To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Pas gydytoją ateina vaikinas ir sako...

Pas gydytoją ateina vaikinas ir sako:
- Gydytojau, žinot, turiu įtarimą, kad vienas mano pažįstamas užsikrėtė venerine liga...
- Gerai, maukitės kelnes ir rodykit tą savo pažįstamą.

  • Jei nėščioji jaučiasi gerai bei valgo sveiką ir visavertį maistą, jokių maisto papildų geriau nevartoti (išskyrus folio rūgštį). Maisto papildai, net ir skirti nėščiosioms, gali ...

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Ašaros susideda iš 99 proc. vandens ir 1 proc. mineralinių bei organinių medžiagų (daugiausia natrio chlorido - valgomosios druskos, todėl jos ir yra sūrios).

Vaikų imunitetą lemia genai ir visuomenės kultūra

Dažna šeima, vos tik pradėjusi vaiką leisti į darželį, atsiduria ligų labirinte, iš kurio net ir medikų padedama niekaip negali ištrūkti. Kas lemia stiprią imuninę sistemą ir ką daryti, kad mažylis rečiau sirgtų, kalbamės su vaikų gydytoja alergologe Laimute Daukšiene.

Imunitetas - organizmo apsauginis skydas

Sudėtingą organizmo imuninę sistemą dažniausiai esame linkę įvardyti žodžiu "imunitetas", kurį turi visi žmonės. Tai tarsi organizmo kariauna, kuriai patikėta rūpintis jo gynybine siena. Kad ši siena būtų neįveikiama, būtina tinkmai pasirūpinti kareiviais. Deja, anot alergologės, gerėjant gyvenimo sąlygoms, žmogaus imuninė sistema linkusi vis labiau silpnėti. "Vos gimusį sterilų kūdikį užpuola agresyviai nusiteikusi civilizacija, nuo kurios apsiginti, o vėliau ir prie jos prisitaikyti naujagimis nėra pajėgus. Mažylio imuninė sistema formuojasi ištisus septynerius metus, tad vos dvejų metukų vaikučio imunitetas būna silpniausias, todėl nieko keisto, kad patekus į kolektyvą mažylį nuolat atakuoja ligos. Ar susirgs jis, ar - ne - galioja ta pati gyvenimiška taisyklė: laimi stipriausiausieji, todėl silpniausią imunitetą turintys mažieji serga dažniau nei už juos stipresnį imunitetą turintys bendramžiai", teigia gydytoja alergologė.

Į pasaulį - su unikalia dovana

Jokioje vaistinėje ar parduotuvėje neįmanoma nusipirkti stiprios imuninės sistemos. Kiekvieno mūsų imunitetas toks, kokį mums padovanojo tėvai. Ypač svarbu stipriai imuninei sistemai susiformuoti yra besilaukiančios moters mityba, gyvenimo būdas, žalingų įpročių netoleravimas, psichologinė būsena, ypač stresinių situacijų vengimas. Vėliau imunine sistema turi pasirūpinti pats žmogus, o kaip jis geba rūpintis, priklauso nuo šeimos ir apskritai visuomenės kultūros. "Jeigu būtume bent šiek tiek supratingesni ir sergančio vaiko nevestume į darželį, kuriame mažyliai draugiškai tarpusavyje dalijasi ne tik iš namų atsineštais žaislais, bet ir virusais, vaikai sirgtų kur kas rečiau, - įsitikinusi gydytoja. - Medicina bejėgė, jeigu žmogus pats nesirūpina savo sveikata. Įprasta, kad apie sveikatą šalyje galvoja tik seni ir ligos kamuojami žmonės, tačiau daugelyje šalių nuo pat mažų dienų mokoma tausoti savo sveikatą ir rūpestingai ja rūpintis."

Nereikia imantrybių

Visai nebūtina griebtis labai įmantrių imuniteto stiprinimo būdų. Anot gydytojos, pakanka lengvai pasiekiamų priemonių, pirmiausia - kasdien švariai išvalyti mažyliui nosį, nes visos bėdos prasideda nuo užtukusios nosies. Nešvari nosytė trukdo kvėpuoti, todėl mažylis ima orą traukti per burną, tada greičiau ir dažniau prasideda kvėpavimo takų uždegimai, nes per burną patenkantis oras yra šaltokas ir nepakankamai švarus. Pasirūpinkite, kad vaikas neitų miegoti pilnu skrandžiu, tada gulint raištis nepajėgia sulaikyti atgal į viršų kylančio maisto, tada rūgštus skrandžio turintys papuola į stemplę ir kaskart dirgindamas nosiaryklę nupliko jos gleivinę, todėl ši nebetenka atsparumo.

Dar viena svarbi sąlyga - buto drėkinimas. "Kiekvienuose namuose rekomenduoju turėti drėgmės matuoklį, kuris itin pravartus šaltuoju metų laiku, kai gyvenamosiose patalpose, prasidėjus šildymo sezonui, tvyro sausas oras. Drėgmės kiekis gyvenamosiose patalpose turi siekti 40-50 proc., - pataria gydytoja užtikrindama, jog pasiekti tokį drėgmės lygį nėra paprasta. Beje, skalbiniais apdžiaustyti radiatoriai nėra tinkama išeitis patalpų orui drėkinti, nes skalbiniuose visuomet lieka skalbiklių. Tuomet geriau kambaryje pastatyti indą su vandeniu. Ši paprasta kiekvienam prieinama priemonė padės apsaugoti nosies gleivinę nuo išdžiūvimo, todėl sumažės nosies užgulimas bei rizika susirgti gripu ar kitais negalavimais.

Anot medikės, daugelis mūsų klaidingai supranta karantiną. Paskelbus mokyklose gripo epidemiją, paaugliai ima būriuotis kino teatruose, prekybos centruose, kurių nevengia ir mažyliais vedini tėveliai, nors siaučiant virusinėms ligoms rekomenduojama vengti masinių susibūrimo vietų. "Grynas oras ypač svarbus vaikų imunitetui, todėl jei tik esate sveiki, kasdien bent trumpam išeikite pasivaikščioti su vaikais į lauką, - pataria medikė. - Nereikia vaikščioti ten, kur zuja daug mašinų ar uždarose, gausiai žmonių lankomose vietose. Pasistenkite rasti ramesnę vietelę, kur grynas oras išvėdins plaučius, kad kvėpavimo takų nebeerzintų sausas kambarių oras."

Imuniteto rykštė - konservantai

Tinkami mitybos įgūdžiai labai svarbūs vaikų imunitetui formuoti. Tai viena pagrindinių sąlygų norint, kad būtų stiprus vaiko imunitetas. Dabar maiste apstu konservantų bei kitų sveikatai kenksmingų priedų, tad visiškai išvengti jų neįmanoma, tačiau pagal išgales reikia stengtis pasirinkti kuo natūralesnį maistą. Tai ypač svarbu augančiam organizmui, kuris turi gauti pakankamai vitaminų ir mikroelementų, esančių maisto produktuose. Tik mažai apdorotas, šviežiai pagamintas maistas gali užtikrinti gerą imuninės sistemos darbą, priešingu atveju ji naudojama netinkamos mitybos pasekmėms šalinti - atitraukiama nuo apsauginės funkcijos. "Ligoninėse gulinčių vaikų spintelėse vien tik šokoladai, sultys bei citrusiniai vaisiai. Toks maistas sergančiam mažyliui duoda kur kas daugiau žalos nei naudos. Nemanau, kad namuose vaikai kasdien būtų maitinami šiais skanėstais, o jeigu taip būtų, tai nieko stebėtino, kad nuolat stresą patiriantis organizmas vienądien ima ir nebeiškenčia. Alergija - organizmo "isterija", kuri dažniau pasireiškia komfortu pertekusiose šeimose, todėl neveltui teigiama, jog tai komforto liga, - teigia gydytoja.

Rūkymas pasmerkia mažylio ateitį

Kaip žmonės nenorėtų pripažinti rūkymo daromos žalos, tačiau, anot medikės, rūkančių tėvų vaikai kur kas dažniau serga peršalimo bei kvėpavimo takų ligomis nei nerūkančiųjų, nes žalingas tėvų įprotis kaskart slopina mažųjų imunitetą. Nors tėvai dažnai teisinasi, jog nerūko tame pačiame kambaryje, kur žaidžia mažylis, tačiau pasyvus rūkymas netgi pavojingesnis už tiesioginį dūmo įtraukimą į plaučius. Tai, kad nuodingų medžiagų neužuodžiame, dar nereiškia, kad jų nėra ore. Anot gydytojos, apmaudu, kad rūkanti moteris nenori girdėti senos mokslu pagrįstos tiesos, jog neįmanoma suderinti rūkymo ir nėštumo, tačiau jeigu tuo patikėtų kiekviena dūmą mėgstanti besilaukianti ar dar tik planuojanti vaikelį mama, apsaugotų jį nuo daugelio ligų, svarbiausia - padėtų pagrindą stipriam vaiko imunitetui.

Kas užbaigs "pasaką"?

Jei vis dėlto mažylis susirgo, būtina drėkinti orą, kruopščiai valyti jam nosytę bei pasirūpinti, kad mažasis ligoniukas gertų kuo daugiau skysčių. "Gripas gydomas namuose, o jo komplikacijos - ligoninėje, - sako gydytoja. - Dažnai sergantys vaikai neišvengia antibiotikų, todėl jų imuninė sistema tampa dar labiau pažeidžiama. Visada primenu tėveliams, kad vardan baigusio gydymo kursą mažylio sveikatos po ligos vertėtų mėnesį nevesti jo į darželį, o pasitelkus į pagalbą vitaminus, gryną orą bei liaudiškas priemones - česnakus, spanguoles ir pan. - kiek įmanoma labiau sustiprinti vaiko imuninę sistemą. Manau, kad jei tėveliai galėtų, taip ir padarytų, tačiau esant ribotoms pasirinkimo galimybėms nespėję pasveikti vaikai vėl įsilieja į vaikų kolektyvą. Nusilpęs imunitetas nesugeba atsilaikyti vėl aršiai puolamas įvairių sveikatai pavojingų mikroorganizmų, todėl netrukus vaikas vėl ima negaluoti." Šiai pasakai be galo, anot medikės, tašką galėtų padėti rūpestingesnis darbdavių dėmesys. Tereikia sudaryti palankesnes sąlygas mažamečius vaikus auginantiems tėveliams, neturintiems kam palikti sergančio vaiko, kartu su jais pabūti namuose. "Utopija? Juk mes galime norėti kuo geresnių sąlygų, kad galėtume tinkamai pasirūpinti savo sergančiais mažyliais", - sako medikė.

O darželiai? Anot gydytojos, neaišku kas šiuo metu mažiesiems skirtose ugdymo įstaigose rūpinasi patalpų vėdinimu ir kokiu būdu tai daroma, kai langai sandariai užkamšomi vos tik paspaudus šaltukui, tačiau siekiant geranoriškai prisidėti prie mažųjų imuninės sistemos stiprinimo derėtų pasirūpinti ne tik tinkamu patalpų vėdinimu, bet ir imtis visų priemonių, padedančių apsaugoti mažuosius nuo dažnų negalavimų.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai