To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Gydytojas ligoniui...

Gydytojas ligoniui:
- Išgerkite šįvakar šias dvi tabletes, o rytoj, jei prabusite, dar dvi.

  • Jeigu profilaktiškai vartojate vaistažolių arbatas, jomis nepiktnaudžiaukite ilgai. Gerkite kuo įvairesnes ir kuo trumpesnį laiką.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Vyrų krūtys sudarytos iš daug mažesnio kiekio riebalinio audinio nei moterų krūtys, tačiau jų struktūra panaši, todėl taip pat gali būti pažeidžiamos krūties vėžio.

Priklausomybių ligų gydymas – padėtis be išeities?

Gydyti priklausomybes ir gauti teigiamą rezultatą labai sudėtinga - kol alkoholizmas netampa problema šeimai ar visuomenei, tol žmogus nemano, kad reikia kreiptis į specialistus. "Dažniausiai pagalbos ieško ne pats ligonis, o jo šeimos nariai", - sako Priklausomybės ligų centro vadovas Elmantas Pranas Zevertas.

Viena priežasčių negerti - meilė

Dailiai įrengtoje pavėsinėje sėdi būrelis jau ne pirmą kartą gydytis atvykusių vyrų. "Jaučiuosi, kaip ką tik būčiau litrą degtinės išgėręs", - prastos savijautos neslepia savanoriškai besigydantis ligonis. "Kuo malšinate karštį, vyrai, - tiesdamas ranką mineralinio butelio link klausia gydytojas, tačiau vyrai ramūs - butelyje iš tiesų mineralinis vanduo.

"Vyrai išsiblaivo, susitvarko ir laimingai gyvena tol, kol nepakelia pirmos taurelės. Deja, ligonis neįstengia jos nepakelti, tad ratui apsisukus liga vėl atsinaujina. Alkoholizmas niekuo nesiskiria nuo kitų chroniškų ligų, tarkim, cukraligės ar bronchinės astmos, nes pavartojus tam tikrų medžiagų vėl sugrįžta", - aiškina medikas, o vyrai jam vieningai pritaria. Vienas seniau čia besigydančių ligonių mena moterį, kuri lemtingosios taurelės nepakėlė net 12 metų, tačiau nelaiminga meilė nunešė perniek visas jos pastangas.

"Meilė gydo, meilė ir pražudo, - visiškai rimtai atsidūsta vyrai ir padėkoja daktarui už geras sąlygas bei supratimą. Nors ir nedažnai, istorijų su laiminga pabaiga pasitaiko ir Priklausomybės ligų centre. Tačiau nereikia pamiršti, jog tie žmonės nėra išsigydę ligos - jie tik tam tikrų priemonių dėka nustojo gerti.

Garbės nereikia, svarbiausia dirbti

"Menkai apmokamam darbui paskyriau 34 metus, tačiau tai, ką pradėjau, norisi padaryti iki galo, - šypsosi centro vadovas. - Per tą laiką visi centre dirbę medikai - šešiolika gydytojų psichiatrų, keturi psichologai ir trys socialiniai darbuotojai - išėjo į didžiąją psichiatriją, mat vieni siekė ilgesnio pinigo, kiti - pripažinimo. Ne tik gydytojai, bet ir slaugytojos bei jų padėjėjos čia gauna kur kas mažesnį atlyginimą nei psichikos sveikatos centruose, psichiatrijos ligoninėse bei kitose viešosiose gydymo įstaigose dirbantys kolegos. Būtent dėl šios priežasties mes taip ir nesulaukiame baigusių mokslo gydytojų, tačiau kažkas turi dirbti šį menkai apmokamą darbą."
Medikas mano, jog tik nesiblaškant įmanoma darbui paskirti visą save, antraip nukenčia ne tik darbo kokybė, bet ir už durų nusidriekia ilgos nepatenkintų pacientų eilės, kurių centre niekada netrūksta. Tądien, kai kalbėjomės, centre gydėsi 25 ligoniai. Artėjo 17 val., tačiau gydytojui buvo pats darbų įkarštis, nors vėliau prasitarė, jog dirba tik 0,5 etato.

"Priklausomybės ligų centro direktorius turi būti ne tik šiaučius, kriaučius, santechnikas, inžinierius, bet ir visa širdimi savo darbui atsidavęs gydytojas psichiatras, gebantis ūkiškai tvarkytis ir mylėti pacientą tokį, koks jis yra, - sako centro vadovas. - Beje, kaskart sulaukiame vis sunkesnių ligonių."

Tam tikri suvaržymai turi egzistuoti

"Nedarbas ir užimtumo stoka skatina alkoholizmą, nes dalis žmonių savo problemas sprendžia alkoholiu, - sako gydytojas. - Juolab ir pati valstybė, siekdama surinkti kuo daugiau lėšų į bedugnį biudžetą, kiekvienam piliečiui suteikia visišką laisvę melagingai teigdama, jog ribojimas tam tikru paros metu pardavinėti alkoholį nesustabdys gyventojų nuo girtavimo. Girta liaudis mažiau galvoja, ją lengviau valdyti."

Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos Komisijos ir kitų institucijų moksliniai tyrimai teigia, jog pailginus prekybos alkoholiu laiką padaugėja smurtinių nusikaltimų bei alkoholio, taip pat ir nelegalaus vartojimas. Anot mediko, kai žmogus žino, jog tam tikru paros metu niekur negaus nusipirkti butelio vyno ar degtinės, jis eina miegoti, apsaugodamas ne tik save, bet ir aplinkinius nuo galimos nelaimės. Lietuvos psichiatrų asociacija kreipėsi į valdžios atstovus prašydama Priklausomybės ligų centrams skirti 0,5-1 proc. akloholio bei tabako akcizų surenkamų lėšų, tačiau teigiamo atsakymo nesulaukė.

"Žmonės geria, suneša pinigus valstybei, kuri nepajėgia suteikti pagalbos savo piliečiams, kai jiems labiausiai jos reikia", - piktinasi medikas.

Būtina keisti požiūrį į alkoholizmą

Priklausomybė nuo alkoholio - viena sunkiausiai sprendžiamų problemų. Ar įmanoma ją išgydyti? Svarbiausia sąlyga, anot mediko, ta, kad žmogus pats turi norėti liautis gerti. Žinoma, turi keistis ir valstybės požiūris. Dabar ši sritis visiškai apleista, nors seniai žinoma, jog alkoholizmas veda į tautos išnykimą. Medikas sako, jog tam, kad išvalytum iš organizmo alkoholio pasėtus nuodus, reikia ilgalaikio gydymo, t. y. bent 20 dienų. Tačiau dažniausiai po 3-5 dienų ligonis išleidžiamas į namus, o likę pinigai naudojami kitoms reikmėms. Šią, anot gydytojo, viešą paslaptį gerai žino ir ligonių kasos. Kita problema - kiekviena gydymo įstaiga dirba savarankiškai, tarsi baimindamasi konkurencijos, todėl nėra gydymo tęstinumo.

Net ir nustojęs vartoti svaigalus žmogus visą gyvenimą lieka priklausomas - tereikia kartą paslysti. Taip nutinka dėl girtaujančio žmogaus organizme įvykusių negrįžtamų pokyčių, todėl išėjęs iš gydymo įstaigos žmogus turėtų tęsti gydymą ambulatoriškai, sulaukti psichologų bei socialinių darbuotojų pagalbos, lankyti anoniminių alkoholikų klubą.

Parankiau negydyti

Gyvenimo tiesa ta, kad asmenys, sergantys priklausomybės ligomis, ne visada nori gydytis. Nebėra privaloma dispancerizacija, tad ligoniai elgiasi kaip nori. Prievarta galima gydyti tik tuomet, kai žmogus pavojingas sau, kitiems arba turtui. Anot mediko, prisidengdami šiuo įstatymu, gudrauti ėmė ne tik ligoniai, bet ir medikai. "Nenorima gydyti girtų ligonių, - tvirtina gydytojas. - Visi pasirenka lengviausią kelią - suteikia būtiną pagalbą ir išleidžia į namus. Iš tiesų tokiems ligoniams turėtų būti išrašomas siuntimas į psichikos sveikatos centrą pagal gyvenamąją vietą."

Psichikos sveikatos centre dirbantis psichiatras turi kviestis žmogų ir kalbėtis su juo, o jam atsisakius - į namus siųsti socialinį darbuotoją. Ligonio namiškiai taip pat neturi likti nuoašalėje - norint padėti savo artimajam, būtina rašyti prašymą psichikos sveikatos centrui, kad gydytojas ateitų į namus, apžiūrėtų ligonį, nustatytų diagnozę. Tai atlikti privalu ir reglamentuota įstatymu. "Deja, žmonėms trūksta informacijos, o kolegos psichiatrai ne itin aktyviai dirba su priklausomybės ligomis sergančiais pacientais", - sako medikas.

"Daktarai gydo kepenų, širdies, skrandžio ligas nė nesigilindami, kas jas sukėlė, nors pirmiausia dėmesį turėtų skirti priežasčiai, iš kur ta liga atsirado, išaiškinti nesibodint, jog pacientas yra alkoholikas, - sako gydytojas. - Svarbu, kad medikai, išaiškėjus ligos sąryšiui su priklausomybe kvaišalams, pasiūlytų profesionalią pagalbą, o ne išrašę pačius madingiausius vaistus išvytų jį, liepdami eiti gydytis į priklausomybės ligų centrą. Deja, vienas priklausomybės ligų centras pasaulio nepakeis."

Narkomanų gydymas itin sudėtingas

Vyrauja nuomonė, jog kanapės, kurios ypač paplitusios tarp jaunimo, nėra narkotikas. Gydytojas sako, jog nėra lengvų narkotikų - visi jie anksčiau ar vėliau sutrikdo atmintį. Kiekvienoje šalyje narkotikai vartojami, nepaisant pastangų stabdyti jų prekybą bei vartojimą.

"Skyriai, kuriuose gydomi narkomanai, turi būti uždari, tik tuomet galėsime pasiekti apčiuopiamų rezultatų, - įsitikinęs gydytojas. - Kol kas mes narkomanus gydome kartu su kitais priklausomybių ligomis sergančiais ligoniais. Narkomanai tikina, jog nori gydytis, bet yra nedrausmingi: vieną minutę nori gydytis, kitą - kviečiasi taksi ir pasislėpę krūmuose, kartais palatoje, terorizuodami dirbantį personalą bei gąsdindami ligonius, susileidžia atvežtą kvaišalų dozę, todėl dažniausiai jiems yra suteikiama laikina pagalba, po kurios sumažėja abstinencijos simptomai."

Ištiesę ranką ligoniui apsaugosite ir save

Kaip elgtis, kai namuose siautėja alkoholikas, žadėdamas visus papjauti, užmušti, sudeginti ir dar visais kitais įmanomais būdais sunaikinti visa, kas tik gyva? "Ligonis žino, kad liks nenubaustas, ir tai jam leidžia terorizuoti šeimą. Šeimai atrodo, jog ji pakliuvo į tragišką padėtį, kurios narplioti neapsiima nei psichiatrai, nei policija. Norėdami sutramdyti visagaliu besijaučiantį artimąjį, namiškiai turi elgtis ryžtingai, - pataria centro vadovas. - Pirmiausia reikėtų nuvykti į jūsų mieste ar rajone esantį psichikos sveikatos centrą ir raštiškai išdėstyti savo problemą centro vadovui. Ten dirbantis psichiatras turėtų atvykti pas ligonį į namus, jeigu šis atsisako atvykti pats, ir nustatyti diagnozę. Ligonį į psichiatrijos ligoninę palydėti turėtų greitosios medicininės pagalbos bei policijos ekipažas. Deja, ne kartą esu susidūręs su pacientų artimųjų skundais dėl akivaizdaus kai kurių specialistų abejingumo. Tai įvardyčiau kaip vienareikšmį atsisakymą padėti kenčiantiems šeimos nariams, gydyti juos terorizuojantį artimajį, sergantį priklausomybės liga."

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai