To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Pacientas sako psichiatrui...

Pacientas sako psichiatrui:
- Ačiū, daktare! Išgydėte mane nuo didybės manijos. Kiek milijonų aš jums skolingas?

  • Nevalgykite daugiau negu 3g druskos per dieną, nes didelis natrio kiekis kraujyje gali būti viena iš hipertenzijos priežasčių.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Menstruacijų laikas – jei mėnesinės prasidėjo iki 12 m. ir baigėsi po 50 m. rizika susirgti krūties vėžiu truputį padidėja.

Erkės išeina į karo taką

Visos baisios istorijos, kurias esate girdėję apie erkes, nėra sukurtos tik pagąsdinti. Labai svarbu suprasti: erkės įkandimas nėra tik šiaip nemalonus epizodas - tai didelė problema. Nes net jei parazitas ir buvo įsisegęs trumpą laiką, rizika užsikrėsti dėl to ne mažesnė.

Tiesą pasakius, erkės savo aukų tyko ne tik miške - netrukus jų bus apstu visur, kur tik žaliuos krūmokšniai ir bent kiek aukštesnė žolė. Šitai ir yra blogiausia. Ir dar tai, kad erkės platina gana daug ligų.

Pats baisiausias miško gyvis...

Kaip tik dėl to specialistai ir prašo, įkandus erkei, pasistengti išsaugoti ją gyvą tyrimams. Taip lengviau nustatyti, kokiomis infekcijomis ji galėjo užkrėsti auką: erkiniu encefalitu, erkine borelioze, geriau žinoma Laimo ligos pavadinimu, ar dar kuria nors iš šių ligų: erkine dėmėtąja šiltine, hemoragine karštine, tuliaremija, erlichioze...

Aišku, erkės infekcijos nešiotojos įkąstas žmogus nebūtinai suserga. Parazito tyrimai reikalingi dvasios ramybei užsitikrinti, jeigu rezultatas bus neigiamas, ir laiku imtis priemonių, jei teigiamas.

Pats tikriausias būdas sužinoti, ar susirgote, - pasidaryti kraujo tyrimą. Bet ne iš karto po erkės įkandimo, nes jis ničnieko neparodys, - o ne anksčiau kaip po dešimties dienų.

Praėjus dviem savaitėms po įkandimo taip pat dar daromi tyrimai dėl erkinio encefalito viruso antikūnų, po trijų savaičių - dėl Laimo ligos.

Atrodo kaip gripas, bet ne gripas

Erkinis encefalitas - pavojingiausia iš visų erkinių infekcijų, nuo jo galima ir mirti. O užleisti šią ligą paprasta, nes ji ne tik labai rimta, bet ir klastinga. Sunku būtų suskaičiuoti, kiek kartų ji palaikyta paprasčiausiu gripu - ką dar galima įtarti pacientui, kai jis skundžiasi silpnumu, kaulų ir raumenų skausmais, šaltkrėčiu ir 38-39 laipsnių temperatūra? Erkės įkandimas tuo metu jau būna seniai pamirštas, nes nuo jo iki pirmųjų simptomų pasireiškimo gali praeiti ir dvi, ir net keturios savaitės.

Tačiau netrukus karščiavimas dar sustiprėja, bet tuomet jau virusas būna pažeidęs smegenų žievę, apie ką organizmas bando įspėti nepakeliamais galvos skausmais, vėmimu, šviesos netoleravimu. O jeigu virusas dar pažeidžia ir smegenų ląsteles, galimi sąmonės, psichikos sutrikimai, traukuliai, raumenų nusilpimas, paralyžius. Esant tokiai ligos eigai, mirties rizika būna didžiausia.

Dėl to tokia svarbi kuo ankstyvesnė erkinio encefalito profilaktika antivirusiniais preparatais arba imunoglobulinu - ir geriau dar pirmąją parą po įkandimo. Tačiau tai jau specialistų rūpestis. Mūsų rūpestis - ligos išvengti. Trumpiau tariant, laiku pasiskiepyti.

Deja, kiekvieną pavasarį nubudus erkėms išsijudina, deja, ir skiepų nuo erkinio encefalito priešininkai. Tai kelia siaubą specialistams, kiekvieną sezoną nepavargstantiems kartoti: Laimo liga gydoma vaistais, tačiau nuo encefalito viruso veiksmingo gydymo kol kas nėra - tik vakcinavimas.

