To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Daktare, aš be jokios priežasties visą laiką kažko bijau...

- Daktare, aš be jokios priežasties visą laiką kažko bijau.
- Sesele, duokite jam laisvinamųjų. Gerkite, bus priežastis.

  • Gausios mėnesinės - kai higieninį paketą reikia keisti dažniau nei kas 2 valandas. Tai priežastis kreiptis į ginekologą.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Cheminės medžiagos, esančios kai kuriuose plastikinėse maisto ir gėrimų pakuotėse, įskaitant ir kūdikių buteliukus, gali sukelti ankstyvą brendimą bei prostatos ar krūties vėžį, ...

Spindulinė terapija – galingas ginklas kovojant su vėžiu

Spindulinė terapija - vienas iš trijų sudėtinio vėžio gydymo būdų, taikomų maždaug ketvirčiui onkologinių pacientų. "Sunku įsivaizduoti onkologinių ligų gydymą be spindulinės terapijos", - sako Onkologijos klinikos Radioterapijos skyriaus vedėjas, gydytojas radioterapeutas Pranas Jurkus.

Spindulinei terapijai nėra nepasiekiamų navikų

Anot radioterapeuto, spindulinė terapija (radioterapija) yra viena iš kompleksinių onkologinių ligonių gydymo būdų. Šioje medicinos srityje ypač svarbų vaidmenį vaidina naujos technologijos. "Pastaruoju metu šios technologijos itin sparčiai plėtojamos, todėl mes taip pat stengiamės neatsilikti. Prieš porą metų mūsų klinika įsigijo modernų linijinį greitintuvą. Kuo tobulesnis prietaisas, tuo efektyviau naikinamos vėžinės ląstelės bei labiau tausojama paties paciento sveikata", - sako medikas.

Spindulinės terapijos metu naudojama didelės energijos jonizuojančioji spinduliuotė. Jonizuojančių spindulių paskirtis - sunaikinti auglį, sustabdyti jo augimą, metastazes, nuskausminti, sustabdyti kraujavimą. Iki tol onkologijos klinikoje naudotas kobalto spindulinės terapijos aparatas negalėjo švitinti auglių, slypinčių giliuosiuose audiniuose, jame nebuvo gydymo planavimo galimybių bei siekiamo tikslumo. Senoji radioterapija buvo dvimatė, t. y. leisdavo matyti tik plokščią auglio vaizdą, o švitinama būdavo per visą jo plokštumą. Taip švitinant pakeliui pasitaikydavo svarbių organų ir audinių, todėl švitinimas didesnėmis dozėmis retai kada buvo galimas. Naujojo linijinio greitintuvo didžiausias pranašumas tas, kad spindulys geba prasiskverbti ten, kur reikia.

Nukreiptas į žmogaus kūną jonizuojančių spindulių pluoštas pasiekia net ir giliausiai esančius audinius, kur juos ir sunaikina. "Žinoma, visiškai apsaugoti sveikuosius audinius nuo radiacijos, kai juose glūdi auglys, neįmanoma, tad spindulinės reakcijos neišvengiamos, aplinkiniai audiniai reaguoja net ir į mažesnes jonizuojančios spinduliuotės dozes nei naudojamos gydymo tikslais. Deja, praktiškai nėra tokių vėžio gydymo metodų, kurie veiktų tik vėžines ląsteles", - sako medikas.

Trūksta medikų dirbti nauja aparatūra

Nors vasarą pacientų sumažėja, tačiau jų srautas vis tiek išlieka išties labai didelis: spindulinis gydymas linijiniu greitintuvu per parą atliekamas net šimtui pacientų. "Pas mus gydomi ne tik Šiaulių krašto ligoniai - neretai sulaukiame pacientų iš Pasvalio, Panevėžio, Birštono ir kitų Lietuvos miestų. Linijinio greitintuvo darbo režimas perkrautas. Kad galėtume visavertiškai dirbti, mums reikalingas dar vienas linijinis greitintuvas, kurio sulaukti tikimės artimiausiu metu. Didžiulis mediko darbo palengvinimas - naujasis rentgeno terapijos aparatas, kuriuo gydome paviršinius auglius. Tik apsirūpinę modernia aparatūra galėsime padėti pacientams pagerinti jų gyvenimo kokybę sergant onkologine liga, - pasakoja gydytojas. - Didžiausia bėda ta, jog Radioterapijos skyriuje dabar esu vienintelis onkologas radioterapeutas. Laimė, žada ateiti naujas gydytojas, tikiuosi, jog mes tikrai jo sulauksime."

Sudaromos sąlygos gydytis ambulatoriškai

Spindulinės terapijos kursas vidutiniškai trunka septynias savaites. Radiacijos kiekis, kurį sugeria audiniai, vadinamas radiacijos doze, kurios matavimo vienetas vadinamas grėjumi, sutrumpintai žymimas Gy. Įvairūs audiniai toleruoja skirtingas radiacijos dozes, pvz., prostatos vėžio gydymas apima 36 spindulinės terapijos seansus. Dažniausiai vienos dienos spindulių dozė į švitinamą vietą yra 1,8-2 Gy, viso kurso - apie 70 Gy. Spinduliuotės dozė priklauso nuo auglio rūšies, jo lokalizacijos, aplink esančių sveikų audinių tolerancijos ir kitų faktorių. Kiekvieną dieną auglys apšvitinamas vienoda įprastine vienkartine Gy spindulių doze. Švitinimo seansai vyksta penkias dienas per savaitę nuo pirmadienio iki penktadienio. Gydymas, kurio sėkmę lemia vėžio stadija, gali būti atliekamas ne tik stacionaro, bet ir ambulatorinėmis sąlygomis.

"Nemažai mūsų klinikoje gydomų ligonių spindulinė terapija sėkmingai atliekama ambulatorinėmis sąlygomis. Šį gydymo būdą renkasi ne tik Šiaulių miesto gyventojai, bet ir atokiau gyvenantys pacientai, - pasakoja medikas. - Ne visus spinduline terapija gydomus pacientus vargina spindulinės reakcijos, tad neretai spinduline terapija gydomi pacientai gyvena kokybišką, jiems įprastą gyvenimą."

Šalutinis poveikis neišvengiamas

Kiekvieno žmogaus organizmas skirtingai reaguoja į spindulinę terapiją, tačiau daugiausia šalutinių reakcijų pobūdis priklauso nuo švitinimo zonos, tad priklausomai nuo to, kuri sritis švitinama, gali pasireikšti vietinės reakcijos, pvz., švitinant galvos ir kaklo sritį gali atsirasti pakitimų burnoje, todėl gali pakisti skonio jutimas. Spindulinė terapija sukelia plaukų slinkimą, tačiau tik toje vietoje, kurioje yra švitinama, pvz., švitinant kaklo limfmazgius plaukai gali nuslinkti pakaušio srityje. Gydytojas perspėja, jog dėl to nereikėtų nuogąstauti, nes baigus spindulinės terapijos kursą plaukai vėl greitai atauga. Neretai spindulinės terapijos metu pacientą ima varginti pykinimas, vėmimas, stiprus nuovargio jausmas, depresija, virškinimo sutrikimai, odos dirginimas ir pan. Vieniems pacientams nepageidaujami reiškiniai būna stipresni, kitiems - silpnesni.

"Pasitaiko visko, tačiau nereikia pamiršti, jog vėžys - sunki lėtinė liga, reikalaujanti sudėtingo ilgalaikio gydymo. Nors spindulinė terapija yra drastiškas gydymo būdas, tačiau be jos vargu ar galėtume padėti pacientui gydyti ne tik galvos smegenų, krūties, prostatos, gerklų, plaučių, kasos, odos, skrandžio, gimdos, minkštųjų audinių ar kitas navikines ligas, bet ir sumažinti skausmą ar kitus ligos simptomus, atsiradus kaulų ar kitų organų pažeidimui. - sako gydytojas. - Mes stengiamės kiek įmanoma padėti pacientui, kad jį kuo mažiau vargintų nepageidaujami spindulinio gydymo reiškiniai - dabar metu šalutinio poveikio pasekmes galima kontroliuoti. Švitinant atsiradusios spindulinės reakcijos, kurioms sušvelninti gali būti skiriamos medikamentinės priemonės, baigus gydymą palaipsniui praeina."

Garbaus amžiaus žmonėms nerekomenduojama

Spindulinei terapijai taikyti įtakos turi paciento amžius. "Vėžiui nesvarbus amžius - juo serga ir jauni, ir seni, todėl dvasiškai sunku būna visiems", - sako medikas. Bėda, ta, jog jaunuolio organizmas kur kas jautriau reaguoja į spindulinės terapijos gydymą. Kur kas ištvermingesni šiam gydymo metodui vyresnio amžiaus pacientai, tačiau garbaus amžiaus žmonėms, anot mediko, spindulinė terapija nerekomenduojama. "Nėra tikslinga skirti pacientui spindulinės terapijos, jeigu po gydymo negalime jam suteikti penkerių metų visavertiško gyvenimo garantijos, - sako radioterapeutas, - todėl planuodami gydymą rimtai apsvarstome, ar verta pradėti spindulinį gydymą senam žmogui. Galbūt kitas gydymo būdas būtų kur kas efektyvesnis, o jo sukeltos šalutinės reakcijos - mažesnės."

Būtina reguliariai tikrintis

Vis dar vyrauja nuomonė, kad vėžys - nepagydoma, jokios vilties nesuteikianti liga. Sparčiai pirmyn žengiantys mokslo pasiekimai, anot mediko, turėtų pakeisti šį požiūrį. Svarbiausia, kad onkologinės ligos būtų laiku diagnozuotos, tik tuomet jas tvirta ranka bus galima išbraukti iš mirtinų ligų sąrašo. Užleistas vėžys sunkiau pasiduoda gydomas, tad neretai jo finalas būna liūdnas. "Ateina žmogelis, sergantis apleistu odos vėžiu, net gaila žiūrėti, - dalijasi patirtimi medikas. - O laiku pastebėtą odos vėžį pasiseka išgydyti 100 proc., tačiau net jei žmogus ir išgijo, jis neturėtų prarasti budrumo, nes visuomet tikėtina, kad vėžys atsinaujins. Vėžio gydymas - tai bandymas nužudyti piktybines ląsteles. Kai ląstelė žudoma, ji įjungia visus savo apsaugos mechanizmus, kad išvengtų žūties. Vėžys pagydomas, bet neišgydomas, todėl net ir po sėkmingo gydymo nevertėtų pamiršti kelio pas medikus."

Tabakas apsunkina gydymą

Galima tik įsivaizduoti kokia žala daroma organizmui, kuomet rūkoma gydantis nuo kitų ligų. Taip "besigydančių" pacientų apstu ir onkologinėje klinikoje. "Pati didžiausia blogybė - sulaukti rūkančio paciento", - tvirtina radioterapeutas, per 40 į darbo praktikos metų spėjęs įsitikinti, jog taikant spindulinę terapiją rūkančiam pacientui vietoj laukiamo teigiamo gydymo efekto patiriama daug daugiau šalutinių poveikių. Cigarečių dūmuose esantis anglies monoksidas jungiasi su kraujyje esančiu deguonį pernešančiu hemoglobinu ir mažina organizmo aprūpinimą deguonimi. "Spindulinės terapijos gydymo metu auglys turi būti visiškai aprūpintas deguonimi, nes tik tuomet jis yra jautresnis jonizuojančių spindulių pluoštui", - tvirtina gydytojas ir rekomenduoja šio žalingo įpročio visiškai atsisakyti bent spindulinės terapijos metu. Ar sunku žengti lemtingą žingsnį? "Dauguma rūkančiųjų ne tik atsisako cigaretės, bet ir keikia tą dieną, kai pirmąkart ją paėmė", - šypsosi medikas.

Jūsų būtis - tik jūsų rankose

Spindulinio gydymo metu nepatartina būti saulėje, maudytis karštoje vonioje, saunoje, trinti, masažuoti, skusti, kvėpinti, tepti spiritu, kremu ar kitomis aštriomis kosmetikos priemonėmis švitinamos srities odą. Rengdamiesi, verčiau rinkitės natūralaus pluošto - medvilninius, lininius apatinius drabužius. Jei švitinama galvos ar kaklo sritis, saulėtomis dienomis rekomenduojama nešioti galvos dangalą. Ilgas buvimas karštoje saulėje gali pakenkti švitintos srities odai. Reikėtų vengti šalčio bei vėjuoto oro.

Pašaliniai reiškiniai - pykinimas, vėmimas, pasikeitęs skonio pojūtis ir pan. - trukdo valgyti, todėl dažnai neturima apetito ir mažai valgoma, tačiau nereikia pamiršti, jog gera mityba padeda neprarasti svorio ir greičiau atgauti jėgas. Spindulinės terapijos metu nereikėtų vartoti jokių vaistažolių bei vitaminų. Verčiau valgykite natūralų maistą. Venkite pervargti, kuo daugiau ilsėkitės, būkite gryname ore, gamtoje.
Svarbiausias dalykas kiekvieno vėžiu sergančio žmogaus gyvenime - tikėjimas ir pasitikėjimas. Tikėjimas, jog pagysite, pagerins jūsų savijautą, o pasitikėjimas jus gydančiu gydytoju padės pasiekti kuo geresnio rezultato kovojant su jus užklupusia liga.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai