To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Vidurius laisvinančiųjų reklama...

Vidurius laisvinančiųjų reklama:
- Naujieji mūsų vaistai veikia švelniai ir efektyviai. Jie net nesutrukdys jūsų miego.

  • Vartokite kuo įvairesnius ir skirtingų spalvų vaisius ir daržoves.  Geriausia juos valgyti šviežius, tačiau jei nėra galimybių, tinka ir virti, troškinti, šaldyti (tik ne sūdyti ar ...

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Nerimo sutrikimai, kuriems būdinga nuolatinė, įkyri, neracionali konkretaus objekto ar situacijos baimė, vadinami fobijomis. Fobijų yra apie 500 rūšių ir jos skirstomos į specifines ir ...

Cukrinis diabetas – nuosprendis visam gyvenimui

Cukrinis diabetas - liga, neišvengiamai pakeičianti gyvenimo būdą. Griežta savikontrolė, kai nuolat tenka skaičiuoti, kiek, ko ir kada suvalgyta, insulino injekcijos, nuolatinė baimė dėl cukraus kiekio pokyčių bei gresiančios komos ir dar daugelis kitų kaskart vis iškylančių problemų, su kuriomis neišvengiamai tenka susidurti kiekvienam cukralige sergančiam žmogui. "Niekada negali pamiršti, kad turi ligą, gyvenimo draugę, su kuria neįmanoma susitaikyti, tačiau tam, kad ją galėtum kontroliuoti, privalai mokėti prie jos prisitaikyti", - sako ponas Vladas Sinušas, šia liga sergantis jau dvidešimt metų.

Liga prasideda netikėtai

"Nesuprantu, iš kur tas cukrinis diabetas, - stebisi ponas Vladas. - Nepamenu, kad tėvai, seneliai ar kas nors iš giminės būtų sirgę šia liga, todėl į pirmuosius ligos požymius - nepasotinamą troškulį bei nenumaldomą kojų pėdų ir blauzdų niežėjimą - per daug dėmesio nekreipiau. Tai, kad sergu cukriniu diabetu, sužinojau profilaktinio sveikatos patikrinimo metu. Vildamasis, jog medikai apsiriko, nuėjau pakartoti tyrimo." Teko gultis į ligoninę, kad medikai nustatytų tikslią ligos diagnozę. Po keleto tyrimų paaiškėjo, kad ponas Vladas serga II tipo cukriniu diabetu. "Vieną negalę jau turėjau - jaunystėje darbo metu patirta trauma visam laikui atėmė akių šviesą, tad buvo sunku suvokti, jog dar sergu ir cukriniu diabetu. Ilgainiui apsipratau - juk reikia gyventi, - pasakoja ponas Vladas. - Medikai išrašė tablečių, kurios man keletą metų padėjo kontroliuoti ligą. Deja, cukrinis diabetas yra iš lėto porgresuojanti liga, tad organizmui pripratus prie paskirtos vaistų dozės teko dar kartą gultis į ligoninę, kad gydytojai parinktų man tinkančią insulino rūšį bei atitinkamą jo dozę. Šiuo metu insuliną švirkščiuosi du kartus per parą - rytą ir vakare."

Būtina žinoti viską

Liga sujaukė senuosius mitybos įpročius, tad ponui Vladui reikėjo išmokti riboti tų maisto produktų kiekį, kuriuose yra gausu angliavandenių. Pašnekovas prisipažįsta nesilaikantis itin griežtų sveikatos mitybos taisyklių. "Nevengiu sausainių, neretai ir saldainiais papiktnaudžiauju, - šypsosi ponas Vladas. - Manau, kad geriau išlaikyti truputį aukštesnį, negu nurodyta, cukraus kiekį kraujyje, nei laviruoti ant kritinės ribos, nes gliukozės stygius gali įstumti į komos būseną."

Hipoglikemija - sunki būsena, kurios metu ligonį išmuša prakaitas, krečia drebulys, apima silpnumas, alkis, pykina, dažniau ima plakti širdis. Pradeda skaudėti galvą, ji svaigsta, tampa sunku sukoncentruoti dėmesį. Laiku neužvalgius, priepuolis sutrikdo smegenų veiklą.

Tol, kol išmoko kontroliuoti ligą, anot pašnekovo, visko būta. Kartą nepajuto staiga nukritusio cukraus kiekio kraujyje, gerai, kad tą lemtingą akimirką žmona buvo šalia. Vėliau, kalbėdama su gydytoja, ponia Genutė sužinojusi, jog ištikus priepuoliui sergantieji diabetu neretai elgiasi kaip psichikos ligoniai - tampa nebesukalbami, blaškosi, gali būti netgi agresyvūs. "Manau, kad bendromis jėgomis mums pavyks išvengti pačių nemaloniausių situacijų, - įsitikinęs ponas Vladas, - tačiau žmogus, kuris gyvena su sergančiuoju diabetu, apie šią ligą turėtų žinoti ne mažiau nei pats sergantysis."

Klastingiausia naktį

Anot pono Vlado, sunkiausia ligą valdyti naktį. Dažniausiai hipoglikemija ištinka apie 2-4 val. nakties ir, deja, neretai būna nepastebėta. Tai bene pagrindinė priežastis, kodėl sergantieji cukriniu diabetu dažniausiai miršta naktį. Pagalbą tokiu atveju, kai staiga nukrenta cukraus kiekis kraujyje, privalo sau suteikti pats žmogus. Pirmasis vaistas - gliukozės tabletė, cukraus gabalėlis arba koks nors kitas saldumynas. Ponas Vladas sako, jog jis yra vienas iš tų laimingųjų, gebančių miegodamas pajusti mažėjantį cukraus kiekį kraujyje. "Prabundu krečiamas šalčio bei purtomas drebulio, tarsi būčiau susirgęs gripu, - pasakoja pašnekovas. - Negana to, jaučiu stiprų alkio jausmą, tačiau vos tik pradėjęs valgyti prarandu saiką, o jei dar duonelė saldesnė, tai valgau valgau ir vis tiek nesijaučiu sotus. Be to, sutrinka orientacija, todėl esant ypač žemam gliukozės kiekiui kraujyje sunku suvokti, kas vyksta."

Dirbti liga netrukdo

Ponas Vladas mėgsta meistrauti. Pirmiausia mintyse susikuria vaizdą, kaip turėtų atrodyti būsimasis kūrinys, tada jau imasi konkrečių veiksmų. Posakyje "neregys gali viską", anot pono Vlado, glūdi tik pusė tiesos. Sumąstęs balkono lubas bei sienas iškalti dailylentėmis, neapsiėjo be žmonos pagalbos. "Vladas - labai užsispyręs ir kantrus žmogus, - rodydama vyro itin kruopščiai suremontuotą balkoną, pasakoja ponia Genutė. - Būtinai įgyvendins tai, ką sumąstęs. Tam, žinoma, prireikia daug daugiau laiko nei puikiai matančiam žmogui. O kur dar cukrinio diabeto pasekmės! Fizinis krūvis mažina gliukozės kiekį kraujyje, tad apsisukusi vis skubėdavau į balkoną saldainiais nešina."

Pašnekovas sako, jog neregiai, kurie į gatvę išeina vedini baltosios lazdelės, yra kaskart priversti rizikuoti savo gyvybe - negali žinoti, kur kokia kliūtis tavęs laukia. Lazdelė nepasakys, kur atvira kanalizacija, iškastas griovys ar kita žmogaus neatsakingai palikta kliūtis. Ausimis irgi ne visada galima pasikliauti - kartais būna sunku įvertinti atstumą iki atvažiuojančio automobilio, dar sudėtingiau tai padaryti, kai aplink visomis kryptimis ūžia gausybė jų. Su lazda ponui Vladui drąsiau vaikščioti po gerai pažįstamas vietas - Spindulio gatvę, mat čia orientuotis aplinkoje padededa specialiai tvorelė. "Neregiui reikia nuolat žinoti, kur kokiame taške jis yra, o tai nėra paprasta padaryti sergant cukralige. Kai cukraus kraujyje ima mažėti, apima silpnumas, ima svaigti galva, drebėti rankos, atsiranda virpulys. Sutrikus orientacijai gali tekti ilgokai pastovėti, o kas pagelbės, jei staiga ištiks cukraligės priepuolis?"

Darna šeimoje - pats geriausias vaistas

Komos, ištinkančios dėl per mažo gliukozės kiekio, iki šiol pavykdavo išvengti, nors riba, kai iki jos lieka labai nedaug, priartėjusi buvo. Sergant diabetu savijauta blogėja pamažu. Cukraus perteklius yra pagrindinė dingstis komplikacijoms atsirasti. Ši liga, anot pono Vlado, yra tramplynas kitoms, dažniausiai kardiologinėms ligoms, dėl gliukozės kiekio šokčiojimų sutrinka medžiagų apykaita.

"Be žmonos Genutės pagalbos būtų labai sunku, - tikina ponas Vladas. - Ji mano dešinioji ranka, pagrindinė pagalbininkė. Aparatas, kuriuo galima pasimatuoti gliukozės kiekį kraujyje, nėra pritaikytas neregiams, tad vienas pats negalėčiau juo naudotis. O kiek dar visokių gyvenimiškų situacijų, kuriose be akių apsieiti neįmanoma! Juk ne veltui sakoma, kad jei žmogui akys būtų nereikalingos, tai jis jų ir neturėtų. Stengiuosi kuo mažiau sėdėti namuose, nes sergant cukriniu diabetu būtina ne tik tinkamai maitintis, bet ir kuo daugiau judėti. Abu su Genute mėgstame lankytis dramos teatre, su malonumu nueiname pasiklausyti mums patinkančių atlikėjų koncerto, neaplenkiame bibliotekos, aplankome draugus arba tiesiog einame pasivaikščioti. Dviese visada lengviau įveikti sunkumus. Svarbiausia, kad ir liga nebe tokia baisi atrodo."

Amžiaus liga

Šiaulių apskrities ligoninės Konsultacinėje poliklinikoje dirbanti gydytoja endokrinologė Rima Kazakevičiūtė sako, kad dabar II tipo cukrinis diabetas yra itin didelė globalinė problema - pasaulyje sparčiai daugėja sergančiųjų šia liga. Kiek žmonių Lietuvoje serga cukriniu diabetu, tikslių duomenų nėra, tačiau vien Konsultacinėje poliklinikoje pas gydytojus endokrinologus šiuo metu lankosi daugiau nei keturi tūkstančiai diabetikų. Gydytoja sako, jog šis skaičius, žinoma, yra tik maža sergančiųjų diabetu dalis, nes dauguma diabetikų sėkmingai gydosi ne tik specialistų endokrinologų, bet ir šeimos gydytojų prižiūrimi.

Gydytojos teigimu, diabeto rizikos faktorių yra gana daug. Mūsų ligų priežastys užkoduotos genetišjai, tad turintiesiems pirmos eilės giminių, sergančių cukriniu diabetu, gydytoja pataria sekti savo cukraus kiekį kraujyje. Profilaktiškai pasitikrinti, ar neserga cukriniu diabetu, reikėtų moterims, gimdžiusioms didesnius nei 4 kg naujagimius, bei toms, kurioms nėštumo metu buvo diagnozuotas cukrinis diabetas. Taip pat išlikti budriems reikėtų tiems, kuriems padidėjęs kraujospūdis, ar sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis.

Viena II tipo cukrinio diabeto atsiradimo priežasčių - nutukimas. Statistika byloja, jog apie 80 proc. žmonių, sergančių II tipo cukriniu diabetu, yra nutukę. Nutukimą sąlygoja mažas fizinis aktyvumas, gausi mityba, ypač riebalų perteklius maiste, mažas skaidulų vartojimas. Toksinių medžiagų poveikis, piknaudžiavimas alkoholiu taip pat gausina sergančiųjų diabetu gretas.

"Ateina žmonės išsitirti skydliaukės, o mes nustatome cukrinį diabetą, kadangi skausmo liga nesukelia ir pacientas nė neįtaria, jog serga šia klastinga liga, - pasakoja gydytoja. - Pats cukrinis diabetas nėra baisi liga. Baisesnės yra jos sukeltos komplikacijos. Dažnai kartu nustatomi akių, inkstų, kojų, nervų sistemos pakenkimai, tad gresia aklumas, organų transplantacija ar galūnių amputacija. Sergant II tipo cukriniu diabetu, ypač dažnos stambiųjų kraujagyslių komplikacijos - miokardo infarktai, insultai. Širdies ir kraujagyslių ligos yra net 75 proc. sergančiųjų II tipo diabetu mirties priežastis."

"Deja, dažnai pacientai mano, jog sergant cukriniu diabetu pakaks tik laiku išgerti jiems paskirtus vaistus, tačiau diabeto gydymas apima teisingą mitybą, svorio mažinimą, lipidų bei cholesterolio korekciją ir, žinoma, vaistų vartojimą. Kaip gyventi susirgus cukriniu diabetu, pacientai mokomi mūsų poliklinikoje esančioje Diabeto mokyklėlėje", - teigia endokrinologė.

Gydytoja tikina, kad cukrinio diabeto gydymas bei vaistų spektras Lietuvoje yra toks pat, kaip bet kokioje kitoje Europos valstybėje. Svarbiausia, anot gydytojos, norinčiam sugebėti kontroliuoti ligą pacientui, gydytojui ir pačiai ligai reikia burtis į vieningą komandą. Deja, dar vis pasitaiko, jog sergantysis cukriniu diabetu nenori arba nesugeba atsisakyti žalingų įpročių, ignoruoja jį netikėtai užklupusią ligą. "Diabetas kol kas neišgydomas, bet liga valdoma, - sako gydytoja. - Gerai ją valdant, sumažėja komplikacijų grėsmė ir išlieka gera gyvenimo kokybė. Mano aštuoniasdešimtmetė pacientė II tipo cukriniu diabetu serga jau 40 metų. Norint išmokti kovoti su klastinga liga, tenka atsisakyti kai kurių senų įpročių, o vietoj jų įgyti naujų, reikalingų sveikatai."

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Sveiki, mano mociute serga diabetu, sunku jai nes labai nori saldumynu, taciau negalima, nes juk juose yra cukraus. Nesenai internete radau strapsniuka, kad kaune atsidare specialiuota maisto prekiu parduotuve "Tikraibe". Is smalsumo pabandeme nuvaziuoti ir radome nemaza pasirinkima diabetikams, alergiskiems zmonems skirtu produktu. Galejau savo mociutei nupirkti sokoladu, sausainiu, vafliuku su naturaliais cukraus pakaitalais, net uogieniu radome, sausu pusryciu ir t.t. Smagu kad atsidare tokia parduotuve, juk norisi kartais palepinti ir serganti zmogu.

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai