To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Kai jus nusišypsote, man kyla noras pasikviesti jus į...

- Kai jus nusišypsote, man kyla noras pasikviesti jus į svečius.
- Mielai ateisiu. Kur jūs gyvenate?
- Geriau į polikliniką. Aš - dantų gydytoja.

  • 80-iai proc. vyrų impotencijos atsiradimas paaiškinamas fiziologinėmis priežastimis ir signalizuoja apie rimtesnes ligas.

Vaistų paieška

Įveskite ieškomo vaisto pavadinimą Lietuvių ar originalia Lotynų kalba.
Įveskite ligos kodą arba pavadinimą kuris Jus domina.
  • Prancūzijos, JAV ir Islandijos mokslininkai nustatė genomo sritį, kurio genai apsprendžia ar rūkantis asmuo sirgs plaučių vėžiu. Rūkymas sukelia devynis iš dešimties plaučių vėžio ...

Instrumentas, atveriantis kelią į pasaulį

2010 metų Pasaulinės balso dienos šūkis - "Mylėk savo balsą". Juo siekiama priminti balso reikšmę kasdieniame gyvenime. Balsas yra svarbus ekonominio ir emocinio gyvenimo dalyvis, daugeliui žmonių - netgi pagrindinis darbo įrankis, tačiau kur atsiranda mūsų balsas, kaip ir kodėl jis skamba ir kodėl nustoja skambėjęs, susimąstome tik tuomet, kai jo netenkame. "Kol balso neprarandame, tol nesuvokiame jo esmės", - sako otorinolaringologas Evaldas Butkus.

Balso dieną nuspręsta minėti kasmet

Grupė Brazilijos gydytojų ir balso pedagogų susibūrė į Brazilijos balso ir laringologijos sąjungą ir 1999 m. balandžio 16 dieną nusprendė skirti gamtos dovanai - balsui - įsisąmoninti, suvokti, pažinti, balso pažeidimų profilaktikai propaguoti bei informuoti apie gerklų vėžio simptomus. Balandžio 16 d. buvo pavadinta Brazilijos nacionaline balso diena. Vėliau gražią iniciatyvą palaikė Argentina bei Portugalija. Tada Brazilijos nacionalinė balso diena tapo Tarptautine balso diena. Nuo 2002 metų prie brazilų iniciatyvos prisidėjo JAV otorinalaringologų - galvos bei kaklo chirurgų - akademija bei Europos specialistai. Nuo tada švenčiama Pasaulinė balso diena, skirta švietėjiškai veiklai.

Vertybė, kurios nevertiname

Balsas svarbus visur: mamos laukia, kol jų vaikelis pradės kalbėti, jis reikalingas mokymosi procese, darbe, bendraujant. Daugybės profesijų neįsivaizduojame be balso. Pardavėja, politikas, mokytojas, gydytojas, jau nekalbant apie aktorius, dainininkus - argi įmanoma dirbti be šios svarbios funkcijos? Deja, anot mediko, neretai, kol balso neprarandame, nesuvokiame jo reikšmės.

2005 metais pasaulio otorinolaringologų kongreso Romoje atidarymo metu vieną iš sveikinimo kalbų sakė Vatikano kardinolas. Kalbėdamas metu jis daugybę kartų paminėjo "senso comunicatione" ir žmonių bendravimo malonumą užtikrinančias klausos bei balso funkcijas. Kaip tik prieš porą dienų popiežiui Jonui Pauliui II italų otorinolaringologai buvo atlikę tracheostomijos operaciją, po kurios prarandamas balsas. Sujaudintas kardinolas vis kartojo "senso comunicatione"...

Tarsi sudėtingas instrumentas

Balso aparatą sudaro organai ir sistemos balsui kurti. Skiriamos keturios balso aparato dalys: energetinė, t. y. trachėja, bronchai, plaučiai ir kvėpavimo raumenys, krūtinės ląsta, diafragma ir pilvas; balso generavimo - gerklos su balso klostėmis; balso rezonavimo - burnos, nosies, nosiaryklės ertmės, prienosiniai ančiai, galva, krūtinės ląsta, vidinės ryklės aktyvi veikla; bei artikuliavimo - lūpos, dantys, liežuvis, apatinis žandikaulis, kietasis ir minkštasis gomuriai, liežuvėlis, ryklė.

Pagrindinis balso organas yra balso klostės. Pagal poreikį jos gali atsipalaiduoti, įsitempti, keisti savo storį. Reikšmės turi, kokiu greičiu ir kokiu slėgiu oras yra iškvepiamas - skirtingai veikiamos balso klostės skleidžia skirtingus garsus. Garsams formuoti svarbus plaučių tūris, gerklės forma, lūpų bei liežuvio padėtis, dantų būklė, nosies ertmės ir prienosinių sinusų anatominė sandara bei funkcionavimas. Balsui reikšmės turi krūtinės, kaklo, ryklės ir gerklų raumenų būklė.

Beje, balso klostes judinantys raumenys yra patys "greičiausi" kūno raumenys. Visų organų sąveika nulemia balso aukštį, tembrą, garsumą ir toną. Moterų ir vyrų balsas skiriasi dėl balso klosčių ilgio, storio, balso dėžutės ir plaučių tūrio bei kiti matmenų skirtumų.

Didelės balso galimybės

Dainininkų balsai, kurie gali būti aukšti, vidutiniški ir žemi, skirstomi į tipus ir rūšis. Moterų balsai skirstomi į sopranus (aukšti), mecosopranus (vidutiniški) ir kontraltus (žemi). Vyrų balsai skirstomi į tenorus (aukšti), baritonus (vidutiniški) ir bosus (žemi). Vaikų balsai nuo 10 iki 15 metų skirstomi tik į aukštus (sopranas arba diskantas) ir žemus (altas). Po mutacijos, kuri vyksta nuo 10 iki 16 metų, vaiko balsas gerokai pasikeičia, tuo metu pradeda formuotis suaugusiojo balso požymiai. Mutacija ypač pakeičia berniukams balsą - jie pradeda skambėti oktava žemiau. Dainininko balsas gali formuotis net iki 30-ųjų gyvenimo metų. Pagal dominuojančiojo rezonavimo vietą yra skiriamas krūtininis bei galvinis rezonavimas. Dėl rezonavimo keičiasi balso tembras.

Užkimimas - balso kokybės kaltininkas

Užkimimas - balso kokybės sutrikimas, pablogėjimas. Jis gali būti įgimtas ar įgytas. Įvairių balso sutrikimų pasitaiko vaikystėje. Jie susiję su netinkamu balso vartojimu, ypač rėkimu, balso lavinimu muzikinio ugdymo kolektyvuose, infekcinių židinių, t. y. adenoidų, lėtinio tonzilito negydymu. Priklausomai nuo priežasties, užkimimas gali prasidėti staiga ar palaipsniui, būti nežymus ar ryškus. Kartais gali būti karščiavimas, sutrikęs rijimas ar net kvėpavimo sutrikimas, kuomet sunku įkvėpti. Užkimimo priežastis gal būti įvairios uždegiminės bei neuždegiminės ligos. Dažniausiai užkimimas išsivysto kaip peršalimo ligos tąsa ir neretai praeina savaime.

Užsitęsęs užkimimas dažniausiai būna lėtinės gerklų ligos - lėtinio laringito, balso klosčių darinių, funkcinių gerklų ligų, balso klosčių paralyžių ar gerklų vėžio - pasekmė. O lėtinių gerklų ligų dažniausia priežastis yra gastroezofaginio refliukso ligos viršstemplinė forma. Kitos užkimimo priežastys: infekcija (tuberkuliozė), alergija, autoimuninės ligos, nepiktybiniai augliai, kitų sistemų (širdies, plaučių, nervų, psichinės) ligos.

Liga diagnozuojama per vėlai

Anot mediko, pavojingiausia užkimimo priežastis - gerklų vėžys. Darbingo amžiaus žmonėms gerklų vėžio priežastis yra rūkymas. Pensinio amžiaus žmonėms gerklų vėžiui atsirasti įtakos gali turėti gastroezofaginio refliukso ligos viršstemplinė forma. "Dažniausiai diagnozuojame trečios ar net ketvirtos stadijos gerklų vėžį. Tai, žinoma, labai apmaudu, nes pirminė vėžio diagnostika nėra sudėtinga, - tvirtina gydytojas. - Daugumai žmonių balso klostes galima apžiūrėti su gerklų veidrodėliu. Detaliau balso klosčių būklė įvertinama endoskopinio ir mikroskopinio tyrimo metu. Jeigu užkimimas tęsiasi ilgiau negu tris savaites, būtina specialisto konsultacija. Kiekvienas žino, kiek laiko praėjo nuo jo balso pasikeitimo pradžios, paskaičiuoti nesunku, tačiau žmonės dažnai neteisingai diagnozuoja savo ligą, įvertindami ją kaip "peršalimą", arba mano "patekę į skersvėjį". Tada jie užsiima savigyda, į pagalbą pasitelkia liaudies mediciną bei vaistininkus ir jau tuomet tikrai "viso gero" ankstyvai diagnostikai bei efektyviam vėžio gydymui. Šios ligos atveju bloga pasveikimo prognozė tolygi blogai gyvenimo prognozei tiek gyvenimo kokybės, tiek gyvenimo trukmės prasme."

Netausojame savo balso

Medikas sako, jog balso aparatą žalojame rūkydami, rėkaudami, vartodami alkoholį, netaisyklingai kalbėdami arba dainuodami.

Didžiausią žalą balsui daro rūkymas. Tabako dūmuose randama per 4000 cheminių junginių, iš kurių apie 200 laikomi realiai kenksmingais sveikatai, o 40 yra patvirtinti A grupės kancerogenais. Kancerogenai (įvairūs benzopirenai, nitrozaminai, radioaktyvus polonis ir kt.) patenka į organizmą su dervomis ir labiausiai pakenkia betarpiško sąlyčio vietoms. Tačiau kvėpavimo takų gleivinei labiausiai kenkia radioaktyvus tabako spinduliavimas. Būtent jis sukelia genetinius pakitimus ląstelėse, todėl vystosi vėžys. Manoma, jog 70-80 tūkst. surūkytų cigarečių yra ta raudona linija, kurią peržengus labai padidėja gerklų, plaučių, skrandžio, šlapimo pūslės vėžio rizika. Kasdien rūkant po 20 cigarečių, per metus jų susidaro apie 7000, tad per 10 metų surūkome apie 70 tūkstančių cigarečių.

Didesnė rizika susirgti gerklų vėžiu tiems, kurie dirba su greitai garuojančiomis cheminėmis medžiagomis, ypač dažų, lako ar naftos pramonėje.

Speciali sritis yra kalbovų balsas. Kalbovai - tai atstovai profesijų, kurioms balsas yra pagrindinis darbo įrankis: mokytojai, dainininkai, aktoriai, politikai, muzikos pedagogai, diktoriai ir pan. Neteisingas balso naudojimas, pertempimas irgi sukelia užkimimą, tada prarandamas darbingumas.

Negydoma arba nepakankamai efektyviai gydoma gastroezofaginio refliukso liga sustiprina kitų kenksmingų faktorių įtaką balso klostėms arba savo ruožtu nulemia lėtinį užkimimą.

Sveikas balsas - pats gražiausias

Pats gražiausias yra kiekvienam įprastas balsas, atitinkantis žmogaus amžių ir lytį. Reikėtų išsiugdyti sau patogų, maloniai skambantį balsą. Lavinamas ir treniruojamas balsas tampa gerokai stipresnis, platesnio diapazono. Sveiko balso savikontrolė - tai malonus, amžiui ir lyčiai įprasto skambesio balsas, kai pats asmuo ar aplinkiniai nepastebi balso pokyčių.

 


Nemokamai elektroninė knyga apie seksą, sekso pozas. Visiems užsiregistravus. Registracija knygai.

Komentarai

Skelbti naują komentarą

Šio laukelio turinys bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
  • You may quote other posts using [quote] tags.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai

Daugiau informacijos apie teksto formatavimą

To prevent automated spam submissions leave this field empty.Literatūra, forumas, komentarai

Be Sos03 leidimo draudžiama naudoti ir platinti www.Sos03.lt esančią tekstinę ir grafinę informaciją kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse. Autorių teisės priklauso Sos03, jeigu nenurodyta kitaip.

Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai