To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Ką jūs darote?...

- Ką jūs darote? Reikėjo ištraukti visai ne tą dantį!
- Nusiraminkite, sinjore, pamažu ir prie jo prieisiu.

  • Gausios mėnesinės - kai higieninį paketą reikia keisti dažniau nei kas 2 valandas. Tai priežastis kreiptis į ginekologą.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Vėžio gydymo efektyvumas yra tiesiogiai proporcingas valstybės investicijoms.

Geležies trūkumas sukelia anemiją

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, geležies stokos anemija serga du milijardai žmonių, o geležies stoka diagnozuojama net 4-5 milijardams pasaulio gyventojų. Sergamumas geležies stokos anemija ir geležies stoka besivystančiose pasaulio šalyse gerokai didesnis (30-51 proc.), nei išsivysčiusiose (1-8 proc.). 2004-2007 metais Lietuvoje anemija diagnozuota 11-12,5 atvejų tūkstančiui vaikų nuo gimimo ik 17 metų (Lietuvos sveikatos informacinio centro duomenys - aut. past.).

Sergant anemija, organizmą ištinka deguonies badas, kadangi kraujas nebegeba tinkamai juo aprūpinti organizmo. Šios ligos priežasčių gali būti labai daug. Vena jų, tiesa, dažniausiai pasitaikanti, - geležies stokos anemija, kuri išsivysto raudonuosiuose kraujo kūneliuose sumažėjus pigmento hemoglobino kiekiui.

"Mažakraujystė - netikslus terminas", - sako vaikų hematologė dr. Izolda Krivienė ir tuoj pat užtikrina, jog sergant geležies stokos anemija kraujo žmogaus organizme nėra mažai, tik pablogėja jo kokybė.

Anemija - raktas diagnozuojant kitas ligas

Anemija gali pasireikšti sergant įvairiomis ligomis - onkologinėmis, uždegiminėmis jungiamojo audinio, lėtinėmis žarnyno, inkstų, endokrininėmis ir net genetinėmis, todėl ypač svarbu visų pirma diagnozuoti šias ligas, kad būtų skirtas reikiamas gydymas. Šiais atvejais pirmiausia gydoma pagrindinė liga, o geležies preparatai skiriami tik nustačius geležies trūkumą organizme, kuris gali atsirasti dėl kraujavimo ar menkavertės mitybos. Kita vertus, sergant anemija sutrinka visų organizmo sistemų darbas, tad su šia liga susiduria ne tik hematologai, bet ir kitų sričių specialistai.
"Anemijos požymiai pasireiškia greitu nuovargiu, blyškumu, pablogėjusia atmintimi, fizinio pajėgumo sumažėjimu, galvos skausmais, mieguistumu, sumažėjusiu darbingumu, širdies plakimu", - pastebėjimais dalijasi gydytoja. Deja, daugelis nuovargio, silpnumo, mieguistumo nelaiko rimtu negalavimu, todėl neskuba ieškoti medikų pagalbos. Užsitęsusi anemija vyresniems žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, pablogina bendrą savijautą ir gyvenimo kokybę.

Dažniausiai geležies pritrūksta vaikams

2003 metais Šiaulių krašte buvo atliktas tyrimas, kurio metu buvo ištirta 550 vaikų, priklausančių įvairioms rizikos grupėms. Tyrimo rezultatai parodė, kad anemijos paplitimas tarp kūdikių (nuo 5 mėn. iki 1 metų) siekia net 30 proc., o tarp paauglių mergaičių (nuo 13 iki 16 metų) - 18 proc. Dažniausia vaikų anemijos priežastis - geležies stoka. Anot medikės, taip nutinka todėl, kad sparčiai augant organizmui nepaliaujamai didėja geležies poreikis. Paauglių anemijos priežastimi neretai tampa vegetarizmas, prasidėjusios menstruacijos, greitas augimo tempas. Geležies stokos anemija serga ir intensyviai sportuojantys berniukai, nes daug geležies netenkama gausiai prakaituojant. Tikroji kūdikio mažakraujystės priežastis slypi motinoje. Jeigu moteris nėštumo metu pati sirgo mažakraujyste, gimdamas kūdikis neturi reikiamų geležies atsargų arba neretai net visiškai jų neturi, todėl ypač svarbu neišnešiotiems naujagimiams vartoti geležies preparatus jau nuo pirmųjų gyvenimo mėnesių. Išnešiotam kūdikiui geležies atsargų pakanka 4-6 mėnesius. Profilaktinius kraujo tyrimus rekomenduojama atlikti 9-12 mėn. kūdikiams ir 13-16 metų mergaitėms.

Sveikai mamai - sveikas vaikas

Anot medikės, nėštumo laikotarpis - gyvenimo etapas, kurį ypatingą dėmesį reikia skirti tinkamai mitybai, nes nuo jos priklauso ne tik mamos, bet ir kūdikio sveikata. Iš įprastų maisto produktų ne visuomet įmanoma pasisavinti vitaminų ir mineralų, tad vertėtų nepamiršti maisto papildų nėščiosioms. Šie preparatai padeda patenkinti padidėjusias folio rūgšties ir geležies reikmes nėštumo metu. Folio rūgštis padeda gamintis raudoniesiems kraujo kūneliams, apsaugodama organizmą ne tik nuo mažakraujystės, bet ir įgimtų nervinio vamzdelio vystymosi defektų, pasireiškiančių apsigimimais. Puikus folio rūgšties šaltinis - duonos kepiniai, salotų lapai, špinatai, šparagai, tačiau sintetinė folio rūgštis organizme pasisavinama daug greičiau nei natūrali, todėl didžiąją jos dalį rekomenduojama gauti vartojant maisto papildus. Geležis būtina hemoglobinui (raudonajai kraujo ląstelei - elementui, pernešančiam deguonį iš plaučių į audinius) gaminti. Geležies gausu veršienoje, triušienoje, kiaulienoje. Paukštienoje, t. y. baltoje mėsoje, jos yra gerokai mažiau.

Vien maistu liga neįveikiama

"Daugelis tėvų klysta prievarta savo vaikams brukdami raudonuosius burokėlius bei versdami juos gerti burokėlių sultis, manydami, jog daugiausiai geležies yra burokėliuose. Tačiau juose gausu ciano rūgšties, trukdančios pasisavinti geležį", - sako hematologė. Vietoj mažai kam patinkančių burokėlių sulčių medikė pataria mažyliams pasiūlyti obuolių, kriaušių bei kitų lietuviškų vaisių ir uogų, kurios puikiai tinka geležies trūkumo profilaktikai, tačiau esant anemijai būtina vartoti medikų paskirtus vaistus, nes vien maistu neįmanoma įveikti geležies stokos. Kad vaikas augtų sveikas, būtina kas dieną valgyti mėsą, tačiau sergant anemija kasdien jam tektų suvalgyti kelis kilogramus jautienos, o kur dar kiti žmogaus organizmui būtini maisto produktai. Iš mėsos pasisavinama 20-40 proc., o iš daržovių, kuriose yra išties daug geležies, tik - 3 proc. geležies.

Gyvulių pienas nepritaikytas vaikų poreikiams

Gydytoja sako pastebėjusi, jog paklausus, ką vaikas valgo, neretai iš tėvų išgirsta vienareikšmišką atsakymą - "viską". Ėmus klausinėti paaiškėja, jog tas "viskas" - tai 1,5 litro pieno, 1,5 litro arbatos, manų košė, retkarčiais - dešrelė. Anot hematologės, toks maistas nėra tinkamas augančiam organizmui.

"Karvės piene geležies yra labai mažai. Ne ką daugiau jos ir ožkos piene, todėl labai apmaudu, kad pagrindiniai ožkos pieno gėrėjai - kūdikiai ir pensinio amžiaus žmonės", - apgailestauja gydytoja. Kad gautume reikiamą geležies kiekį per parą iš karvės pieno, reikėtų išgerti ne vieną jo litrą. Karvės pienas suteikia sotumo, tačiau neaprūpina organizmo reikiamomis medžiagomis. Visų garbinamas ožkos pienas taip pat turi trūkumų - folio rūgšties jame net 10 kartų mažiau nei karvės piene. Anot medikės, folio rūgšties anemija nėra tokia ryški kaip geležies stokos, todėl ją diagnozuoti daug sudėtingiau, neretai prireikia net kaulų čiulpų tyrimo. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja vaikams karvės pieno pradėti duoti nuo vienerių metų. "Motinos piene geležies vos du kartus daugiau nei karvės piene, tačiau jame esantis baltymas laktoferinas ir mažesnis kalcio bei fosforo kiekis padeda visiškai ją pasisavinti", - sako hematologė.

Vaikams vegetarizmas nerekomenduotinas

Anot medikės, apmaudu, kad vegetarai tėveliai, manydami, jog labai sveika nevalgyti mėsos, kiaušinių, žuvies ir kitų gyvūninės kilmės produktų, neduoda jų ir savo augančioms atžaloms. Pasirinkus šį gyvenimo ir mitybos būdą, būtina kasdien vartoti papildus su padidintu geležies, folio rūgšties ir vitamino B12 kiekiu. Ypač svarbu, kad besilaukiančios ir žindančios mamytės suprastų geležies svarbą savo ir vaiko organizmui, geležies stokos žalą, mitybos ypatumus. Gyvūniniuose produktuose yra heminės, o augaliniuose - neheminės geležies. Iš gyvūninio maisto geležis keliauja tiesiai į kraują, kartu pernešdama deguonį, o iš augalinės kilmės maisto pasisavinamą geležį pirmiausia tenka perdirbti, vadinasi, organizmas kaskart apkraunamas papildomu darbu.

"Gyvulinės kilmės baltymai būtini augančiam organizmui, - tvirtina medikė. - Nevalgančiam mėsos vaikui rizika susirgti geležies stokos anemija labai didelė, o nevisavertė mityba gali neigiamai sąlygoti tolimesnį mažylio vystymąsi. Kad taip nenutiktų, vegetariškas gyvenimo būdas rekomenduotinas vyresnio amžius žmonėms, o ne tuomet, kai vaikas negali pats pasirinkti, ką jam reikia valgyti."

Kad vaikai augtų protingi

Sergant geležies stokos anemija kenčia visos organizmo sistemos, tačiau, anot hematologės, jautriausiai į jos trūkumą reaguoja nervų sistema. Anemija neigiamai veikia vaikų iki dvejų metų psichomotorinę raidą, kadangi būtent per pirmuosius dvejus gyvenimo metus smegenys auga sparčiausiai, todėl centrinė nervų sistema šiuo gyvenimo periodu yra itin jautri geležies trūkumui. Dėl geležies stokos išsivystę nervinės sistemos sutrikimai ilgai išlieka ir yra negrįžtami. Nuo smegenų veiklos priklauso vaiko kalba, gebėjimas žaisti ir netgi susirasti draugų. Geležies trūkumas pirmaisiais gyvenimo metais gali turėti įtakos vaikui sulaukus mokyklinio amžiaus.
"Mokyklinukui, kuriam vaikystėje trūko geležies, sunkiau susikaupti pamokų metu, sukoncentruoti dėmesį, išmokti pamokas, išlikti aktyviam visą dieną. Šį skirtumą, kai šeimoje auga keli vaikai, iš kurių bent vienas sirgo anemija, pastebi ir patys tėveliai", - sako medikė ir pataria atkreipti didesnį dėmesį į tinkamą vaikų mitybą, kuri padėtų sumažinti sergamumą geležies stokos anemija.

Ligą atskleidžia kraujo tyrimas

Daugelis klaidingai mano, jog sergantysis anemija turi būti liūdnas, išbalęs ar pageltęs. Anot medikės, neretai vaikai, sergantys anemija, nėra panašūs į ligoniukus. "Jie linksmai laksto po skyrių, nors hemoglobino kiekis būna nebesuderinamas su gyvybe. Taip nutinka todėl, kad itin sunku pastebėti vos beprasidedančią mažakraujystę - liga vaiko organizmą alina palaipsniui", - sako medikė. Ligai progresuojant, įsijungia įvairūs organizmo kompensavimo mechanizmai, leidžiantys jam gerai jaustis. Išoriškai galima atpažinti tik gana sunkią anemiją - vaikas būna blyškus, irzlus, dažnai verkšlenantis, nevalgus ir pan., tačiau tai, anot medikės, tėra tik bendrieji simptomai, būdingi daugeliui kitų ligų. Būdingas geležies stokos anemijos požymis - skonio pokyčiai, pasireiškiantys noru valgyti nevalgomus daiktus - popierių, smėlį, žemę, ledą, muilą ir kt. Norint nustatyti, ar vaikas serga anemija, būtina atlikti kraujo tyrimą, o diagnozavus anemiją - atlikti išsamų tyrimą, kuris padėtų nustatyti anemijos priežastį.

Gydymas paprastas, bet ilgas

"Diagnozavus geležies stokos anemiją, jos gydymas nėra sudėtingas, - sako medikė. - Tai nėra piktybinė liga, tad pasveikus ji nebepasikartoja." Nors gydymas paprastas, tačiau geležies preparatų gydomasis efektas pasireiškia po kelių savaičių, tačiau net ir tuomet, kai kraujo rodikliai normalizuojasi, gydytojai ir toliau skiria gerti geležies preparatus siekdami, kad būtų visiškai "pripildytos" geležies atsargos. Šis gydymas, priklausomai nuo anemijos sunkumo, gali trukti šešis mėnesius. Gydytojo paskirtų geležies preparatų nevertėtų užgerti kava, arbata ar pienu, nes tai trukdo šiems vaistams pasisavinti. Geriausiai geležis pasisavinama, kai jos preparatai geriami nevalgius, t. y. esant tuščiam skrandžiui, tačiau geležies preparatus rekomenduojama gerti tarp valgių, tuomet būna mažiau pašalinių reiškinių, kurie dažniausiai pasireiškia pykinimu bei pilvo skausmais. "Liūdna, jog valstybė kompensuoja tik tabletinę geležies vaistų formą, skirtą geležies stokos anemijai gydyti. Skystoji geležies preparatų forma, būtina mažiausiųjų pacientų anemijai gydyti, nėra kompensuojama, - apgailestauja hematologė. - Tačiau galime pasidžiaugti, jog vienintelės kompensuojamos tabletės išties yra veiksmingos ir gerai toleruojamos."

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Laba diena. Mano organizmas visiskai nekaupia gelezies. Mano gelezies kiekis yra tik 5,4. Gal galite mane daugiau informuoti? Aciu

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai