To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Daktarėli, vajetau vajetau, visur baisiai skauda,- skundžiasi atėjęs ligonis...

- Daktarėli, vajetau vajetau, visur baisiai skauda,- skundžiasi atėjęs ligonis.- Kur tik pirštu paliečiu, baisiausias skausmas.
- Nagi nagi, tuoj pažiūrėsim,- sako gydytojas.- O, viskas aišku. Taigi, jūsų pirštas lūžęs.

  • Ar geriate pakankamai skysčių rodo bespalvis ir bekvapis šlapimas. Gerkite daugiau skysčių!

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • 62,6 proc. moterų mano, kad priimtiniausias informacijos šaltinis, iš kurio jos norėtų sužinoti apie gimdos kaklelio vėžio profilaktiką, yra gydytojas.

Brangsiantys vaistai – sunki našta ligoniams

Didinamas pridėtinės vertės mokestis (PVM) medicinos įrangai bei produktams nerimauti verčia ir šalies pacientus, ir medikus. „Į pacientų organizacijas kasdien kreipiasi vis daugiau sunkiomis lėtinėmis ligomis sergančių žmonių, kurie nerimauja dėl planų padidinti PVM medicinos pagalbos priemonėms ir įrangai, kad neabejotinai didės gydymo paslaugų bei vaistų kainos", - rašoma Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos kreipimesi į Prezidentą, premjerą ir visų Vyriausybę formavusių politinių partijų lyderius.

Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai" pirmininkas dr. Petras Ruzgus pastebi, kad PVM didinimas senjorams tolygus kilpai ant kaklo: „Susiveržti diržus gal gali gaunantieji kelis tūkstančius litų pajamų per mėnesį. O iš ko juos veržtis pensininkams, jei pensijos šalyje mažiausios Europos Sąjungoje? Brangsta komunalinės paslaugos ir vaistai, o pensijų 3 metus nenumatoma didinti."

P.Ruzgų kamuoja artritas, jam sunku vaikščioti. Nemažai padėtų įvairios fizioterapijos procedūros, iki šiol kai kurias jų pensininkų sąjungos pirmininkas pirko, dabar supranta, kad to neišgalės. „PVM vaistams didinimas gali priversti pensininkus eiti mitinguoti", - sakė P.Ruzgus.

Minusai - neskaičiuoti

„Kol kas susidaro vaizdas, kad panaikinus PVM lengvatas išsyk padidės vaistų kainos, kompensuojamųjų vaistų priemokos guls ant žmonių pečių. Lėtinėmis ligomis (bronchine astma, diabetu ir kt.) sergantiems žmonėms tai nepakeliama našta", - sakė Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje ji išgirdo, kad panaikinus PVM lengvatas vyriausybė ketina sutaupyti 120 milijonų litų, bet suprato, kad nė nebuvo bandyta skaičiuoti, kiek gali padaugėti sunkių ligų komp¬likacijų ir išlaidų jų gydymui stacionare, neįgalumo atvejų bei sumažėti mokesčių mokėtojų skaičius.

Tolygu burti

Premjeras Andrius Kubilius ir sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas teigė, kad ir sunkmečio bei visuotinio taupymo laikotarpiu valstybės dalies sveikatos apsaugai mažinti neketinama. Tam kitąmet bus skirta 5,1 mlrd. litų. Pagrindiniu uždaviniu ir artimiausiu darbu laikomas sveikatos apsaugos sistemos biudžeto subalansavimas ir savanoriško sveikatos draudimo sistemos formavimas.

Kaip PVM didėjimas paveiks vaistų, medicinos įrangos kainas, ar atitinkamai bus padidintos ir vaistams kompensuoti skiriamos lėšos? „Puikiai suprantame, kad vaistų pabrangimas gali sukelti nepageidaujamų pasekmių gyventojams. Sprendimai gali būti įvairūs - gali būti ir pereinamasis laikotarpis vaistams, gali būti ir kompensuojama iš biudžeto", - sakė Algis Čaplikas.

Šiuo klausimu Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinės ligonių kasos specialistai buvo labai nekalbūs - esą, kol nepatvirtinti konkretūs įstatymai, kalbėti apie šias sumas tolygu burti iš kavos tirščių.

Teigiama, kad brangstant vaistams, turėtų būti sukurtas kompensavimo mechanizmas socialiai jaut¬rioms žmonių kategorijoms.

Daug nežinomųjų

Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas pastebi, kad sveikatos apsaugos sistemai skiriant tokią pat sumą kaip pernai, padidėjus PVM, realiai ji sumažės.

„Ligonių kasos kompensuoja tik nustatytus paslaugų įkainius. Tad panaikinus PVM lengvatą, gydymui reikiamų medikamentų PVM teks dengti pačioms gydymo įstaigoms. Jeigu tai nebus kompensuota, tuomet, be abejo, teks mažinti medikų atlyginimus. Manome, kad atlyginimų fondo kritimas pirmo lygio įstaigose gali būti nuo 10 iki 15 proc., stacionaruose - dar didesnis", - teigė L.Labanauskas, pabrėždamas, kad medikai Lietuvoje neteisingai vadinami biudžetininkais. Mat sveikatos apsaugos įstaigos šalyje finansuojamos tik iš valstybės biudžeto. Pasaulyje tam naudojamas ir savanoriško sveikatos draudimo lėšos.

Vidiniai rezervai

Vaistų gamintojų asociacijos direktorius dr. Albertas Bertulis akcentavo, kad PVM vaistams didėjimas neabejotinai pablogins vaistų prieinamumą, tačiau Seimo Sveikatos reikalų komitetui ir sveikatos apsaugos ministrui ruošia pasiūlymus, kaip su tomis pačiomis PSDF lėšomis pagerinti vaistų prieinamumą. Vienas rezervų - ką tik sukurtus patentinius vaistus keisti įvairių firmų gaminamais analogais - generiniais vaistais.

UAB „Berlin Chemie Menarini Baltic" generalinis direktorius dr. Algimantas Blažys pastebėjo, kad vaistai yra išskirtinė prekė. Pasak A.Blažio, beveik visose pasaulio šalyse vaistams yra taikomas daug mažesnis PVM nei kitoms prekėms. Pavyzdžiui, Estijoje PVM vaistams šiuo metu yra 5 proc., nuo sausio 1 dienos jis bus padidintas iki 9 procentų.

Specialistų komentarai

Haroldas Baubinas, Sveikatos apsaugos ministerijos sek¬retorius :

Sveikatos paslaugos teikiamos, vaistai įsigyjami 3 būdais. Dalį vaistų ir sveikatos paslaugų žmonės perka už savo pinigus, už daugumą odontologijos paslaugų taip pat moka iš savo kišenės. Kiek padidėjus PVM brangs nekompensuojamieji vaistai, odontologų ir kitos paslaugos, sunku pasakyti - tai lems rinkos dėsniai ir noras išsaugoti klientus, neperlenkti lazdos. Tikiu, kad šie vaistai ir paslaugos nebrangs tiek, kiek padidės PVM.

Kaip bus su VLK iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) finansuojamais vaistais, tebėra svarstoma. Neabejoju, kad bus siekiama PVM didėjimą kompensuoti. Kai 2004-aisiais PVM vaistams nuo 0 proc. buvo padidintas iki 5 proc., kompensuoti šią našta prisiėmė PSDF biudžetas.

Kai kurias paslaugas ir vaistus Valstybinė ligonių kasa kompensuoja netiesiogiai - gydymo įstaigoms sumoka už jų suteiktas paslaugas, įsigytą įrangą, tvarsliavą, vaistus. Visa tai gydymo įstaigos perka iš konkrečių tiekėjų, šie bandys konkuruoti vieni su kitais kainomis, kad išsilaikytų rinkoje, išsaugotų savo klientus, tad tikėtina, kad gamintojai dirbtinai nekels savo produkcijos kainų.

Negaliu teigti, kad gydymosi kainos kils, juo labiau prognozuoti, kiek jos gali kilti. Turime suvokti, kad PVM vaistams, šildymui sudaro tik nedidelę sveikatos apsaugos paslaugų kaštų dalį. Apie 70 proc. gydymo išlaidų kaštų sudaro medikų darbo uždarbis: poliklinikose - kiek daugiau, ligoninėse - mažiau.

Tomas Alonderis, Farmacijos departamento Farmakoekonomikos ir vaistų kainodaros skyriaus vedėjas;

PVM vaistams didėjimas labai daug ką keis sveikatos apsaugos sistemoje. Kol kas nežinome, ar PVM bus numatytas pereinamasis laikotarpis, kiek jis truks. Akivaizdu, kad įstatyme turi būti numatytas kažkoks terminas, per kurį būtų perkainoti produktai, vaistinėse pakeistos elektroninės apskaitos sistemos. Gal kompensuojamiesiems vaistams PVM visai nebus didinamas.

Mažai tikėtina, kad pokyčių sulauksime nuo 2009-ųjų sausio mėnesio, nes Vyriausybė dėl PVM lengvatų galutinai apsispręs tik prieš pat biudžeto tvirtinimą gruodžio mėnesio pabaigoje.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai