To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Gydytojas klausia jaunos medicinos sesers, stovinčios kampe ir labai nusiminusios...

Gydytojas klausia jaunos medicinos sesers, stovinčios kampe ir labai nusiminusios:
- Kas jums?
- Ak, daktare, truputį suklydau. Jūs liepėte padaryti vieną injekciją ligoniui Nr.12, o aš padariau dvylika injekcijų ligoniui Nr.1.
    

  • Per dieną suvalgykite apie 400 gramų daržovių ir vaisių (išskyrus bulves). Jie padės  išvengti nutukimo, sumažins vėžio riziką, cholesterolio kiekį kraujyje, aprūpins organizmą ...

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Moterims su sumažėjusiu skydliaukės aktyvumu yra nustatyta didesnė mirties ir širdies ligų rizika. Mokslininkai nustatė, kad sumažėjus skydliaukės aktyvumui, padidėja arterinis kraujo ...

Saldainiai: gamintojai vilioja, vaikai nuodijasi

Nenustebkite pamatę, kad vaikai laižo rutulinį dezodorantą primenantį buteliuką, į burną purškia skystį ar putas. Tai saldainiai. Dar labiau galite pašiurpti nuo jų turinio.

Lietuviškas rūpestis vaikais

Jei prekybos centre pradės klykti saldainio negavęs jūsų vaikas, sulauksite smerkiančių aplinkinių žvilgsnių.

Bet jei mažylis kremta žydros spalvos cukraus vatą, niekas neprieis ir nepaklaus, kodėl maitinate savo atžalą nesveiku produktu.

Visos politikų, vyriausybinių ir nevyriausybinių organizacijų deklaracijos apie rūpestį Lietuvos vaikais tėra tuščias oro virpinimas susidūrus su kasdieniu faktu: mūsų šalyje niekam neįdomu, kokiu šlamštu ar net nuodu maitinama augančioji karta.

Lietuvos vaikams be jokio sąžinės graužimo siūlomi produktai, žalingi jų sveikatai. Kad įsiūlyti būtų lengviau, pasitelkiami išradingi reklaminiai triukai.

Reklama ypatingai veikia

Kaunietės Lauros sūnui Dominykui - penkeri. Kartą berniukas pareikalavo nupirkti penkis šokoladinius batonėlius, kokių jis nė nemėgsta. Vėliau paaiškėjo, kad už penkias tokio šokoladuko pakuotes galima gauti riedlentę.

Kaskart, prieš užsukdami į parduotuvę, mama su Dominyku susitaria: pirksime tik vieną skanumyną. Tokiu atveju vaikas taikosi būtent į reklamose matomas prekes: burnos kvapą taisančius žirniukus, į prie kasų padėtus kramtomuosius saldainius, retsykiais - į guminukus. Vaikas dar nemoka skaityti, bet puikiausiai žino visų jų pavadinimus.

Kartais saldainius nurungia gaivusis, vaikams reklamose itin dažnai peršamas gėrimas. Nė nepradėjęs jo gerti Dominykas lupa etiketę ir po ja ieško kodo, kurį įvedus internete gali mėginti laimėti prizą.

Rūgštis graužia gerklę

Devynmečio Roko ir vienuolikametės Ievos mama Diana tikino visuomet paskaitanti ant pakuočių, ką perka jos vaikai. Pastarąjį kartą atžalos namo parsinešė kioskelyje pirktą "skystą saldainį", kurio buteliukas priminė vaistų ar purškiamos buities priemonės pakuotę. Ar tai maisto produktas?

Pasipurškusi sau į burną keistai atrodančio skanumyno, mama įtūžo - "saldainis" buvo tokio rūgštumo, kad nuo vienos purškiamos dozės dar kurį laiką rūgštis graužė gerklę.

"Pakraupau. Parašyta, kad šiuos saldainius galima vartoti tik prie suaugusiųjų, o pardavinėja net be tėvų žinios. Pasakiau vaikams, kad daugiau tokių dalykų nepirktų, nes tai yra nuodas", - pasakojo Diana, vildamasi, kad atžalos paklausys.

Skystus purškiamuosius saldainius iš Kinijos importuojančios bendrovės "Saldainis" direktorius Dmitrijus Kuvykovas turi geležinį argumentą: "Visas pasaulis tokius saldainius parduoda."

"Vaikams užtenka proto suprasti, kad tai saldainis, o ne priemonė nuo uodų. Nebent suaugusieji gali neatskirti", - ironizavo įmonės vadovas.

E sąrašas - įspūdingas

Saldainių, panašių į dezodorantus ar skutimosi putas galima nusipirkti vos už kelis litus. Juose rikiuojasi priedai su raidėmis E. Specialistai pasakys, kad jie visi leistini ES, tačiau užsienio specialistai jau netyli apie dalies tokių priedų galimą žalą sveikatai.
Skysto purškiamojo saldainio etiketėje minimi priedai E330, E270, E296, E422, E202, E102, E133, E129.

Yra žinoma, kad, pavyzdžiui, E102 - tartrazinas, jo būtina vengti, jis gali sukelti alergiją, astmą. E133 yra briliantinis mėlynasis FCF, E129 yra alura raudonasis AC - jie pavojingi, nes taip pat gali sukelti alergiją.

Neturėtų parduoti vaikams

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovai tikina, kad visi maisto produktai, jei patenka į rinką, vartoti yra saugūs.

Jei ant saldainių pakuotės yra perspėjimai "Vartokite tik suaugusiems asmenims prižiūrint", "Netinka vaikams, jaunesniems nei 3 metai", tokie saldumynai, Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vyriausiosios specialistės Vidos Jarošienės teigimu, gali būti parduodami tik šalia esant tėvams ar kitiems suaugusiesiems.
"Vartotojai turi teisę žinoti, ką valgo. Ypač svarbi informacija apie maisto priedus, kuriems kai kurios vartotojų grupės gali būti jautrios. Tėvai, pirkdami saldainius su maisto priedais, turi atkreipti dėmesį, jei etiketėse parašyta, kad koks nors dažiklis gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir dėmesį", - dėstė specialistė.

Pagal galiojančius teisės aktus ikimokyklinėse įstaigose ir bendrojo lavinimo mokyklų valgyklose uždrausta naudoti gamyboje ar realizuoti produktus su šiais dažikliais ar konservantais.

Bet kodėl tokiais vaikams skirtais produktais Lietuvoje apskritai leidžiama prekiauti?
Uždraustos beveik dvi tonos.

Saldumynų , kuriuos pasiryžę įbrukti vaikams gamintojai ir prekybininkai, pakuotės ir formos tampa vis įvairesnės, išradingesnės.

Mūsų šalyje prekiaujama ne tik Lietuvos bei kitų ES šalių gamintojų saldumynais - didžiulis saldainių asortimentas yra importuojamas iš Kinijos bei kitų Azijos valstybių, Ukrainos, Baltarusijos, Rusijos ir kitų trečiųjų šalių.

"Galima būtų paminėti, kad per 2009-2010 m. Lietuvos rinkoje buvo uždrausta platinti 1,9 t saldainių ir šokolado gaminių dėl cheminių medžiagų migracijos, nustatytų alergenų ir aruodinių kenkėjų", - informavo V.Jarošienė.

"Pastaraisiais metais sugriežtinta importuojamų želė ir kitų saldainių iš Kinijos bei kitų Azijos šalių kontrolė", - pridūrė VMVT specialistė.

Už tinkamą saldainių ženklinimą, produkto saugą ir kokybę atsako gamintojai. "Tačiau būtina pabrėžti, kad už tai, kokius saldumynus valgo vaikas, visų pirma atsako jo tėveliai", - priminė V.Jarošienė.

Pavojingai panašūs

Saldainiai, primenantys nevalgomus daiktus, Vilniaus pedagoginio universiteto Vaikystės studijų katedros vedėjos Aldonos Mazolevskienės įsitikinimu, paskatina vaiką buityje ieškoti analogijų.

"Tėvai nepajunta, kad vaikas paima kokį nors nuodą. Tokius daiktus vaikai pritaiko žaidimuose, o kartais ir netyčia gali sumaišyti buities daiktą su saldainiu", - perspėjo pašnekovė.

Jos nuomone, saldainis turi įprastinį savo pavidalą ir pirmiausia turi būti skanus, o ne paverstas niekalu.

Ji net neabejoja, kad naujų formų ieškoma norint suvilioti vaikus. "Pažiūrėkite į vaikiškus žurnaliukus. Argi tekstu, turiniu privilioja? Tais visokiais niekučiais, kurie įdėti įmautėse. Pirmiausia reikia žinoti, ką mes perkame ir ar reikalinga tai vaikui", - mokė A.Mazolevskienė.

Net ir klijai gali būti panašūs į neįprastose pavidaluose pateiktus saldainius, nereikėtų stebėtis, jei mažylis jų paragautų.

Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas profesorius Limas Kupčinskas:
Nesaikingas ir nekontroliuojamas saldainių, į kuriuos įeina įvairių priedų, vartojimas gali pakenkti sveikatai.

Biologiškai aktyvios medžiagos, pavyzdžiui, saldymedžio šaknies ekstraktas, naudojamas norint išgauti saldžiai kartų skonį. Jei suvalgys tokių saldainių labai daug, vaikas gali ne tik suviduriuoti, bet ir apsinuodyti.

Nepaisant to, kad šis augalas, turintis panašų į anyžius skonį, naudojamas ir liaudies medicinoje, pasaulyje aprašyta daugiau kaip 200 atvejų, kai, perdozavę saldainių su saldymedžiu, žmonės apsinuodijo.

Mes irgi savo klinikoje esame stebėję panašių atvejų. Tėvai turi kontroliuoti, ką valgo jų vaikai, nes bet kokio priedo perdozavimas gali būti pavojingas sveikatai.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenes sveikatos fakulteto profesorė Janina Petkevičienė:

Saldumynai vaikams neturėtų būti nei reklamuojami, nei propaguojami, nei kuriamos kokios nors patrauklios pakuotės. Tačiau sakyti, kad dėl saldumynų vartojimo daugėja virškinimo sistemos ligų sakyti negalima, šių ligų priežastys - įvairios. Bet yra įrodyta, kad dėl saldumynų, ypač vaisvandenių, vartojimo didėja nutukimo paplitimas.
Saldumynai yra didelio energinio tankio maisto produktai. Suvalgęs mažą kiekį gauni didelį energijos kiekį, todėl tokie produktai ypač skatina nutukimą. Tokiu požiūriu saldumynai yra kenksmingi, jų vartojimą reikia mažinti.

Antra problema po nutukimo - dantų ėduonis. Nepaisant burnos higienos, jį lemia dažnas ir gausus saldumynų vartojimas. Kai kuriose šalyse jau yra mėginimų drausti saldumynų reklamą, bet dar ne Lietuvoje.

Ekologiškos kultūros asociacijos direktorė Lauryna Tarvydienė:

Britai draudžia reklamuoti produktus su per dideliu cukraus, druskos ir riebalų kiekiu. Sekdami britų pėdomis, visų pirma galėtume uždrausti tokių dalykų reklamą. Aišku, reikia tikėtis, kad visuomenė lavinsis ir žalingų produktų nebepirks, todėl neapsimokės jų ir gaminti.

Vaikus labai lengva suvilioti ryškiomis spalvomis, tokiomis pridėtinėmis vertėmis, kaip įmantri pakuotė ar pridėtas žaislas. Suaugusieji, turėdami atskaitos kriterijus, gali atpažinti brukamą nekokybišką produktą. Vaikai atskaitos kriterijų neturi.

Mano akimis, skanumynų įsigeidusiems vaikams galima pasiūlyti džiovintų arba šviežių vaisių. Kita vertus, jei jie neekologiški, apdoroti įvairiais cheminiais preparatais, naudos nedaug. Ekologiški vaisiai brangūs. Būtų gerai, jei mūsų vaikai priprastų valgyti daug vaisių ir daržovių, kad pakaktų paduoti nuskustą morką.

Deja, sveikų saldumynų pasiūla Lietuvoje kol kas labai maža. Blogybių neišvengsime, tad reikėtų stengtis vartoti kuo mažiau produktų su priedais. Kuo trumpesnis gaminio sudėties sąrašas, kuo jis grynesnis, tuo sveikesnis.

Skystas saldainis: etiketė

Sudėtis: vanduo, cukrus, rūgštingumą reguliuojančios medžiagos: Citrinų rūgštis E-330, pieno rūgštis E-270, obuolių rūgštis E-296, saldiklis: glicerolis E-422, konservantas kalio sorbatas E-202, kvapioji medžiaga, identiška natūraliajai, dažikliai: (obuolių skoniui: E-102 gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir elgesį, E-133), (arbūzų skoniui: E-129 gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir elgesį), (braškių skoniui: E-129 gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir elgesį), (mėlynių skoniui E-133). Įspėjimas: gaminio sudėtyje yra citrinų rūgšties!!! Vartokite tik esant suaugusiųjų asmenų priežiūrai!!! Netinka vaikams, jaunesniems nei 3 metai. Pagaminta Kinijoje.


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai