas

Nutukimas - vis daugiau rūpesčių kelianti sveikatos problema, kuri vargina daug žmonių šiuolaikinėje visuomenėje. Todėl labai svarbu į ją žiūrėti rimtai. Nutukimas yra daugelio rimtų ligų rizikos veiksnys, todėl jo išvengti reikėtų bandyti visais įmanomais būdais.

Priežastys

Skiriama labai daug nutukimo priežasčių. Dažniausiai nutukimą sukelia visų tų priežasčių rinkinys.

Antsvoris pradeda atsirasti tada kai organizmas gauna neadekvatų kalorijų kiekį organizmo biologiniams poreikiams. Organizmo energijos pusiausvyra sutrinka dėl neteisingai pasirinkto žmogaus gyvenimo būdo, fiziologinių, psichologinių bei genetinių veiksnių (nors šiuo metu manoma, jog paveldimumo reikšmė nutukimui nėra didelė). Dažniausiai svoris pradeda augti kai per daug valgoma (ypač riebaus maisto) ar geriama. Riebalai turėtų sudaryti ne daugiau kaip trečdalį paros raciono energetinės vertės. Žmonės, kurie daug juda, sudegina žymiai daugiau kalorijų nei tie, kurie daugiau guli ar sėdi, todėl jie gali valgyti maistą, turintį daugiau kalorijų. Taip pat manoma, kad svoriui įtakos turi ir psichologiniai veiksniai (streso, depresijos metu kai kuriems žmonėms žymiai padidėja apetitas). Nutukti grėsmė kyla ir vaikystėje badavusiems vaikams. Nutukimą gali sukelti ir hormonų apykaitos sutrikimai (hiperprolaktinemija, hipotireozė ir kiti). Taip pat svorio augimą skatina kai kurie vaistai (gliukokortikoidai, prieštraukuliniai vaistai, antipsichotikai).

Požymiai

Žmogui tunkant didėja riebalinio audinio kiekis. Riebalų perteklius dažniausiai kaupiasi poodyje, tačiau gali apaugti ir vidaus organus. Didėjant riebaliniam audiniui didėja ne riebalinių ląstelių skaičius, o pačios riebalinės ląstelės.

Moterims riebalai dažniausiai kaupiasi ant sėdmenų, klubų, šlaunų ir žastų. Vyrams - pilvo, nugaros ir kaklo srityje.

Padidėjus riebalinio audinio kiekiui padidėja ir bendra kūno masė (svoris). Nutukę žmonės greičiau pavargsta, po fizinio krūvio neretai jaučia dusulį.

Tyrimai

Antsvoris nustatomas apskaičiuojant KMI (kūno masės indeksą). Tai populiariausias būdas antsvoriui apskaičiuoti. Kūno masės indeksas skaičiuojamas padalijus kilogramais išreikštą kūno masę iš metrais išreikšto ūgio, prieš tai pakelto kvadratu.

KMI vertė: Jei KMI gaunamas nuo 20 iki 25 svoris laikomas normaliu. Jei KMI yra daugiau kaip 25-30, žmogus serga pirmo laipsnio nutukimu. Jei KMI daugiau kaip 30-40, žmogus serga antro laipsnio nutukimu, jei daugiau kaip 40 - trečio laipsnio nutukimu.

Gydymas

Nutukimo gydymas yra sunki užduotis. Gydant nutukimą svarbiausia yra pakeisti mitybos ir gyvenimo įpročius. Dažniausiai tai padaryti yra labai sunku, nes naujų gyvenimo įpročių tenka laikytis visą gyvenimą. Pirmiausia reikia, kad pacientas būtų motyvuotas šią problemą įveikti.

Jei nutukimas nėra didelio laipsnio, pacientui rekomenduojama laikytis sumažinto kalorijų kiekio dietos, didinti fizinį aktyvumą. Svarbu suprasti, jog trumpalaikės „dietos" neduoda ilgalaikio rezultato. Dažniausiai po greitai pasiektų dietos rezultatų svoris pradeda dar labiau didėti (vadinamas „JO-JO" efektas).

Jei nutukimas yra didelio laipsnio - prie dietos ir fizinio krūvio didinimo gali būti taikomas ir medikamentinis gydymas (svarbu nepamiršti, kad medikamentinis gydymas gali būti taikomas tik gydytojo priežiūroje, jam paskyrus).

Jei nutukimo laipsnis yra labai didelis ir jokios gydymo priemonės nėra pakankamai efektyvios, išskirtiniais atvejais taikomas chirurginis nutukimo gydymas.

Prognozė

Kai gydomasi nuosekliai ir ligonis turi pakankamą motyvaciją, ilgainiui svorį sumažinti pavyksta trečdaliui pacientų. Labai svarbu, kad žmonės suvoktų, kokias pasekmes gali turėti nutukimas. Nutukęs žmogus nebepajėgia taisyklingai kvėpuoti, atsiranda dusulys, kvėpavimo sustojimas miego metu (apnėja). Taip pat pažeidžiamas judėjimo aparatas (vystosi klubo, kelio sąnarių artrozė, atsiranda nugaros skausmas). Nutukę žmonės daug dažniau serga venų varikoze, uždegimu, tromboze. Kartu nutukimas smarkiai didina cukraligės, podagros, tulžies akmenligės, koronarinės širdies ligos ir kitų ligų riziką, sukelia potencijos sutrikimus. Įrodyta, jog nutukusių žmonių gyvenimo trukmė yra trumpesnė už vidutinę.


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai