To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Skambutis į duris...

Skambutis į duris:
- Ar čia homoseksualistai gyvena?
- Nežinau, tuoj žmonos paklausiu: Petrai, ar pas mus homoseksualistai gyvena?

  • Naudokite dezodorantą vietoj antiperspiranto, nes pastarieji gali įtakoti krūties vėžio atsiradimą.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Jaunesni nei 35 metų amžiaus asmenys, kurie patyrė širdies smūgį, bet toliau rūko, turi tris kartus didesnę riziką sirgti širdies ligomis nei tie, kurie neberūko.

Insultą galima pažinti ir įveikti

Šiaulių apskrities ligoninės Neurologijos skyriuje gulintis 46 metų vyriškis džiaugiasi, jog patyręs insultą sulaukė operatyvios medikų pagalbos - po penkių parų intensyvaus gydymo medikamentais jaučiasi sparčiai atgaunantis jėgas. Neurologijos skyriaus vedėja Sigla Ščeponavičiūtė sako, jog gydymas dar tik įpusėjo, paciento laukia ilgi reabilitacijos mėnesiai. "Optimizmas padeda greičiau pasveikti, tačiau patyrus insultą ne visada sėkmingai pasiseka vėl grįžti į visavertį gyvenimą", - tvirtina gydytoja.

Liga užklupo netikėtai

Vyriškis stebisi, jog liga atsirado tarsi iš niekur - "kaip perkūnas iš giedro dangaus", nes anksčiau jis niekada niekuo nesiskųsdavęs ir pas gydytojus nevaikščiodavęs. Tam, anot jo paties, net ir laiko nebūdavę, mat mėnesius darbo reikalais tekdavo išvažiuoti iš Lietuvos.

"Kadaise kažkas buvo sakęs, jog man didelis kraujospūdis, bet niekada jo nematuodavau ir dėl jo neturėdavau jokių problemų, - sako pašnekovas. - Retkarčiais naktimis nutirpdavo galūnės, bet didelio dėmesio į tai nekreipiau, nes maniau, jog jas nugulėjau ir tiek tos bėdos. Sunerimau tuomet, kai vienąkart pabudęs iš miego nepajėgiau apsiversti ant kito šono, tačiau, sulaukus ryto, savijauta pagerėjo. Niekam nieko nesakęs išėjau į balkoną parūkyti, bet vos surūkęs cigaretę pajutau užplūstantį silpnumą, tad grįžęs vidun pasisakiau namiškiams, kad blogai jaučiuosi, o šie nedelsdami iškvietė greitąją pagalbą. Jokio skausmo nejutau ir net nesupratau, kad man viena veido pusė paralyžiuota. Atvykus į priėmimo skyrių buvo paralyžiuota kairė kūno pusė, veidas perkreiptas, kalba sutrikusi. Išeminį insultą gydytojai diagnozavo pagal ligai būdingus požymius bei kompiuterinės tomografijos tyrimą, o magnetinio rezonanso dėka priešingoje nei paralyžius kūno pusėje atrado ligos židinuką."

Neurologijos skyriaus vedėja sako, jog ligai išsivystyti didelę reikšmę turėjo vyriškio pamėgtas žalingas įprotis rūkymas bei genetika, nes paciento broliams dėl kraujagyslių nepraeinamumo buvo atliktos koronarų šuntavimo procedūros. Ar insultą patyręs pacientas galės vairuoti, bus nutarta įvertinus paralyžiaus laipsnį, akiplotį bei psichinę būklę, tačiau net ir esant lengviausiam paralyžiaus laipsniui po insulto pacientai mažiausiai mėnesį negali sėsti už vairo. Dėl netikėtai užklupusios ligos vyriškis mesti rūkyti nežada, tačiau prasitaria, jog rimtai pagalvosiantis apie surūkomų cigarečių mažinimą per dieną.

Visų rūšių insultai linkę kartotis

Skiriamos dvi insulto rūšys: išeminis insultas, kuris įvyksta nutrūkus kraujotakai vienoje galvos ar kaklo kraujagyslių, ir hemoraginis insultas, kuris įvyksta dėl kraujo išsiliejimo į smegenis.

Gydytoja sako, jog neretai insultą patyręs žmogus mano, kad kartą įveikęs šią sunkią ligą jis tapo nepažeidžiamas. Deja, taip nėra - pažeisdami vis naujas smegenų sritis insultai linkę kartotis, todėl net ir ištikus menkam mikroinsultui nereikėtų jo ignoruoti. Norint, kad ateityje liga nepasikartotų, būtina įvertinti savo galimybes ir kruopščiai laikytis gydytojo nurodymų. Patyrusiems insultą reikia itin riboti fizinį krūvį, deja, neretai insultą patyrusieji tai greitai pamiršta, todėl nenuostabu, kad insulto ištiktas žmogus į ligoninę atgabenamas tiesiog iš daržo.

Simptomai pasireiškia staiga

Insulto požymiai - galvos svaigimas, regėjimo, kalbos, jutimų sutrikimai, vėmimas, mieguistumas ar sąmonės praradimas, raumenų hipotonija ar veido, rankų, kojų paralyžius (dažniausiai būna kurios nors vienos kūno pusės) - pasireiškia staiga. Anot neurologės, insultas ištinka tuomet, kai pažeidžiama smegenų dalis - į ją nebepatenka kraujo išnešiojamas deguonis. Galvos smegenys, kuriose nuolat vyksta ypač greita medžiagų apykaita, gauna 800-1000 ml kraujo per minutę. Smegenų ląstelės nuolat reikalauja deguonies ir gliukozės. Ląstelės labai jautrios šių medžiagų apykaitos sutrikimui, todėl sustojus kraujo apytakai pirmiausia sutrinka smegenų ląstelių veikla. Nenormalizavus smegenų kraujo apytakos, ląstelės pradeda irti ir miršta. Dėl šio sutrikimo žmogus ima jausti silpnumą, paralyžiuojamos galūnės.

"Daugiausia pacientų dėl insulto į ligoninę patenka darbymečiu per didžiuosius karščius vasarą, - sako gydytoja. - Sutrikus kraujotakai, pasireiškia pavojų pranašaujantys ženklai: staiga be aiškios priežasties ima suktis galva, sutrinka koordinacija, apima silpnumas, atsiranda pykinimas, vėmimas, tačiau net ir pradėję vemti, pagalbos ieškoti žmonės neskuba, nes mano, jog vemia dėl to, kad suvalgė kažką netinkamo. Paprastai ligonis pats nė nepajunta arba negali objektyviai įvertinti, kad jam nusviro lūpos kampas arba kad jis nebevaldo rankos."

Rizikos faktorių galite išvengti

Tam tikros sąlygos ar elgesys, didinantys ligos pasireiškimo galimybę, vadinami rizikos faktoriais. Insultas paprastai išsivysto per daugelį metų. Jis nėra paveldimas, tačiau paveldimas polinkis į aterosklerozę. Gydytoja pataria niekada nenumoti ranka, jeigu nustatytas per didelis kraujospūdis, nes pats didžiausias insulto rizikos faktorius. Sureguliuotas kraujo spaudimas padės išvengti ne tik insulto, bet ir daugelio kitų negalavimų - širdies ligų, diabeto ar inkstų nepakankamumo. Diabetas gali pažeisti kraujagysles bet kurioje organizmo vietoje, taip pat ir smegenyse. Jeigu tuo metu, kai žmogų ištiko insultas, cukraus kiekis kraujyje buvo labai padidėjęs, pažeista smegenų dalis būna kur kas didesnė, nei esant normaliam cukraus kiekiui kraujyje.

Neabejotini rizikos veiksniai - vyresnis amžius, vyriškoji lytis, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje. Maiste trūkstant valgomosios druskos, kalio, kalcio bei mažai suvartojant šviežių vaisių ir daržovių, žuvies, neskaldytų grūdų, padidėja insulto rizika. Pernelyg dažnas kavos vartojimas taip pat sąlygoja insulto atsiradimą, nes kava gali padidinti lipidų koncentraciją kraujyje. Išeminė širdies liga, širdies vožtuvų ydos, ritmo sutrikimai ar širdies kamerų padidėjimas skatina trombų susidarymą širdyje. Atitrūkę ir nukeliavę į smegenų kraujagysles trombai gali jas užkimšti ir sukelti insultą. Anot neurologės, visiškai nesvarbu, kokio amžiaus esate - mesti rūkyti niekada nevėlu. Rūkymas didina vadinamojo "blogojo" cholesterolio kiekį kraujyje, kuris siaurina arterijų spindį. Veikiant nikotinui didėja arterinio kraujo spaudimas, o rūkant įkvepiamas anglies monoksidas sumažina patenkančio į smegenis deguonies kiekį. Be to, dėl rūkymo kraujas tampa tirštesnis - sudaro palankias sąlygas trombui susiformuoti.

Alkoholis, nuolatinis stresas, gyvenimo sąlygų pablogėjimas taip pat sąlygoja insulto atsiradimą. Jei yra vienas ar keli išvardinti insulto rizikos faktoriai, tai, anot gydytojos, dar nereiškia, kad jūs būtinai susirgsite insultu, o jei rizikos faktorių nėra, dar nereiškia, kad jo išvengsite, tačiau rizika susirgti insultu tuo didesnė, kuo daugiau ir sunkesnių rizikos faktorių yra.

Kiekvienas ligą įveikia savaip

Esame įsitikinę, jog insultu serga tik vyresnio amžiaus žmonės, tačiau neurologai teigia, kad ši liga dabar tampa itin opia problema tarp vis jaunesnių žmonių. Insultas - trečia pagal dažnį mirties priežastis po koronarinės širdies ligos ir vėžio. Nuo išeminio insulto miršta apie 20-30 proc., o nuo hemoraginio insulto - 40-60 proc. sergančiųjų. Nors mirtingumas nuo šios ligos nuolat mažėja, tačiau žmonių, kenčiančių nuo insulto sukeltų padarinių, daugėja.

Daugumą insultą patyrusiųjų liga prikausto prie lovos. Ar pasveikstama susirgus insultu, priklauso nuo to, kiek ilgai buvo sustabdyta kraujo apytaka, t. y. ar greitai buvo suteikta pirmoji pagalba. Neurologė sako, jog tikimybė išgyventi po patirto išeminio insulto - 85 proc., po hemoraginio insulto - 50 proc. Pusė išgyvenusių pacientų pasveiksta, kiti po insulto lieka neįgalūs. Apie trečdalį žmonių, patyrusių insultą, grįžta į darbą. Tai lemia laiku suteikta pagalba bei veiksminga reabilitacija, kurios metu maždaug pusantro mėnesio intensyviai dirbant atkuriamos sutrikusios organizmo funkcijos. Laiku suteikus pagalbą, insulto pažeistą vietą galima atstatyti, bet žmonės, anot neurologės, dažnai kreipiasi ne iš karto po insulto. Esant panašiam smegenų pažeidimo laipsniui, vieni pasveiksta greičiau, kiti - lėčiau. Jeigu žmogus neturi motyvacijos sveikti, ligos baigtis gerokai blogesnė.

Belaukiant gydytojo

Insulto ištiktajam atsekite apykaklę, diržą, atverkite langą, kad nestigų gryno oro. Jeigu žmogus vemia, jam galvą pasukite į šoną ir tvarsčiu apvyniotu pirštu išvalykite burną. Gulinčiajam po galva, pečiais ir mentėmis pakiškite pagalvę, kad galva pasikeltų maždaug 30 laipsnių kampu. Tokios padėties ligonis turi būti vežamas į ligoninę. Svarbiausia - nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą, kad insulto ištiktasis kuo greičiau būtų nugabentas į artimiausią ligoninę, kur, priklausomai nuo jo sveikatos būklės, bus paguldytas į neurologijos arba į reanimacijos skyrių. Atminkite - sudėtingų netikėtai užkluptos ligos pasekmių galima išvengti ne vėliau kaip per tris valandas ligonį pristačius į gydymo įstaigą.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai