To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Daktare, nemiga mane visai išsekino...

Daktare, nemiga mane visai išsekino. Ką daryti?
- Ar nebandėte skaičiuoti avių?
- Bandžiau, nepadeda.
- Tuomet tegu kiekviena avis papasakoja savo biografiją.

  • Planuodamos nėštumą pradėkite gerti folio rūgštį. Ją reikia gerti kelis mėnesius prieš nėštumą ir nėštumo metu – bent tris mėnesius.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Alkoholio vartojimo sumažėjimas 10 proc. sumažina vyrų mirtingumą nuo su alkoholiu siejamų priežasčių apie 20 proc. ir 5 proc. sumažina mirtinų nelaimingų atsitikimų, žmogžudysčių ...

Pažeidusi inkstus, vilties įveikti neįstengė

Būsimai medikei nepavyko išsaugoti dovanoto inksto, tačiau gyvenimo džiaugsmu trykštanti mergina tvirtina, jog liga padėjo jai suprasti, kad mokėti rūpintis tuo, kas yra mūsų viduje - kiekvieno pareiga. "Gyvenimas, apraizgytas laukimu, tampa visavertis, jei kasdienybėje nepristingame vilties", - sako Indrė.

Ligą rado netikėtai

"Susirgau po raudoniukės komplikacijos. Gydytojai niekaip negalėjo nustatyti diagnozės, nes raudoniukė, turėjusi pasireikšti išoriniais bėrimais, ilgai slėpė savo požymius, vargindama mane vieninteliu jai būdingu simptomu - labai aukšta temperatūra. Buvau septynerių, kai raudoniukei pasitraukus mano inkstai ėmė streikuoti. Per pamokas imdavo kilti temperatūra, vargindavo pykinimas, vėmimas, vėliau - skausmo priepuoliai. Tomis akimirkomis skubėdavau kuo greičiau grįžti namo ir susiraityti šiltoje lovoje, - pasakoja Indrė. - Vėliau, vartodama tinkamai parinktus vaistus nebesijaučiau esanti ligonė, todėl gyvenau visavertį gyvenimą: mokiausi, lankiau būrelius, trykšte tryškau gyvybingumu, buvau veikli ir neturėjau minties, jog kada nors bus dar blogiau. Tie, kurie nieko nežinojo apie mano ligą, nė neįtarė, kad sergu. Žinoma, būdavo dienų, kai liga keletą dienų paguldydavo mane patalan, tačiau tikrąją priežastį, vertusią retkarčiais praleisti pamokas, žinojo tik mokytojai ir patys artimiausi draugai."

Sulaukus 18 metų, merginai inkstai nustojo veikti. Buvo atostogų metas, tad, ilgiau pasilepinusi lovoje, vos tik pramerkusią akis Indrę sukaustė baimė - tą pačią akimirką suprato, jog ji sutinusi nuo galvos iki pat kojų pirštų galiukų. Tėvai suskubo ieškoti pagalbos. Medikai, įtarę inkstų nepakankamumą, liepė kuo skubiau atvežti Indrę į Vilnių. Operatyvios medikų pagalbos dėka pavyko atkurti inkstų veiklą, tačiau ši laimė, anot Indrės, truko vos vienerius metus.

Gyvenimas išliko visavertis

Atėjo diena, kai Indrės inkstai nebesugebėjo atlikti savo funkcijų bei pašalinti iš organizmo nereikalingų medžiagų, todėl buvo pradėtos dializės - nuodingų medžiagų išvalymo iš kraujo procedūros.

"Atsivėrė kitokio gyvenimo durys, tačiau liga nesugniuždė manęs - mano gyvenimas niekada nebuvo mažiau kokybiškesnis nei daugumos sveikųjų, - šypsosi Indrė. - Dializuojuosi du kartus per savaitę. Būna, kad dializės metu ima skaudėti galvą, smarkiau plakti širdis, pradeda pykinti, vargina vėmimas, tačiau tai tik laikinos procedūros pasekmės. Dializei pasibaigus, galiu tęsti užsibrėžtus dienos darbus, nors nutinka ir taip, jog norėdama atgauti po procedūros prarastas jėgas likusią dienos dalį praleidžiu lovoje."

Anot Indrės, savijauta dializės metu itin priklauso nuo priaugto svorio, todėl reikia stengtis per daug jo nepriaugti. Blogiausia, jog tenka riboti skysčių vartojimą. Mergina prisipažįsta, kad neretai mintis apie gaivių sulčių kupiną stiklinę vejanti kuo toliau. Retkarčiais palepinanti save ledo gabaliukais.

"Jei galėčiau, per dieną išgerčiau ne mažiau nei tris litrus skysčių, - atvirauja Indrė. - Draugai stebisi, iš kur toks didelis noras gerti, tačiau aš juos puikiai suprantu - kai gali gerti tiek, kiek širdis geidžia, sunku suvokti, kad yra žmonių, kuriems brangus kiekvienas vandens lašas."

Didesnė rizika - daugiau dėmesio sau

Ne tik skysčius tenka riboti sergant inkstų nepakankamumu. Sutrikę inkstai nebegeba iš organizmo pašalinti kalio, o padaugėjus kalio sulėtėja širdies ritmas, ji gali net sustoti. Ypač daug kalio yra vaisiuose, riešutuose, bulvėse. Būtent šiuos maisto produktus Indrė mėgsta labiausiai.

"Bulves tenka mirkyti keletą parų, - pasakoja Indrė. Netekusios krakmolo, bulvės būna jau nebe tokios gardžios." Visiškai atsisakyti produktų, kuriuose gausu kalio, negalima, nes kai kalio per mažai, žmogus pradeda vemti, viduriuoti, pasireiškia vidurių pūtimas, apima silpnumas bei nuovargis. Ne ką mažiau svarbu išlaikyti organizmo apykaitoje dalyvaujančios mineralinės medžiagos natrio pusiausvyrą. Sutrikus inkstų veiklai, jo mažiau išsiskiria su šlapimu, todėl natris ima kauptis organizme. Per didelis šios mineralinės medžiagos kiekis sukelia troškulį bei kraujospūdį. Per mažas natrio kiekis mažina kraujospūdį, todėl atsiranda svaigulys ir silpnumas.

Už suteiktą viltį - neblėstantis dėkingumas

Žinią, jog atsirado inksto donoras, Indrė ir jos namiškiai priėmė su begaliniu džiaugsmu. Ypač dėl to džiaugėsi vyresnėlis Indrės brolis, kuris visada itin jautriai išgyveno dėl sesers ligos. Anot merginos, neapsakomai skaudu, jog donorų artimieji išgyvena jiems brangių žmonių netektį, tačiau neįkainojamas jų poelgis - dovanoti organų - daugeliui suteikia antrą, neretai ir trečią gyvenimą.

"Sunkią netekties valandą apsispręsti kilniam poelgiui išties nėra lengva. Aš nė akimirkos nepamirštu dėkingumo dovanojusiam man inkstą žmogui. Žinau tik tiek, jog turiu jauno vyro inkstą, įsiūtą klubinėje srityje po pilvo siena. Iš pradžių buvo šiek tiek nejauku ir keista, kad viduje gyvena svetimo žmogaus dalelė, tačiau greitai su tuo apsipratau - dovanotas inkstas man tiek pat brangus, kiek ir mano pačios, kurie liko ten, kur ir buvo, tik daug mažesni - džiovintos slyvos dydžio, - pasakoja Indrė. - Jeigu pati turėčiau galimybę po savo mirties dovanoti organų kitiems, su džiaugsmu tai padaryčiau. Turime vertinti gyvenimą, ypač galimybę išeinant anapilin padėti kitiems. Tai tarsi gyvenimo pratęsimas, dalelės savęs dovana kitam, o tai, manau, geriau nei be tikslo pūti žemėje."

Sėkminga operacija bei rūpesčių nekeliantis pooperacinis laikotarpis Indrei suteikė daug vilčių, kurios netrukus virto realybe - inkstas prigijo ir ėmė savarankiškai funkcionuoti.

Akistata su virusais buvo lemtinga

Indrė tikina žinojusi, kad persodinus inkstą tenka saugotis ne tik įprastų virusų, bet ir tų, kurie sveikiesiems nėra pavojingi. Pirmieji mėnesiai persodinus inkstą nekėlė jokių rūpesčių. Indrė vis džiaugėsi, jog nebereikia dializės, tačiau netikėta lūpų pūslelinė bei nejučia įsibrovęs citomegalo virusas apvertė merginai gyvenimą aukštyn kojom.

"Susirgusi lūpų pūsleline tiesiog nepajutau pirmųjų inksto atmetimo požymių - manęs nekankino aukšta temperatūra, staiga padidėjęs kraujospūdis ir pan., - mena Indrė. Tačiau citomegalo virusas privertė mane sunerimti ir kuo skubiau atlikti reikiamus tyrimus, kurie ir parodė, jog persodintas inkstas buvo atmestas. Aukštas kreatinino kiekis labai išvargino mano inkstą, todėl jo funkcija kaskart vis labiau prastėjo. Teko vėl grįžti prie dializės."

Aistra šokiui liko nenugalėta

Nuo pat mažens jaučianti silpnybę šokiui Indrė sako, jog šio pomėgio niekada nežadanti atsisakyti, nesvarbu, kad liga ribojanti daugelį širdžiai mielų malonumų.

"Mama vis sakydavo, kad šokti pradėjau anksčiau nei vaikščioti, - juokiasi Indrė. - Potraukis šokti užkoduotas mano genuose, galbūt todėl vos tik išgirstu muziką, iš karto norisi šokti. Mokykloje su didžiausiu malonumu eidavau į šokių repeticijas, studijuodama taip pat nepamiršau šokio, tik šiemet trumpai teko atsisveikinti su šokiais, nes paskutinieji studijų metai ir diplominio darbo rašymas užima išties nemažai laiko. Kai lauke gražus oras, o mano darbotvarkėje - atostogų metas, gyvenimu mėgaujuosi mindama dviračio pedalus."

Anot pašnekovės, net ir ligai užklupus reikia nenustoti rūpintis savimi - kiekvienas sergantysis turėtų pasirinkti prieinamą ir malonumą teikiančią fizinio aktyvumo formą.

Norą padėti kitiems pažadino liga

Svajonei tapti gydytoja nebuvo lemta išsipildyti, tačiau mergina neatsisakė savo užsibrėžto tikslo - padėti ligos ištiktiems žmonėms. "Aš žinau, ką reiškia skausmas, negailestingai sustojęs laikas ligoninės palatoje ir kad užuojautos žodis yra ne ką mažiau svarbesnis už gydytojo paskirtus vaistus, todėl tvirtai tikiu savo pasirinkto kelio teisingumu, - tvirtina būsimoji bendrosios praktikos slaugytoja. - Medicina sparčiai žengia į priekį, suteikdama galimybę kuo ilgiau išgyventi, neretai - ir visiškai pasveikti, tereikia vykdyti gydytojo nurodymus ir neprarasti vilties." Vilties nepraranda ir Indrė. Ji viliasi sulauksianti donoro, kurio inkstas dar kartą padovanos jai viltį gyventi. Mergina įsitikinusi, kad teigiamas nusiteikimas lemia ne tik gyvenimo kokybę, sėkmę, bet ir sąlygoja ligą. Nėra žmogui teikiančios džiaugsmą ligos, kiekviena liga apsunkina ir taip nelengvą mūsų kasdienybę, tačiau tikėjimas gera ligos baigtimi - pats galingiausias vaistas.

Vizitas pas gydytoją privalomas kasmet

Sergamumas lėtinėmis inkstų ligomis sparčiai didėja, todėl, anot Šiaulių apskrities ligoninės Nefrologijos ir toksikologijos skyriaus vedėjo Algirdo Tamošaičio, būtina informuoti visuomenę, jog inkstų ligos paplitusios, žalingos, tačiau laiku pastebėtos gali būti išgydytos. Kai inkstai palaipsniui praranda gebėjimą funkcionuoti, žmogus susiduria su lėtine inkstų liga, kuri nejaučiama, todėl didžioji dalis pradėjusių dializuoti ligonių nežinojo, kad sirgo lėtine inkstų liga, kuri negydoma sukėlė inkstų nepakankamumą. "Kad taip nenutiktų, kiekvienas išsilavinęs žmogus turėtų įprasti kasmet atlikti išsamų šlapimo tyrimą", - pataria nefrologas.

Anot gydytojo, daugumą inkstų ligų sukelia infekcija, neretai į inkstą patenkanti per kraują iš infekuotos organizmo dalies. "Kad išsiaiškintume, kaip pacientas užsikrėtė infekcija, kuri pražudė inkstus, neretai tenka pabūti Šerloku Holmsu, - sako nefrologas. - Teko gydyti pacientę, daugelį metų fermoje šėrusią veršelius ir kaskart plikomis rankomis valydavusią lovius, kuriuose knibždėte knibždėdavo žiurkių, mitusių miltais. Užteko kartą susižeisti ranką, ir krauju keliaujanti infekcija negrįžtamai pažeidė inkstus.

Vaistų vartokite tiek, kiek paskyrė gydytojas

Mūsų organizme - burnoje, žarnyne, ant odos - gyvena daug bakterijų. Vienos jų - streptokokai, bene dažniausiai pasitaikančių infekcinių ligų priežastis. Susilpnėjus imunitetui, ligos sukėlėjai prasiskverbia į inkstų kraujagyslių sistemą ir sukelia uždegimą. Ligos simptomai priklauso nuo uždegimo lokalizacijos bei intensyvumo. Jei uždegimas pažeidžia inkstų taurelių ir geldelės gleivinę, išsivysto pielonefritas. Jeigu pažeidžiamas inkstų audinys, diagnozuojama labai rimta liga - glomerulonefritas.

"Daugelis sirgusiųjų glomerulonefritu negalėjo pasakyti, kada juo susirgo, - pasakoja medikas. - Vieniems liga prasidėjo nepastebimai, kiti prisiminė, kad sirgo angina, tačiau jos tinkamai negydė."

Blogiausia, anot mediko, kad žmonės dažnai nepaiso gydytojų nurodymų: anginos sukeltas silpnumas greitai praeina, tad pajutę pagerėjimą daugelis nustoja vartoti paskirtus vaistus. Tačiau nesunaikintas streptokokas gali sukelti itin rimtų sveikatos sutrikimų - negydoma angina gali komplikuotis inkstų uždegimu ir net pakenkti širdžiai.

Inkstams reikia mūsų pagalbos

Dažniausios priežastys, sukeliančios inkstų pažeidimą ir lėtinį inkstų nepakankamumą, yra aukštas kraujospūdis ir cukrinis diabetas. Kas trečiam, sergančiam diabetu, išsivysto inkstų nepakankamumas. Cukrinis diabetas pažeidžia smulkiausius kraujagyslių kapiliarus, todėl pablogėja organų aprūpinimas krauju. Inkstų funkcija pablogėja tuomet, kai pažeidžiamos smulkiausios jų kraujagyslės. Tuomet inkstai blogiau valo organizmą nuo kenksmingų medžiagų - šlakų, išskiria mažiau šlapimo. Palaipsniui inkstų veikla pablogėja tiek, kad reikia taikyti dializę. Diabetinės nefropatijos progresavimą stabdo atidi glikemijos kontrolė.

Aukštas kraujo spaudimas - dažnas inkstų ligų simptomas. Inkstai ne tik dalyvauja kraujospūdžio didėjimo mechanizme, bet ir patys nuo jo kenčia. Esant padidėjusiam kraujospūdžiui, sutrinka inkstų kraujotaka, pablogėja inkstų kamuolėlių mityba ir funkcija, jie žūva. Prasideda inkstų funkcijos nepakankamumas, kuris, sparčiai progresuodamas, pereina į galutinę stadiją.

"Šiuo metu nefrologijos skyriuje dializuojame 20 ligonių, sergančių hipertonine liga, - sako nefrologas. - Kiekvienuose namuose šalia kavos aparato turėtų būti kraujospūdžio matavimo aparatas, kuriuo kasdien galėtume pasimatuoti kraujo spaudimą. Žmonės turėtų suvokti, jog labai svarbu ne tik mokėti, bet ir įprasti nuolat matuoti kraujospūdį, ypač atsakingai kontroliuoti aukštą kraujospūdį ir tinkamai jį gydyti. Kraujospūdžio kontrolė gali sumažinti ne tik sergamumą inkstų ligomis, bet ir gerokai sumažinti širdies kraujagyslių ligų, sukeliančių priešlaikinę sergančiųjų mirtį. Deja, neretai medikų išrašyti kraujospūdį mažinantys vaistai lieka nuošalėje, o ligoniai, nekreipdami dėmesio į rekomendacijas, nekeičia savo mitybos įpročių, nuolat valgydami sūrų maistą vėliau nebejaučia savo itin aukšto kraujospūdžio."

Rūpintis savimi reikia išmokti

Įprastiniai kraujo ir šlapimo tyrimai, atliekami šeimos gydytojo, neparodo prasidėjusio patologinio proceso inkstuose. Net ir esant sunkiam inkstų funkcijos nepakankamui, neretai išlieka normalus šlapinimasis, todėl ir patys ligoniai neskuba pas medikus, nes mano, jog inkstai dirba kaip dirbę. Ankstyvai ligos diagnostikai užtenka nustatyti kreatinino koncentraciją kraujyje ir albumino kiekį šlapime. Šiuos abu tyrimus, anot nefrologo, dabar gali atlikti šeimos gydytojai.

Užkirsti kelią ligai ar nustatyti ją laiku padeda profilaktinis sveikatos patikrinimas. Anot nefrologo, moterims jau tapo įprasta profilaktiškai atlikti mamografinį tyrimą, vadinasi, valstybės finansuojamos sveikatos programos nenuėjo perniek. Deja, negalime pasidžiaugti gera ankstyva inkstų diagnostika ir prevencija - apie 40 proc. pradedamų dializuoti ligonių nežinojo, kad sirgo lėtine inkstų liga, kuri negydoma sukėlė inkstų nepakankamumą.

"Kol žmogui nepasakai, tol neįvyksta lūžis, - tvirtina medikas. - Daugelis dėl paprasčiausio nežinojimo bei nepasitikėjimo medikais sulaukia skaudžių ligų pasekmių. Lietuvos medikai nėra blogi specialistai, tačiau tuo įsitikiname tik praradę tai, kas mums brangiausia - sveikatą. Svečiose šalyse dirbantys mūsų tautiečiai, grįžę namo, kantriai stovi eilėse ir visiškai kitaip vertina mūsų medikus, nes savo kailiu patyrė, kokia išties situacija yra užsienyje. Vien Amerikoje per 10 metų medikai amputavo 70 ne tų kojų, kurias reikėjo amputuoti. Pas mus klaidų pasitaiko daug rečiau, tačiau dažniausiai apie medikus rašyti mėgstama tik blogai. Yra daugybė gerų dalykų, apie kuriuos spauda turėtų kuo daugiau kalbėti, kad žmonės patikėtų medikais, svarbiausia - kad suprastų, jog už savo sveikatą atsakingi esame tik mes patys. Taip, kaip neraginami nuolat rūpinamės savo mašina, turime įprasti rūpintis ir savo sveikata."

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai