To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Susitinka du chirurgai...

Susitinka du chirurgai:
- Kaip praėjo tavo operacija?- klausia vienas.
- Operacija?!- išsigąsta antrasis.- O aš maniau, kad tai skrodimas!

  • Planuojant nėštumą, folio rūgštį reikia gerti abiem! Kai moteris pastoja, ji folio rūgštį turėtų vartoti dar keletą mėnesių.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Tabako produktuose yra 4000 cheminių medžiagų, iš kurių 40 yra žinomos kaip kancerogenai.

Migrena – ne pasaulio pabaiga

Migrenos kamuojami žmonės dažnai nesikreipia į medikus, nes mano, kad jos priepuolius reikia tiesiog iškentėti, o ieškantieji pagalbos yra tarp labiausiai gydymu nepatenkintų pacientų.

Kas iš tiesų jiems gali padėti, teiravomės Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų neurologės, Vilniaus universiteto lektorės Kristinos Ryliškienės.

K.Ryliškienė sutinka, kad visuomenėje tebėra populiari nuomonė, jog migrena - poniučių ir inteligentų liga. Taip tarsi nuvertinamas jos rimtumas. Žinoma, nuo migrenos nemirštama, tačiau patiriami negalavimai labai apsunkina gyvenimą, žmogus kurį laiką tampa nedarbingas.

"Duomenų, kad dažniau serga labiau išsilavinę, geresnės socialinės padėties žmonės, nėra. Nuo socialinio sluoksnio priklauso dėmesys savo negalavimams ir lankymasis pas gydytoją. Juk dažnai galvos skausmas nelaikomas jokia liga, todėl ir nesikreipiama į medikus. Toks požiūris labiau paplitęs tarp kaimo žmonių", - kalbėjo K.Ryliškienė.

Taip pat neteisinga teigti, jog pastaruoju metu didėja vyrų sergamumas šia liga. Tiesiog kinta jų požiūris į sveikatą, dažniau išsakomi nusiskundimai medikams, todėl ir migrenos atvejų nustatoma daugiau. Beje, paprastai ši liga prasideda dar paauglystėje, mergaitėms ji neretai susijusi su mėnesinių pradžia. Todėl K.Ryliškienė visada klausia paciento, ar skaudėjo galvą mokykloje, jei taip - ar skaudėjo darželyje. Dažniausiai tai pasitvirtina.

LABIAUSIAI BIJO AUROS

- Galvos skausmai atsiranda dėl daugelio priežasčių. Ar lengva atpažinti migreną?

- Liga dažniau pasitaiko tiems, kurie turėjo ja sergančių giminaičių. Beje, migrenos kamuojamų žmonių tyrimai - kraujo ir kraujagyslių, galvos smegenų kompiuterinės ar magnetinio rezonanso tomografijos - paprastai bus normalūs. Ši liga nustatoma tik iš žmogaus pasakojimo.

- Kuo skiriasi migrenos su aura ir be jos gydymas?

- Pasireiškus migrenos aurai dažniausiai pasitaiko regos sutrikimų, gali rodytis tamsios ar spalvotos dėmės, žiežirbos ar žvaigždutės, zigzaginės linijos, tirpsta viena, pavyzdžiui, dešinioji ranka ir ta pati veido pusė, kartais sutrinka kalba, net sunku ištarti žodį. Biure dirbantys žmonės kartais labai išsigąsta prasidedančio priepuolio, todėl bėga slėptis, kad tik kas nors ko nors nepaklaustų, nes jiems nepavyksta suregzti sakinio, dirbti kompiuterio klaviatūra. Auros simptomai gali trukti 5-60, bet dažniausiai - 10-20 minučių. Įsivaizduokite, kad tai nutinka per svarbų susitikimą ar intensyviai dirbant.

Po auros gali prasidėti stiprus migreninis arba nestiprus galvos skausmas, kartais - vien aura be galvos skausmo. Todėl ligoniai labiau bijo pačios auros nei galvos skausmo. Bėda ta, kad nuo jos vaistų nėra, tik nuo pačios migrenos. Tiesa, preparato, kurį vartojant migrena niekada nepasikartotų, irgi nėra. Gydant ją siekiama palengvinti priepuolius. Jei paprasti vaistai nuo skausmo nepadeda, išrašomi specialūs medikamentai - triptanai, skirti migrenai gydyti. Vienas nuo kito jie skiriasi poveikio greičiu, stiprumu, trukme. Vartojant šiuos vaistus 2-3 dienas trunkanti migrena gerokai sutrumpėja, trunka tik keletą valandų. Gerdamas triptanus žmogus gali jausti sunkumą krūtinėje, pirštų tirpimą, kai kam vis tiek reikės numigti, bet šie reiškiniai bus trumpalaikiai. Priepuolis vadinamas numalšintu, jei jis pradeda mažėti arba išnyksta po dviejų valandų. Triptanų efektyvumas siekia 70-80 procentų. Tinkami yra tie medikamentai, kurie palengvina du priepuolius iš trijų. Būna, kad pirmąkart pabandžius vaistų migrenos įveikti nepavyksta, bet galbūt žmogus per vėlai jų išgėrė. Pacientams sakau: "Pasinaudokite priepuoliu tam, kad geriau save pažintumėte, suprastumėte, ar vaistas tinka, ar ne."

Nors daugumą sergančių žmonių migrenos priepuolis ištinka maždaug kartą per mėnesį, kai kada ji kamuoja kartą per savaitę ir dažniau. Tuomet vaistus reikia vartoti profilaktiškai, kad liga taip nesikartotų. Medikamentus tenka gerti du tris mėnesius, dienyne žymėti skausmų dažnį, nes tik praėjus šiam laikotarpiui paaiškėja, ar gydymas efektyvus.

TABLETĘ REIKIA NEŠIOTIS

- Kodėl pacientai taip dažnai skundžiasi, esą išbandė viską, bet niekas nepadėjo?

- Pirmiausia, dauguma net nesikreipia į medikus. Kai liga nediagnozuota, žmonės nežino, kaip tinkamai gydytis, todėl geria labai daug vaistų nuo skausmo, nors jie gali būti neefektyvūs. Be to, dažnai ir ilgai vartojami medikamentai patys sukelia galvos skausmą, o ką jau kalbėti apie jų poveikį inkstams ar skrandžiui. Saugus vaistų nuo skausmo kiekis - kai jų išgeriama 1-2 kartus per savaitę. Šiuo atveju nesvarbu, kiek suvartojama per dieną, - ar pusė, ar trys tabletės. Jei vaistai geriami tris, keturias dienas per savaitę, skausmai gali tapti lėtiniai, kartotis kasdien. Ypač pavojingi kombinuotieji preparatai, turintys kofeino, kodeino. Vartojami retai, pavyzdžiui, kartą per savaitę, jie bus tikrai veiksmingi. Tačiau geriant tris kartus per savaitę, ir būtent dėl galvos skausmo, atsiranda medikamentinio galvos skausmo pavojus. Be to, migrena sergantis asmuo dažnai liks nepatenkintas įprastais vaistais nuo skausmo, nes jų poveikio nepakaks. Blogai, kai gydytojas tik išrašo receptą, bet nepaaiškina, kaip preparatą vartoti, kokie galimi šalutiniai reiškiniai, kokio geriausio rezultato tikėtis. Labai svarbu, kad pacientas ateitų dar kartą, jei vaistai nepadės. Žmones, sergančius migrena, dažnai apima ir depresija, nerimas, tad norint gerų rezultatų reikia gydyti ir šias bėdas.

- Išties, kaip vartoti vaistus nuo migrenos, kad jie būtų efektyvesni?

- Kuo anksčiau išgersite, tuo greičiau vaistai suveiks. Todėl tabletę visada reikia nešiotis, o išgerti - dar nepradėjus pykinti, kitaip ji nebepadės, nes nespės pasiekti poveikio vietos. Jei migrenos priepuolis atsiranda labai greitai ar ligonis atsibunda su juo, vaistus nuo pykinimo reikia susileisti į raumenis, palaukti 15 minučių ir tada išgerti tabletę nuo migrenos.

SVARBIAUSIA - GERAS MIEGAS

- Vardijama tiek daug veiksnių, galinčių išprovokuoti migrenos priepuolį: vynas, šokoladas, sūris, stresas, nemiga... Nežinia, kaip ir gyventi.

- Provokuojančių veiksnių išties labai daug, bet tyrimai rodo, kad pagrindinis - miego sutrikimai. Juos gali sukelti bet kokia kita liga, taip pat stresas, darbo ir poilsio režimo nepaisymas. Todėl pirmiausia reikia sureguliuoti dienotvarkę: panašiu metu keltis ir gultis, nepersimiegoti, darbo dieną planuoti taip, kad netektų sėdėti vakare ar dirbti per naktį. Migrena labai nemėgsta režimo sutrikimų. Jei žmogus visą savaitę daug dirbo, o paskui persimiegojo, rytą jam skaudės galvą, visas savaitgalis bus perniek. Tai vadinama savaitgaline migrena. Svarbu laikytis ir mitybos režimo. Žmonės labai renkasi produktus, tačiau svarbiausia - valgyti reguliariai ir gana dažnai, 4-5 kartus per dieną. Alkis skatina skausmą. Todėl itin svarbu, kad galvos skausmus jaučiantys vaikai į mokyklą išeitų papusryčiavę. Be to, rekomenduojama vengti kasdien vartoti produktų, turinčių kofeino: stiprios kavos ir arbatos, energinių gėrimų, kombinuotųjų vaistų ar papildų. Primygtinai patariame mesti rūkyti, nes tai skatina skausmų kartojimąsi. Taip pat reikėtų įvertinti hormoninių kontraceptikų poveikį. Galvos skausmus labai gerai malšina reguliarus, pačiam ligoniui patinkantis fizinis aktyvumas.

Migrenos požymiai

Kai sergama migrena, skausmas dažniausiai, nors ir ne visada, būna vienpusis, labai intensyvus, dar sustiprėjantis atliekant judesius, net pasukant galvą ar judinant akis. Jis pulsuoja, kala tarsi plaktuku. Dažniausiai maudžia akiduobių, smilkinių ir kaktos srityse. Antra pagal dažnį vieta - pakaušis. Be to, ligonis netoleruoja garso ir šviesos. Tipišką migrenos priepuolį galima atpažinti taip: prasidėjus galvos skausmui žmogus liepia visiems išeiti iš kambario, užtraukia užuolaidas, guli bijodamas net pajudėti, jį pykina arba vimdo. Priepuolio trukmė - nuo 4 iki 72 valandų. Jeigu jų yra buvę 5 ir daugiau, migrenos diagnozė nekelia abejonių.

Vaikams ir paaugliams pasireiškianti migrena turi tam tikrų ypatumų. Jiems priepuolis gali trukti trumpiau ar būti labai trumpas. Kai skauda, paprastai norisi gulėti. Maži vaikai dažniau vemia, todėl iš pradžių neretai manoma, jog dėl to kaltas skrandis. Aiškiau ligos simptomus vaikas gali apibūdinti tik 2-3 klasėje. Vaikystėje pasitaiko ir vadinamųjų migrenos ekvivalentų arba atitikmenų, kai būna tik priepuolinis svaigimas ar pilvo skausmas. Ši būklė vadinama pilvo migrena.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai