To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Ateina žmogus pas daktarą ir sako...

Ateina žmogus pas daktarą ir sako:
- Oi, daktare, kai paliečiu petį pirštu, man taip skauda, o kai čia liečiu, taip pat skauda, o kai čia - man taip skauda!
O daktaras atsako:
- Na, žinoma, skauda, juk jūsų pirštas sulaužytas!

  • Nėštumo metu valgykite kepenis. Tačiau tai turi būti galvijo kepenys, pirktos iš patikimo ūkininko.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Švedijoje beveik 100 proc. moterų gimdo su profesionaliu gydytoju, Nigerijoje gydytojo sulaukia tik 33 proc. gimdyvių.

Tymų išvengsime laiku pasiskiepiję

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras pabrėžia tymų ligos, kaip galinčios lengvai plisti tarptautinių masinių renginių metu, svarbą. Dėl pastaruoju metu kai kuriose šalyse besitęsiančių tymų ligos protrūkių, šios infekcijos gali padaugėti per Europos krepšinio čempionatą į Lietuvą plūstelėjus tūkstančiams sirgalių. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos ir Europos regiono biuro, per pirmąjį š. m. pusmetį 30 Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės šalių užregistruota daugiau nei 20 tūkstančių tymų atvejų. Daugiausia sirgo Prancūzijoje (12699), Ispanijoje (2261), Rumunijoje (1619), Italijoje (>1500) ir Vokietijoje (1193).

Tymais serga dažniausiai neskiepyti ar nepilną vakcinacijos kursą gavę asmenys. Todėl šiuo metu rekomenduojama pasiskiepyti nuo tymų visiems, kurie ruošiasi aptarnauti ar kitaip bendrauti su atvyksiančiais svečiais iš užsienio, jeigu jie nebuvo skiepyti arba jų imunitetas yra išblėsęs. Neskiepytiems asmenims, nenorintiems susirgti tymais, dalyvauti čempionato renginiuose nerekomenduojama.

Per paskutinį dešimtmetį Lietuvoje kasmet registruojama po vieną, dažniausiai įvežtinį, susirgimo tymais atvejį. Įsimintini 2002 m., kai nuo vieno įvežtinio atvejo užsikrėtė ir susirgo 63 kauniečiai. Sirgusiųjų amžius buvo nuo 20 iki 40 metų, net 51 sirgusių buvo nesiskiepijęs nuo tymų. Kol nebuvo plačiai taikoma vakcinacija, tymais užsikrėsdavo apie 90 proc. žmonių iki 20 metų amžiaus. Kas du - trys metai pasaulyje kildavo tymų epidemijos, neretai apimdamos didžiules gyventojų grupes, pasitaikydavo ir mirties atvejų. Pradėjus skiepyti, sergamumas sumažėjo 99 proc.

Tymai - tai ūmi užkrečiama virusinė liga, kuri pradžioje pasireiškia karščiavimu, akių junginės uždegimu, kosuliu ir burnos gleivinėje atsiradusiomis mažomis smulkiomis raudonomis dėmelėmis su balzganu centru. Būdingas išbėrimas rausvomis dėmelėmis atsiranda po 3 - 5 dienų nuo susirgimo pradžios. Bėrimas pradžioje atsiranda ant veido, po to išplinta visame kūne ir laikosi 4 - 7 dienas, po to dėmelės dažniausiai įgauna rusvą atspalvį, oda ima pleiskanoti.

Sunkia ligos forma dažniau serga kūdikiai ir suaugusieji, vaikai perserga lengvesnėmis formomis. Liga gali komplikuotis ausies uždegimu, plaučių uždegimu, gerklės, trachėjos ir bronchų gleivinės uždegimu, viduriavimu, smegenų uždegimu.

Ligos sukėlėjas - tymų virusas, priklausantis Morbillivirus genčiai, Paramyxoviridae šeimai. Aplinkoje virusas greitai žūva. Sukėlėjo perdavimo keliai: oro - lašelinis kelias, tiesioginis sąlytis su infekuotų asmenų nosies ir ryklės išskyromis ir, retais atvejais, per aplinkos daiktus, užterštus nosiaryklės išskyromis. Tymai - viena iš labiausiai užkrečiamų ligų, nes infekcija labai laki. Infekcijos šaltinis - sergantis žmogus. Inkubacinis periodas dažniausiai trunka apie 10 dienų, bet gali būti ir 7 - 18 dienų nuo užsikrėtimo pradžios iki pirmųjų ligos požymių. Būdingas išbėrimas dažniausiai atsiranda praėjus 14 dienų po sąlyčio su sergančiuoju, tačiau kartais tai atsitinka ir po 19 - 21 dienos. Nuo ligonio dažniausiai galima užsikrėsti 3 - 5 dienas iki išbėrimo ir dar 4 - 5 dienas atsiradus bėrimui. Šiai infekcijai imlūs visi žmonės, kurie nesirgo arba kurie buvo nepilnai paskiepyti. Skiepyti vaikai serga retai, dažniausiai susilpnėjus jų imunitetui. Persirgus tymais, įgyjamas pastovus imunitetas. Kūdikiai, kurių motinos, persirgusios tymais, turi imunitetą šiai ligai pirmuosius 6 - 9 gyvenimo mėnesius, kartais ir ilgiau.

Prevencija:

1. Imunizacija.

Gyva tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina (toliau - MMR) rekomenduojama visiems asmenims, neturintiems imuniteto šiai ligai ir neturintiems kontraindikacijų vakcinai. Viena vakcinos dozė imliems individams suformuoja imunitetą 94 - 98 proc., gal būt visam gyvenimui. Antra vakcinos dozė imuniteto lygį pakelia iki 99 proc. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriumi, pirmoji skiepų dozė įskiepijama 15-16 mėn. amžiaus vaikams, antroji - sulaukus 6-7 metų, o 12 metų paaugliams MMR skiriama, jei jie neskiepyti buvo 6-7 metų amžiuje. Revakcinacija 6-7 m. amžiaus vaikams padidina imuniteto lygį iki 99 proc.

2. Ligonio izoliavimas ir gydymas.

Asmenys, sergantys sunkia tymų forma ar esant komplikacijoms gydomi ligoninėse, izoliuotose palatose. Patariama sergančiųjų nelankyti nei namuose, nei gulinčius gydymo įstaigose, nes tik taip išvengsime ligos plitimo. Specifinio gydymo nėra, dažniausiai tenka gydyti tymų sukeltas komplikacijas. Vaikai neleidžiami į mokymo ugdymo įstaigą 5 -10 dienų nuo išbėrimo atsiradimo.

3. Sąlytį turėjusių asmenų imunizacija.

Asmenys, turėję sąlytį su tymais sergančiu, skiepijami, bet ne vėliau kaip 72 val. po sąlyčio. Ši vakcinacija gali pilnai apsaugoti nuo tymų arba sukelti tik lengvą ligos formą ir sustabdyti ligos plitimą.

Tai būtų labai aktualu visiems, aptarnaujantiems Europos krepšinio čempionato svečius. Asmenys, izoliavę sergantįjį, patys nedelsiant turėtų pasirūpinti savo apsauga - 72 val. laikotarpyje pasiskiepyti nuo ligos, kuria galėjo užsikrėsti. Kauno miesto gyventojai turėtų kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigas, kuriose prisirašę gydytis, miesto svečiai tokios pagalbos sulauktų gydymo įstaigose, teikiančiose mokamas skiepų paslaugas. Už skiepus tektų susimokėti.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai