To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Tuoj papasakosiu anekdotą apie...

Tuoj papasakosiu anekdotą apie sklerozę! Jei tik prisiminsiu...

  • Nėščioji turi kuo daugiau būti gryname ore. Tai jos kūdikiui padės išvengti rachito.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Naujausiais epidemiologiniais tyrimais įrody­ta, jog socialinė fobija pasireiškia 13,3 proc. įvairaus amžiaus žmonių. Tai trečiasis pagal pa­plitimą psichikos sutrikimas, po ...

Farmacijos drambliui padeda pilka valstybinė pelytė

Ką reiškia, kai valstybinė institucija puola platinti pranešimus, kad Lietuvoje pasirodė vakcina nuo kokliušo, skirta suaugusiesiems ir paaugliams? Ar reikėtų suprasti, kad Lietuvą puola kokliušas? Ar kad farmacininkai tiesiog įvežė šios vakcinos ir jiems reikia ją parduoti?

Bauginamas pranešimas

"Pastaruoju metu pastebima, kad vis dažniau suserga vyresnio amžiaus vaikai ir suaugusieji" - tokį grėsmingą pranešimą apie kokliušą šią savaitę siuntinėjo Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai.

"Kauno diena" susirūpino. Ką reiškia "vis dažniau suserga"? Koks susirgusiųjų skaičius tenka 100 tūkst. gyventojų? Gal sergamumo lygis artėja prie epidemijos ir reikėtų skubiai perspėti visuomenę?

Skaičiai, kuriuos sužinojome, atvirai sakant, šokiravo. Pasirodo, pernai visoje Lietuvoje užregistruoti aštuoni kokliušo atvejai. Kaune - šeši. Šiemet nei Kaune, nei Lietuvoje nenustatyta nė vieno atvejo.

Tad kodėl Kauno visuomenės centras pranešimą ėmė platinti būtent dabar, o ne, tarkim, prieš porą metų, kai kokliušo atvejų buvo išties diagnozuota šiek tiek daugiau?

Gal įminti šią valstybinės įstaigos uolumo mįslę visiškai paprasta? Tiesiog paminėti faktą, kad farmacijos didmenininkė gigantė bendrovė "Tamro" į Lietuvą ėmė ir atsivežė būtent vakcinos nuo kokliušo. Skirtos ne mažiems vaikams, kurie skiepijami nemokamai, bet suaugusiesiems, kurie už skiepų injekciją poliklinikoje turės pakloti apie 80 litų. Jei norės skiepytis, žinoma.

O kad norėtų, reikia šiek tiek pagąsdinti ligos grėsme, ar ne?

Paskui revoliucijos klasiką

Visuomenės sveikatos centro darbas - rūpintis žmonių sveikata. Bet kas galėtų paneigti, kad šiuo atveju, informuojant visuomenę apie kokliušo grėsmę ir skiepus nuo šios ligos, Visuomenės sveikatos centro darbuotojus kur kas labiau jaudino bendrovės "Tamro" finansinė sveikata?

Aritmetika paprasta: viena skiepų nuo kokliušo injekcija suaugusiajam kainuoja 80 litų, visoje Lietuvoje suradus 100 tūkst. norinčiųjų pasiskiepyti, susidarys gražūs 8 milijonai. Jie norinčiųjų bus dvigubai daugiau, bus galima susižerti 16 milijonų.

Kad atsirastų norinčiųjų skiepytis, reikia pasistengti. O priemonės - propaganda ir agitacija, kaip sakė revoliucijos klasikas.

Keistos specialistų įžvalgos

„Mes tik informuojame apie atsiradusią galimybę pasiskiepyti. Joks piršimas, joks reikalavimas, kad tai daryti būtina. Tiesiog pamąstymui", - aiškino pranešimą parengusi Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir profilaktikos skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė.

Gana netrumpame pranešime tokiai informacijai skiriami trys sakiniai. Visa kita - abstraktūs postringavimai apie vis dažnėjančius susirgimo atvejus, primenama apie ligos žalą ir skiepų naudą.

Jeigu jau kokliušo pakirstų ligonių daugėja, vertėtų skelbti, kokio masto problema gresia mūsų kraštui, o gal net skambinti pavojaus varpais. Tačiau skaičiai byloja ką kita.

O.Ivanauskienė užsiminė, kad 2009 m. Lietuvoje buvo užfiksuotas kokliušo protrūkis. Ši liga diagnozuota 233 šalies gyventojų. Iš jų 181 atvejis - Kauno apskrityje. „Pagerėjo diagnostika - visi ilgiau kosintys paaugliai ir suaugusieji buvo tiriami, ar neserga kokliušu. Pamatėme, kad yra problema", - tikino O.Ivanauskienė.

Ji pabrėžė, kad tuomet nebuvo galimybės suaugusiesiems pasiskiepyti, o dabar Lietuvoje toks skiepas jau yra. Nėra tik kokliušo atvejų. Pernai nebuvo nė dešimties.

Rūpestis visuomenės sveikata

O.Ivanauskienė teisinosi nežinanti, kokia vaistininkų bendrovė registravo preparatą Lietuvoje ir aprūpins vakcina.

Užsiminus, kad apie tokią mokamą naujovę vakcinos gamintojai arba tiekėjai turėtų informuoti komerciniuose reklaminiuose plotuose, o ne per valstybines institucijas, O.Ivanauskienė neigė, kad jos pranešimas yra reklama. Beje, šią specialistės iš Kauno parengtą informaciją platina ir Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos, kuriai yra pavaldūs Visuomenės sveikatos centrai.

„Gal ir bus kokios nors reklaminės kampanijos, aš nežinau. Mano informacija parengta pagal Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos duomenis", - tikino Visuomenės sveikatos centro atstovė ir pabrėžė, kad tai tiesiog galimybė žmonėms pasirinkti.

Viena vakcina, vienas tiekėjas

Vakcina nuo kokliušo - Prancūzijos bendrovės „Sanofi Pasteur S.A." produktas, registruotas Lietuvoje prieš metus - 2010-ųjų kovo pradžioje.

Nemokamos vakcinos paprastai perkamos per Valstybinę ligonių kasą prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Mokamomis vakcinomis rūpinasi pačios gydymo įstaigos - užsako tiesiai iš tiekėjų.

Vienos Kauno poliklinikos gydyta pasufleravo, kad Prancūzijoje gaminamą trijų komponentų vakciną kol kas į Lietuvą yra įvežusi vienintelė vaistų bendrovė „Tamro". Vadinasi, rinktis galima iš vienos vakcinos, kurią įveža vienas tiekėjas.

Atvirai, bet ne iki galo

Apie vakciną užklaustas „Tamro" (šiai bendrovei priklauso ir „Šeimos vaistinių grupė") generalinis direktorius Gytis Bendorius stropiai išaiškino apie kokliušą, apie tai, kam derėtų skiepytis nuo šios ligos, ir apie 2009 m. Lietuvoje fiksuotą kokliušo protrūkį.

Atsitiktinai ar ne, bet išaiškino kone taip pat, kaip visuomenės sveikatos centro atstovė O.Ivanauskienė savo pranešime.

Kalbą pakreipus apie skaičius ir pasiteiravus, kiek vakcinos bendrovė įvežė į Lietuvą, G.Bendoriaus atvirumas išblėso. „Šiam pirminiam etapui turime pakankamą kiekį poreikiui tenkinti, o jeigu pritrūktų, sandėlį greitai papildyti problemos nebūtų", - abstrakčiai kalbėdamas išsisuko „Tamro" direktorius.

Pasak G.Bendoriaus, vakcina „Adacel", kaip ir kitos vakcinos, platinama per pirmines sveikatos priežiūros įstaigas. Norintieji skiepytis už savo pinigus turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Vakcinos reklamos kampanijos planų farmacijos bendrovės vadovas neatskleidė. „Tamro" kaip didmeninis platintojas tokių akcijų neplanuoja", - informavo G.Bendorius ir pasiūlė šiuo klausimu kreiptis į vakcinos gamintojus.

Kita vertus, kam leisti pinigus reklamai, jeigu apie vakciną informuoja Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios institucijos?

Naujove kol kas nesižavi

Centro vaikų poliklinikos imunologinio kabineto telefonu atsiliepusi Vanda Pečiulienė nustebo išgirdusi apie „Adacel" vakciną.

Pasak jos, nuo kokliušo nemokamai skiepijami vaikai iki dvejų metų ir priešmokyklinukai. „Neįsivaizduoju, kiek tokia vakcina kainuoja, nes mokamų mes neužsakome. Nėra poreikio. Neaišku, kaip suaugęs žmogus ištvertų kokliušo vakciną", - atsargiai tokią naujovę vertino V.Pečiulienė.

Telefonu kalbintos kelios Dainavos poliklinikos šeimos apie skiepus nuo kokliušo suaugusiesiems ir paaugliams taip pat nieko negalėjo pasakyti.

Kalniečių poliklinikoje pasiteiravus, ar suaugęs žmogus gali pasiskiepyti nuo kokliušo, gydytoja klinikinė imunologė Regina Gaigalienė patvirtino, kad yra tokia mokama vakcina. „Preparatas jau yra Kaune, bet dar nė vieno paciento neskiepijome", - aiškino medikė.

Anot R.Gaigalienės, poliklinika mokamų vakcinų nekaupia. Jos užsakomos tik tada, kai atsiranda norinčiųjų skiepytis. „Kai yra naujovė, užsakyti neskubame, nes gali niekam neprireikti, pasibaigs galiojimo laikas, o mes pinigų nemėtome", - šyptelėjo gydytoja.

Grėsmę vertina skeptiškai

R.Gaigalienė neabejoja, kad kūdikius ir vaikus iki dvejų metų nuo kokliušo skiepyti būtina - vaikams ši liga itin pavojinga. Nemokamas skiepas priešmokyklinukams, į privalomąjį skiepų kalendorių įtrauktas 2008 m., taip pat yra gerai, tačiau suaugusiesiems neišvengiamos būtinybės skiepytis R.Gaigalienė neįžvelgia.

Centro poliklinikos gydytoja pediatrė, pageidavusi neskelbti jos pavardės, pripažįsta, kad, vaikystėje paskiepijus nuo kokliušo, atsparumas šiai ligai neišlieka visą gyvenimą, tačiau gana skeptiškai vertina paauglių ir suaugusiųjų revakcinaciją.

Priminus apie kokliušo protrūkį prieš dvejus metus, gydytoja atkreipė dėmesį, kad, tuomet tiriant ilgiau kosinčius pacientus, dažniausiai buvo nustatomi vadinamieji parakokliušo, arba netikrojo kokliušo, požymiai, o šiaip šia liga sergama labai retai.

„Sveikiems, turintiems normalų imunitetą žmonėms būtinybės skiepytis nuo kokliušo tikrai nėra", - šyptelėjo medikė.

73 litai - už tokią kainą (su PVM) „Tamro" siūlo pirminės sveikatos priežiūros centrams įsigyti vakcinos „Adacel". Poliklinikų pacientams ši kaina bus šiek tiek didesnė - apie 80 litų.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai