Naujausi straipsniai
Pas gydytoją ateina žmogelis ir skundžiasi...Pas gydytoją ateina žmogelis ir skundžiasi:
Vaistų paieška
|
Klinikinė mirtis ir pirma pagalba jos metu
2009, Rugsėjis 21 - 20:47
Staigi mirtis - tai organizmo gyvybinių funkcijų (kvėpavimo, kraujotakos ir sąmonės) išnykimas. Tai vadinama klinikine mirtimi. Po 5 - 6 minučių ląstelėse atsiranda negrįžtami pokyčiai - prasideda biologinė mirtis. Klinikinė mirtis yra potencialiai grįžtamas procesas, o biologinė mirtis - negrįžtamas. Taigi tos kelios minutės yra vienintelė galimybė išgelbėti staigios mirties ištiktą žmogų. Savaime suprantama, išgelbėti įmanoma ne visus, ištiktus staigios mirties. Tai priklauso nuo priežasties, dėl kurios ji įvyko. Gaivinimas klinikinės mirties atveju susideda iš kelių etapų: pradinio gaivinimo, specialaus gaivinimo (tai dažniausiai atlieka GMP, turinti elementarias diagnostikos priemones ir svarbiausius vaistus) bei tolesnio gydymo reanimacijos skyriuose. Būtent pradinio gaivinimo algoritmą turėtų žinoti kiekvienas žmogus. Juk kiekvienas iš mūsų bet kada gali susidurti su tokia ekstremalia situacija, kur brangi kiekviena minutė, ir kur nebūtinai šalia bus padėti pasiruošęs medikas. Kaip atpažinti, kad įvyko klinikinė mirtis? Klinikinės mirties diagnostika remiasi įrodymu, kad nėra svarbiausių gyvybinių fnkcijų: kvėpavimo, širdies veiklos bei sąmonės. Jei sutriko tik sąmonė, o kvėpavimas bei širdies veikla yra, galima įtarti kitokią būklę, pvz, komą. Kad ir kokia būtų staigią mirtį sukėlusi priežastis, pradinis gaivinimas atliekamas pagal tą patį algoritmą (kita vertus, jei mirtį sukėlė, pvz, akivaizdus kraujavimas iš stambios kraujagyslės, pirma reikėtų stabdyti kraujavimą, o po to atlikti gaivinimą). Beje, pradiniam gaivinimui priskiriamas ir Heimlicho metodas užspringimo atveju. Taigi, pradinio gaivinimo algoritmas:
Kartais gaivinimas užtrunka daugiau nei valandą, tačiau jei jis efektyvus, net ir po tiek laiko yra tikimybė, kad pacientas išgyvens (aišku, priklauso nuo klinikinės mirties priežasties) ir pasveiks.
|
Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.
Komentarai
Skelbti naują komentarą