Žinoma, niekas neneigia, kad skiepijant į organizmą įvedamas virusas - kad ir labai susilpnintas, bet vis dėlto virusas. Todėl šalutinės reakcijos neišvengiamos.
Iš pradžių skiepo vieta gali parausti ir patinti, padidėti limfmazgiai. Pirmąsias dvi dienas gali pakilti temperatūra iki 38 laipsnių, galimas ir šioks toks negalavimas - raumenų, sąnarių skausmas. Tačiau tokios reakcijos pasireiškia tik 9-10 proc. paskiepytųjų ir praeina per tris dienas. Dėl tokių skaičių, sutikite, apmaudu būtų pralaimėti karą su vabzdžiais savoje teritorijoje. Juolab kad po standartinio pirminio trijų vakcinų kurso imunitetas išsilaiko mažiausiai trejus, daugiausia - penkerius metus. Pasiskiepijęs žmogus net encefalitinės erkės įkąstas nesuserga arba perserga labai lengva forma.

Dažnesnė už encefalitą

Pirmosios aktyvios suaugusios erkės pasirodo balandžio mėnesio pradžioje arba viduryje, kai saulė ima šildyti karščiau ir miškuose atsiranda pirmosios nuotirpos. Jų sparčiai daugėja ir antrąją gegužės dekadą pasiekia maksimumą. Erkių būna gausu iki liepos vidurio ar net pabaigos, priklausomai nuo oro. Paskui jų populiacija labai sumažėja, kol erkės visiškai išmiršta. Tačiau atskiri parazitai gali išgyventi ir iki rugsėjo pabaigos.

Lietuvoje erkių aktyvumo sezonas dar prieš dešimtmetį trukdavo nuo balandžio iki spalio.

Bet pastaruoju metu, esant švelnesnėms žiemoms, šių kraujasiurbių aktyvumo laikotarpis pailgėjo nuo kovo iki lapkričio, o kai kada net ir gruodžio.

Per pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje erkiniu encefalitu jau užsikrėtė vienas žmogus.

Laimo ligos užfiksuoti net 145 atvejai.

Tiesa, specialistų teigimu, Laimo liga, arba boreliozė, nesukelia tiek kančių, kiek erkinis encefalitas. Ir mirštama nuo šios infekcinės ligos labai retai. Bet susirgusiajam tai menka paguoda.

Įkandus Laimo ligos nešiotojai, kartu su erkės seilėmis po oda patenka borelijos ir keletą dienų dauginasi plisdamos į kitus odos plotus bei vidaus organus - širdį, galvos smegenis, sąnarius. Todėl po savaitės įkandimo vietoj išryškėjusios raudonos dėmės pakraščiai labai greitai plinta, o rato vidurys dažniausiai ima šviesėti (nors gali ir mėlynuoti) - atsiranda tarsi žiedai, kartais siekiantys 10 cm, o kartais 60 cm ir didesnį skersmenį. Oda toje vietoje paprastai būna karšta, skausminga, neretai dega ir niežti.
Kartais eritema - būtent taip medikai vadina tą dėmę - atsiranda, o intoksikacijos simptomų nebūna - net karščiavimo. Kartais ji išlieka ilgą laiką (mėnesius) arba staiga dingsta po 2-3 savaičių net negydoma. Užtat vėliau prasideda karščiavimas, svaigsta galva, maudžia raumenis, sąnarius, skauda gerklę. Jeigu tuo metu nepradedama adekvačiai gydyti, liga palaipsniui komplikuosis ir taps lėtine.

Nuo erkės įkandimo iki pirmųjų Laimo ligos simptomų pasireiškimo gali praeiti ir 2, ir 30 dienų, tačiau vidutiniškai - dvi savaitės. Ir jei ligos pradžia panaši į paprastą apsinuodijimą (temperatūra kartais šokteli net iki 40 laipsnių, tad nenuostabu, jog „laužo" kaulus ir pykina), vėliau, po kokio mėnesio ar pusantro, vėlyvosiose Laimo ligos stadijose, išsivysto sunkūs vidaus organų, taip pat ir širdies bei sistemų pažeidimai: didžiųjų sąnarių artritas, sunkiai gydomi atrofiniai odos pakitimai, nervų sistemos, galvos smegenų pažeidimai. Sumažėja sergančiojo darbingumas ir intelektas, nuovargis tampa kasdieniu palydovu. Vaikams sulėtėja arba sutrinka protinis vystymasis.

Ir vienintelis būdas visų šių baisių pasekmių išvengti yra saugotis erkės įkandimo. O įsisegusias erkes ištraukti nepaprastai atsargiai, kad į žaizdelę nepatektų erkės skysčių.

Pasitaiko atvejų, kai eritema palaikoma paprasta alerginė reakcija į erkės įkandimą (jos atveju odos paraudimas beveik visada išnyksta per dieną ar dvi ištraukus erkę), todėl gydytojai pabrėžia, kad labai svarbu diagnozuoti Laimo ligą, kai jos simptomai pasireiškia dar tik ant odos. Deja, neretai boreliozė nustatoma jau tada, kai būna pažeisti vidaus organai.


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.



Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai