To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Ramina gydytojas moterį...

- Nesijaudinkit, - ramina gydytojas moterį, kuri ką tik pagimdė lifte.
- Štai aš girdėjau, kad pernai viena moteris pagimdė tiesiog autobuse.
- Gydytojau, tai buvau aš...

 

 

  • Jei nėščioji jaučiasi gerai bei valgo sveiką ir visavertį maistą, jokių maisto papildų geriau nevartoti (išskyrus folio rūgštį). Maisto papildai, net ir skirti nėščiosioms, gali ...

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Genetiniai rizikos faktoriai – tyrimai įrodė, kad 10 proc. krūties vėžio atvejų yra paveldimi, dauguma dėl mutacijų BRCA1 ir BRCA2 genuose.

Kiekviena diena – dievo dovana

Krūties vėžys - dažniausia moterų onkologinė liga ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Statistika teigia, kad negailestinga diagnozė: "Jums krūties vėžys", - iš gydytojų lūpų nuskamba kas tris minutes. Kasmet šalyje priskaičiuojama apie 1400-1500 naujų šios ligos atvejų. Kai krūties vėžys diagnozuojamas 0, I ar II stadijos, pasveiksta apie 90 proc. moterų. Deja, Lietuvoje dažniausiai diagnozuojamas II ir III stadijos krūties vėžys.

Ragina rūpintis savimi

Šiaulių moterų krūties patologijos asociacijos "Salvia" pirmininkė ponia Virginija Tamulienė sako, jog prieš 12 metų išgirstas Švedijos krūtų vėžio draugijų asociacijos tarybos narės ponios Marianos Levihn raginimas vienytis moteris, sergančias krūties vėžiu, paskatino burtis draugėn ir įkurti pirmąją Lietuvoje moterų, sergančių krūties vėžiu, asociaciją.

"Į pirmąjį susitikimą su ponia Mariana Levihn susirinko nemažas būrys moterų, - mena ponia Virginija. - Dalijomės savo išgyvenimais, padėjome viena kitai nepalūžti, mokėmės naujai mąstyti, sekėme medicinos naujoves. Šiuo metu asociacijos narės, pačios sėkmingai ištvėrusios operacijas, gydymą, išgyvenusios psichologines krizes ir sukaupusios 12 metų patirtį, skatina moteris kuo anksčiau kreiptis į medikus, kad būtų išvengta liūdnų pasekmių."

Domėkitės savo krūtimis

"Jaunos moterys nesirūpina savimi, - dalijasi pastebėjimais ponia Virginija. - Jos galvoja, kad krūties vėžys - tik pagyvenusių moterų liga. Krūties vėžiu gali susirgti bet kuri moteris, nesvarbu, kokio amžiaus ji būtų, todėl kiekviena mama dukras turėtų mokyti rūpintis savo krūtimis. Kas kitas pasirūpins moters sveikata, jeigu ne ji pati? Itin labai svarbi ankstyvos vėžio diagnostikos dalis - savityra. Reguliariai apžiūrinėdamos krūtis ir pažastis, išmoksite pačios apčiuopti atsiradusius mazgelius, kurių pobūdį gali nustatyti tik medikai. Kaskart besimaudydamos bei prieš menstruacijas ir po jų pasitikrinkite savo krūtis: atsistojusios prieš veidrodį apžiūrėkite, ar nėra krūtų dydžio, formos, simetrijos pakitimų, įdubimų ir susiraukšlėjimų. Atkreipkite dėmesį į tai, jog krūties vietos, kurioje tūno auglys, spalva niekuo nesiskira nuo sveikos krūties, tačiau auglio pažeista oda raukšlėjasi - primena citrinos žievę. Patikrinkite, ar neįtraukti krūties speneliai, bei apžiūrėkite, ar nėra išskyrų."

Ponia Virginija sako, jog teko kalbėtis su moterimi, jau 10 metų nebuvusia pas ginekologą, nes, anot jos, savijauta nesiskundžianti, tad nemananti, kad be priežasties reikėtų vaikščioti pas gydytojus. Krūties, kaip ir gimdos kaklelio, vėžio lokalizacija yra itin paslaptinga, todėl susirgus dažniausiai nejaučiama skausmo, maudimo, niežėjimo ar kitokių nemalonių pojūčių. Norint laiku nustatyti ligą, būtina reguliariai tikrintis profilaktiškai, net ir neturint jokių nusiskundimų, nes uždelsus vėžys tampa toks galingas, kad net ir didžiausios pastangos jį įveikti būna nesėkmingos.

Svarbiausia - pačiai suprasti ligą

Žodis "vėžys" daugeliui asocijuojasi su mirtimi, todėl daugelis moterų, nors ir yra girdėjusios apie ligą, jausdamos baimę delsia pasitikrinti krūtis. Sunku patikėti, bet kai kurios jų, net ir pastebėjusios pakitimų krūtyse, neina pas gydytoją. Anot ponios Virginijos, savaime vėžys nepraeis, o moterų baimė kreiptis pagalbos į onkologijos klinikoje dirbančius medikus rodo jų silpnumą. Žinoma, metas, kai išgirstama ligos diagnozė, yra kupinas nerimo, nes nuostata, kad vėžys neišgydomas, vis dar yra labai gaji.

Nėra vienintelio recepto, padedančio apsiprasti su liga - kiekviena moteris ją priima skirtingai. Ponia Virginija sako, jog svarbiausia neužsisklęsti savyje, nes kuo daugiau vengsite kalbėti apie savo ligą, tuo daugiau erdvės paliksite fantazijai ir baimėms, susijusioms su vėžiniais susirgimais. Ypač veiksminga terapijos priemonė - pokalbiai apie pačią ligą, baimę ir staiga užklupusius iššgyvenimus. "Susidūrus su šia klastinga liga svarbu nepamiršti, jog esate ne viena, - tvirtina pašnekovė. - Neretai pas mus ateina susirgusių moterų artimieji ir klausia, ką jiems daryti, kaip elgtis. Diagnozavus krūties vėžį, mylima moteris bijo ir verkia naktimis. Patariame nebijoti susitikti su savo likimo sesėmis, nes drauge lengviau išmokti susitaikyti bei apsiprasti su liga. Krūties vėžiu sergančių moterų patirtis padės susidoroti su užgriuvusiomis mintimis."

Ląstelės pakitimo priežastys

Anot pašnekovės, vienareikšmio atsakymo, kodėl iki šiol buvusi sveika ląstelė laikui bėgant ima ir suvėžėja, nėra, tad daugeliu atvejų ligos priežastis lieka nenustatyta. 10 proc. krūties vėžio atvejų lemia genai, todėl reikia būti itin budriai, jeigu kuri nors iš jūsų giminės moterų sirgo šia liga. Anksti prasidėjusios mėnesinės ir vėlyva menopauzė taip pat padidina krūties vėžio atsiradimo tikimybę. Įrodyta, jog šia liga dažniau serga negimdžiusios arba gimdžiusios vyresnės bei krūtimi kūdikio nemaitinusios arba trumpai maitinusios moterys. Hormoninė kontracepcija ir dažnas nėštumų nutraukimas ar kaskart pasikartojančios ginekologinės ligos irgi sąlygoja tikimybę susirgti šia liga. Nutukusios moters organizme gaminasi daugiau estrogenų, todėl nutukimas bei netinkama mityba padidina tikimybę susirgti krūties vėžiu.

Nors teigiama, kad sužalojimai, kraujosrūvos ar mėlynės nesukelia vėžio, ponia Virginija mena atvejį, kai moteriai ilgai skaudėjusioje krūtyje, į kurią įžnybo žąsinas, išsivystė piktybinis krūties navikas. "Mamoms nederėtų numoti ranka išgirdus dukters nusiskundimą, jog ji griūdama skaudžiai užsigavo krūtis, - pataria ponia Virginija. - Užgautą krūtį kurį laiką reikia atidžiai stebėti."

Įdegio mėgėjų vėžys negąsdina

Nors Europos Komisija oficialiai pareiškė, kad soliariumai sukelia vėžį, tačiau, anot ponios Virginijos, į šią riziką ne tik paaugliai, bet ir jų tėvai numoja ranka. "Jaunuoliai gyvena šia diena nė nesusimąstydami, kas jų laukia po 15-20 metų, piktnaudžiauja soliariumų teikiamais malonumais, - stebisi ponia Virginija. - Merginos demonstruoja apnuogintus šokoladinius kūnus ir galvoja, jog visą gyvenimą išliks gražios. Mokslininkai tvirtina, kad 80 proc. raukšlių atsiranda dėl besaikio kaitinimosi soliariumuose, tad juose besilankančios paauglės, sulaukusios 30-40 metų, atrodys dešimčia metų vyresnės už soliariumais nepiknaudžiavusias bendraamžes. Kalbėtis su paauglėmis apie gresiantį pavojų turėtų ne tik mamos, bet ir pedagogai."

Svarbiausia - tikėti savimi

Sakoma, kad gydytojai lemia tik 50 proc. sėkmės, o visa kita yra pačių norinčių pasveikti moterų rankose. Ligos bagtis priklauso nuo konkretaus žmogaus, todėl svarbiausia elgtis ryžtingai. Anot ponios Virginijos, krūties vėžį jai padėjo įveikti pačios susigalvota sėkmės formulė, kurią ji pavadino 3M: mankštinuosi, meldžiuosi ir myliu. "Nepamirškite padėkoti Aukščiausiajam už naują išaušusį rytą ir garsiai pasakyti sau: "Aš esu visiškai sveika." Saviįtaiga - itin galingas ginklas, - tikina ponia Virginija. - Sergančiojo noras pasveikti turi būti pats pagrindinis jo gyvenimo tikslas. Mylėkite gyvenimą, o pačiomis sunkiausiomis akimirkomis prisiminkite romėnų filosofo Senekos žodžius: "Mūsų gyvenimas - kaip saulės kelias - net ir pačiu tamsiausiu jo momentu tikrai žinome, jog vėl išauš diena."

 

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai